Tomografia szczęki – jak można się do niej przygotować?

W stomatologii wykonywanie specjalnych zdjęć rentgenowskich to obecnie coś zupełnie normalnego – pacjenci raczej się temu nie dziwią, bo przecież nie da się zobaczyć wszystkiego tylko i wyłącznie w gabinecie. Dentysta może oczywiście obejrzeć naszą jamę ustną i przeprowadzić wywiad – ale możemy mieć pewność, że bez zdjęcia nie przedstawi nam on planu leczenia. Często w takich sytuacjach zalecona zostaje nam tomografia szczęki. Chociaż takie badanie nie zawsze dobrze nam się kojarzy – trwa ono krótko i jest całkowicie bezpieczne. 

Tomografia dla wielu osób jest tym badaniem, na które zostajemy skierowani, jeżeli mamy już naprawdę poważny problem zdrowotny – w szpitalu, po wypadku. W przypadku leczenia stomatologicznego chodzi jednak tylko o uzyskanie najbardziej szczegółowego obrazu – a tomografia szczęki warszawa sprawdza się w tym celu najlepiej.

Kto może nas na nią skierować? 

Tomografia szczęki przyda się w implantologii – cały proces wszczepienia implantu i założenia korony jest przecież wyjątkowo skomplikowany i długotrwały. Aby taki implant zintegrował się z kością – stomatolog musi poznać chociażby gęstość tkanki kostnej, a to właśnie zapewni mu to badanie. Do tej pory trudno było uzyskać precyzyjne wymiary kości, ale tomografia szczęki w końcu zapewnia specjalistom taką możliwość – a to wszystko odbywa się w dodatku także całkowicie bezinwazyjnie i bezboleśnie.  

Tomografia szczęki sprawdza się również m.in. w chirurgii stomatologicznej, gdzie precyzja jest najważniejsza – oraz w ortodoncji. Jeżeli mamy mieć założony aparat na zęby to jego skuteczność i odpowiednie dopasowanie będzie w 100% zależało od tego, na ile dokładne są zdjęcia rentgenowskie. 


Czy na takie badanie musimy się przygotować? 

Tomografia szczęki może zostać przeprowadzona praktycznie od razu, gdy tylko otrzymamy takie zalecenie od naszego stomatologa – nie musimy więc w żaden szczególny sposób się do tego przygotować. Jeżeli oczywiście chcemy to możemy wcześniej znaleźć sobie gabinet, w którym oferowana jest najniższa cena za takie badanie – ale różnice będą tutaj raczej niewielkie.   W trakcie badania będziemy musieli skorzystać z fartucha ochronnego – jest to konieczne, pomimo iż czas naszej ekspozycji na promieniowanie jest bardzo krótki. Tomografia szczęki jest uznawana za bezpieczną dla zdrowia człowieka, więc nie musimy tutaj przesadnie się martwić. Przed wejściem do gabinetu zostaniemy poproszeni o zdjęcie biżuterii – kolczyków, łańcuszków. Musimy umieścić głowę w wyznaczonym miejscu i zacisnąć zęby na uchwycie – w trakcie tomografii nie wolno nam się poruszać. Krótko po przeprowadzeniu badania, otrzymujemy uzyskany obraz na płycie. W punktach XRAY w Warszawie terminy są bardzo bliskie.

Tagged