Tabletka poronna a recepta

W opinii publicznej panuje duże zamieszanie co do różnicy między pigułką poranną a tabletką dzień po. Należy jednak pamiętać, że są to 2 różne tabletki o różnym działaniu. W Polsce e receptę na tabletkę dzień po możemy otrzymać po konsultacji z ginekologiem, z kolei tabletki poronne są zabronione w Polsce.

Jaka jest różnica pomiędzy tabletką dzień po, a tabletką poronną?

Tabletkę dzień po, bierze się krótko po odbyciu stosunku bez zabezpieczenia (maksymalnie do 72-120 godzin). Antykoncepcja awaryjna wykorzystuje hormon lewonorgestrel do zmiany szyjki macicy, utrudniając plemnikom dotarcie do macicy i utrudniając im zapłodnieniu kobiety. Jeśli przyjmiemy tę tabletkę za późno, to zapłodnione jajo zdąży się już zagnieździć w macicy przed przyjęciem leku i antykoncepcja awaryjna nie zadziała.

Kluczem do tej metody jest zrozumienie swojego cyklu menstruacyjnego. Cykl każdej kobiety jest różny, trudno jednoznacznie stwierdzić, kiedy doszło do owulacji i zapłodnienia. Istnieje kilka aplikacji do śledzenia okresu, które możesz pobrać na swój telefon, aby obserwować swój cykl. Jednak nie możemy w 100% bazować na informacjach z nich, ponieważ każdy cykl trochę się od siebie różni. Nie zapominaj o tym, że aby tabletka dzień po była naprawdę skuteczna, producenci sugerują, aby zażyć pigułkę nie później niż 72 godziny po stosunku bez zabezpieczenia.

Skutki uboczne tabletki dzień po

Jak w przypadku każdego przyjmowanego leku, musisz być świadoma możliwych skutków ubocznych. Niektóre z najczęstszych skutków ubocznych antykoncepcji awaryjnej, to:

  • Ból głowy,
  • Nudności,
  • Zmęczenie,
  • Zmiana następnej miesiączki (zazwyczaj cięższa),
  • Zawroty głowy,
  • Tkliwość piersi,
  • Opóźnienie cyklu.

Tabletka poronna

Tabletka poronna – zazwyczaj zażywa się ją w ciągu pierwszych dziesięciu tygodni ciąży, jest to dwuetapowy proces, który rozpoczyna się od wizyty w klinice, a kończy na własną rękę. Aby zakwalifikować się do zabiegu, musisz wykonać badanie ultrasonograficzne. USG daje ci informacje w czasie rzeczywistym, takie jak: w którym tygodniu ciąży jesteś oraz czy Twoja ciąża jest żywotna (płód znajduje się w macicy i wykryto bicie serca). Jeśli jesteś w ciąży dłużej niż dziesięć tygodni, aborcja medyczna nie jest zalecana.

Skutki uboczne tabletek poronnych

Każda aborcja jest poważną decyzją medyczną. Ma ona często dożywotne konsekwencje emocjonalne, psychiczne, a czasem także fizyczne.

Niektóre z najczęstszych fizycznych skutków ubocznych pigułki aborcyjnej to:

  • Silne krwawienie,
  • Skurcze,
  • Nudności,
  • Wymioty,
  • Gorączka,

Do potencjalnych zagrożeń związanych z aborcją medyczną należą: zakrzepy krwi, infekcje oraz niewykryta ciąża pozamaciczna.

Czy za pośrednictwem e-Wizyty może zostać przepisana tabletka poronna na e-Receptę?

W Polsce tabletki poronne nie są dopuszczone do obrotu. Co za tym idzie — niemożliwe jest uzyskanie e-Recepty na tabletki poronne. Często są one mylone z tabletką dzień po, na którą możemy uzyskać e-Receptę.

Jaki jest najszybszy sposób na uzyskanie tabletki dzień po?

Najszybszym sposobem na uzyskanie antykoncepcji awaryjnej są niewątpliwie konsultacje online. Po wypełnieniu formularza medycznego lub umówieniu się na konsultacje online u danego specjalisty pacjentka już w kilkanaście minut może uzyskać e-Receptę na tabletkę dzień po.

Tabletka dzień po, znana również jako antykoncepcja awaryjna, pomaga zapobiec ciąży. Tabletka poronna, znana również jako aborcja farmakologiczna, kończy ciążę.

Pamiętaj, że tabletki poronne w Polsce są niedopuszczone do obrotu. Z racji czego nie możemy na nie nawet uzyskać e recepty podczas wizyty w gabinecie ginekologa.