W jakim kraju warto podjąć pracę za granicą?

Poszukiwanie pracy za granicą warto zacząć od wyboru kraju, w którym chce się podjąć zatrudnienie. Polacy jako obywatele Unii Europejskiej mają wiele możliwości. Swoje rynki pracy otworzyły dla nas wszystkie kraje członkowskie, nieco więcej zachodu wymaga podjęcie zatrudnienia w Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie, Australii. Możliwości jest więc dużo, na jaką się więc zdecydować?

Jakie są najlepsze kraje na emigrację zarobkową?

W 2021 roku za najlepsze kraje do życia uznano Tajwan. Meksyk i Kostarykę. Twórcy rankingu wytypowali je, biorąc pod uwagę takie czynniki jak koszty życia, łatwość osiedlania się oraz ogólny standard życia. Te kraje są jednak na tyle dalekie, że niewiele osób decyduje się na wyjazd za pracą do nich. O wiele większym zainteresowaniem cieszą się państwa sąsiednie, gdzie o wiele łatwiej jest wyjechać, osiedlić się, znaleźć pracę, a także odwiedzać bliskich w Polsce.

Nasi rodacy na emigrację zarobkową wybierają więc najczęściej Holandię, Szwecję, Wielką Brytanię, Szwajcarię, Niemcy. Są to dobre wybory, bowiem wg rankingu BAV Group, Wharton School oraz University of Pennsylvania są to najlepsze kraje do życia na kontynencie europejskim w 2021 roku.

Jaki kraj wybrać na emigrację zarobkową?

Decydując się na emigrację zarobkową, warto przeanalizować, w którym kraju posiadane przez nas umiejętności i kwalifikacje są pożądane. Pozwoli to na szybsze znalezienie zatrudnienia, a także otrzymanie wyższej pensji. I tak np. opiekunki do osób starszych, pielęgniarki i osoby związane z zawodami medycznymi mogą zatrudnienia szukać u naszych zachodnich sąsiadów.

Jak przekonają się na opieka.felizajob.pl/oferty-pracy-dla-opiekunek-osob-starszych/ praca w Niemczech dla opiekunek jest tą bardzo dobrze wynagradzaną, a ofert pracy nie brakuje. Osoby specjalizujące się w pracach budowlanych (cieśla, malarz, dekarz, tynkarz, murarz itp.) bez problemu znajdą natomiast w Holandii. Opiekunki do dziećmi, specjaliści ds. IT, pracownicy lokali gastronomicznych i turystycznych to natomiast zawody pożądane w Hiszpanii.

Na co zwrócić uwagę wybierając kraj emigracji zarobkowej?

Łatwość i szybkość znalezienia pracy za granicą jest kluczowym czynnikiem, ale nie jedynym istotnym przy wyborze kraju emigracji zawodowej. Równie ważne jest wysokość wynagrodzeń w danej branży – warto pamiętać, że w niektórych państwach może ono być niższe niż w Polsce.

Oprócz kwestii finansowych dobrze jest sprawdzić, jak wyglądają formalności np. przy wynajmie mieszkania, założeniu konta w banku, korzystania z opieki zdrowotnej. Dobrze się też upewnić, czy podjęcie pracy za granicą będzie równoznaczne z ubezpieczeniem medycznym i emerytalnym.

Tagged