Trendy w budowie domów w 2022 roku

Na kształt domów obecnie budowanych wpływ mają nowe technologie, idące w ślad za nimi prawo budowlane, pewne trendy estetyczne, ekologiczne oraz inne czynniki, które uważamy za postępowe w architekturze domów. Co w tym zakresie obowiązuje w roku 2022?

Jakie domy buduje się w roku 2022?

Współcześnie domy wznosi się dość szybko, z wykorzystaniem technik pozwalających wiele zadań wykonać szybciej. Takie rozwiązania jak rusztowania nowej generacji (np. rusztowania-krause.dmn.pl), dobrze zorganizowana praca, wykorzystywanie lepszych narzędzi oraz proste w realizacji projekty domów – to dziś standard.

Główne kierunki rozwoju budownictwa

Pod względem estetycznym w roku 2022 w budownictwie mamy do czynienia w wielkim eklektyzmem, który szalę przechyla jednak na korzyść architektury schludnej, prostej, eleganckiej, uporządkowanej geometrycznie. Ale nie jest to regułą, gdyż nadal dysponujemy projektami domów, które mogą przypominać konstrukcje znane z przeszłości.

Wyraźnie zaznacza się trend ekologiczny – i to już na poziomie projektu architektonicznego. Domy w roku 2022 dążą do zeroemisyjności, energooszczędności. Nowi architekci zawsze są w stanie wygospodarować miejsce na panele słoneczne, zapewnić niską utratę energii przez uszczelnienie miejsc wrażliwych, rekuperację. Rozwiązania ekologiczne są także wspierane przez pewne programy funkcjonujące na szczeblu ogólnopolskim i europejskim.

Prawo budowlane zostało nieco uproszczone w roku 2022, przynajmniej dla mniejszych domów na niewielkich działkach. Spełnienie wymogów budowlanych zapewnia każdy nowy projekt, ale pamiętajmy, że wymogi te zostały podniesione, więc w roku 2022 nie postawimy już domu, który moglibyśmy wybudować jeszcze dekadę temu. Nie ma czemu się dziwić: dziś budujemy z nieco innych materiałów i staramy się wytwarzać budynki nie szkodzące środowisku.

To wszystko jest z korzyścią dla właścicieli domów, którzy czują się dobrze w pięknie zaprojektowanych przestrzeniach i odnotowują niższe rachunki za energię. Funkcjonalność, minimalizm, maksimum komfortu i oszczędność czasu i energii – tak pokrótce można scharakteryzować budownictwo domów w 2022 roku.

Poza rokiem 2022 – domy przyszłości

Postęp technologiczny w architekturze jest dobrze widoczny, a zaczyna się od takich niby drobiazgów jak udoskonalone narzędzia (np. drabiny do domu: https://alve.pl/18-drabiny-dwustronne), a oficjalnie kończy się na Zielonym Ładzie proponowanym przez Unię Europejską, który wymusza postęp.

Wszystkie wymienione wyżej tendencje będą się nasilać. Będziemy budować coraz oszczędniej, korzystać w większej mierze przy zasilaniu domów z zielonej energii, nasz smak estetyczny sprawi, że konstrukcje domów będą korzystać z filozofii życia, w której wolna przestrzeń i jej proste, sprzyjające naszemu zdrowiu uporządkowanie, będzie jeszcze silniej widoczne.

W roku 2022 nowe domy powstają głównie na terenach podmiejskich. Pewnym kłopotem jest skomunikowanie logistyczne tych obszarów z miastami, gdzie pracują ludzie, więc większość domów posiada garaże, a ich właściciele samochody. Aktualnie można powiedzieć, że trendy w budownictwie domów w roku 2022 zostały już ustalone i stanowią twórczą kontynuację wszystkiego, co sztuka architektury zdołała wypracować przez ostatnie lata.

Tagged