Stół okrągły czy prostokątny – który wybrać?

Stół jest w domu miejscem szczególnym. To właśnie przy stole w naszych domach dzieją się najważniejsze rzeczy – przy nich spożywamy posiłki czy spędzamy czas z rodziną lub przyjaciółmi. Dwa główne rodzaje stołów to stół okrągły i prostokątny. Jaki wybrać? Który rodzaj stołu wybrać do małego pomieszczenia, a na jaki zdecydować się w większym salonie lub jadalni?

Stół okrągły czy prostokątny – który wybrać?

Gdy urządzamy od początku lub po remoncie nasz dom, wtedy kwestia stołu występuje z całą jasnością. Kształt stołu z jednej strony jest określony przez rozsądny kompromis z przestrzenią, z drugiej wybór będzie odzwierciedlał nasze potrzeby i gusta.

Przypomnijmy tę oczywistą prawdę, że stół okrągły nie posiada kantów jak stół prostokątny, jego budowa jest bardziej zwarta, kompaktowa. To stwierdzenie jeszcze niczego nie przesądza, ale daje wyobrażenie o możliwościach kompozycyjnych stołów prostokątnych i okrągłych względem przestrzeni, w której mają nam służyć. Np. dwupokojowe mieszkanie z lat 80’ nie przyjmie w kuchni stołu okrągłego, byłby on nieużyteczny. Stół okrągły do salonu lub małego pomieszczenia w wolnej przestrzeni domu jest już jak najbardziej w porządku. Przy wyborze stołu powinniśmy także wiedzieć o jego przyszłej funkcji: spożywanie posiłków, odkładanie przedmiotów, a może funkcja reprezentacyjna lub czysto użytkowa?

Czy w salonie sprawdzi się lepiej stół prostokątny czy okrągły?

Nie możemy stwierdzić czy w historii meblarstwa bardziej klasyczny jest stół prostokątny czy okrągły, to byłoby jak antropologiczne badanie wynalazków kultury.

Wokół stołu gromadzą się ludzie, jest miejscem wspólnym i otwartym. Duże salony równie dobrze przyjmą stoły okrągłe i prostokątne, niewielkie salony będą zaś preferować zdecydowanie stoły okrągłe. Sam kształt okrągły wyznacza wielkość, która nie może być tak znaczna, jak w przypadku stołu prostokątnego, więc stół z okrągłym blatem jest pierwszym wyborem w przypadku posiadania małego salonu.

Stoły drewniane – ponadczasowa klasyka

Czy stół ma być okrągły czy prostokątny, to zależy od czynników wyżej wymienionych, z których najważniejsze to: miejsce, jakim dysponujemy i przeznaczenie stołu – ale to jeszcze nie przesądza, z jakiego materiału ma być wykonany stół. Stoły drewniane to wybór zawsze bezpieczny i zarazem klasyczny.

„W ostatnich latach znów stały się bardzo popularne i są dużo częściej zamawiane” – wyjaśnia Edyta Mazurek, specjalista ds. sprzedaży w sklepie meblowym Remodi.

Jeżeli nie wiemy jaki stół wybrać, wtedy drewniany stół oferuje się jako mebel ponadczasowy i sprawdzający się dobrze w każdej sytuacji. Ciepło i naturalność drewna zawsze budzą w nas dobre i przyjemne odczucia. Wykonano nawet badania: otoczenie zbudowane z drewna ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Dlatego stoły drewniane pozostają sprzętami pierwszego wyboru. Szeroką ofertę wysokiej jakości stołów z drewna litego znajdziesz na https://danzz.pl/katalog/meble/stoly-z-litego-drewna/

Stół okrągły czy prostokątny?

Bez zbadania konkretnej, jednostkowej sytuacji, nie będziemy wiedzieli, na jaki stół się zdecydować.

Stoły prostokątne inaczej niż okrągłe kształtują całe otoczenie wokół siebie, po prostu dlatego, że posiadają krawędzie. To oczywiście wpływa na dobór krzeseł do nich, na cały plan zagospodarowania przestrzeni w ich otoczeniu. Zazwyczaj jest tak, że do małego pomieszczenia stół w pełni wywiązujący się ze swoich funkcji użytkowych powinien być prostokątny, ale nie brakuje także niewielkich stołów okrągłych do małych pomieszczeń. Natomiast gdy dysponujemy dużym salonem, wtedy problem braku przestrzeni nie występuje i możemy zasiadać zarówno przy stole okrągłym, jak i prostokątnym.