Wakacje podczas pandemii? Zaplanuj je bezpiecznie

Pandemia sporo zmieniła w naszej codzienności, zmusiła do wielu ograniczeń i rezygnacji. Jednego nam nie odebrała. Planów na wakacje. Tegoroczne może będą inne niż dwa czy trzy lata temu, ale nie będą oznaczały konieczności zostania w domu. Zobacz, jak bezpiecznie podróżować w czasie pandemii.

Jak zaplanować wakacje w czasie pandemii, by były bezpieczne

Troska o bezpieczeństwo będzie podstawą tegorocznych wakacji. Na pewno warto zrezygnować z odwiedzania tych miejsc, w których rokrocznie jest największy tłok. Nawet jeśli w tym roku będzie mniejszy, to nadal na tyle duży, że ciężko będzie zachować wymagany nie tylko w Polsce dwumetrowy dystans. Kolejki w sklepach i restauracjach także nie są pożądanym zjawiskiem.

Zdecydowanie lepszą opcją jest wybieranie małych, kameralnych miejscowości, które może nie kipią od nadmiaru typowo turystycznych atrakcji, za to zapewniają możliwość odpoczynku (czasem nawet zdjęcia maski na zewnątrz) i zachowania wszelkich środków ostrożności. Z tego też powodu w tym roku lepiej nie planować pobytu w pensjonacie lub hotelu. Zdecydowanie większym powodzeniem będą cieszyły się apartamenty i prywatne domy na wynajem.

Jaki środek lokomocji będzie najlepszy?

Planując wakacje, warto się zastanowić nie tylko nad tym, dokąd pojedziemy i gdzie będziemy nocować, ale także czym dostaniemy się na miejsce. Do tej pory podróże zagraniczne nieodmiennie kojarzyły się z lataniem samolotem. Plusem takiego rozwiązania niewątpliwie jest oszczędność czasu, a także możliwość latania naprawdę daleko.

Jednak w tym roku trzeba pozostać na własnym podwórku, a ściślej mówiąc – na własnym kontynencie. Zaś najbezpieczniejszym środkiem transportu będzie samochód – nie tylko gwarantuje swobodę przy przemieszczaniu się, ale też daje pewność braku kontaktu z osobami postronnymi. Tej możliwości nie dają samoloty ani pociągi. W ich przypadku chodzi nie tylko o sąsiedztwo w czasie podróży, ale też konieczność stawienia się na lotnisku lub dworcu, ewentualne opóźnienia itp.

Dokąd udać się na pandemiczne wakacje?

Wakacje w czasie pandemii nie oznaczają konieczności spędzania ich w Polsce, ale warto tę ewentualność rozważyć. Nad Bałtykiem jest bardzo dużo małych miejscowości, które zapewnią kameralny i bezpieczny urlop. Podobnie w górach, jeśli ominiemy największe kurorty, możemy spędzić wakacje niemal w bezludnym otoczeniu.

Nie można też zapomnieć o mazurskich wioskach położonych blisko jezior. Domki nad jeziorami to jedna z lepszych opcji na tegoroczne wakacje.

Wakacje w Polsce oznaczają niepewną pogodę, co wiele osób może odstraszyć. Na szczęście podróżowanie samochodem po Europie jest dziś łatwe i relatywnie szybkie. Dokąd więc warto pojechać?

Na pewno na topie będzie Chorwacja i to nie tylko ze względu na pogodę, ale też charakterystyczne dla tego kraju wynajmowanie domów i apartamentów. Plusem wakacji w Chorwacji jest bardzo dużo małych miejscowości położonych nad brzegiem morza. Niektóre są tak małe i trudno dostępne, że można tam dojechać jedynie własnym autem. Domy i apartamenty na wynajem w Chorwacji oferuje np. portal: https://www.interhome.pl/chorwacja.

Włochy to kolejny kierunek, który warto mieć na uwadze. Oczywiście Rzym, Florencję czy Neapol trzeba będzie ominąć, co nie oznacza, że włoskie wakacje będą nieudane. Za najbardziej kameralny region Włoch uważa się Kalabrię i to przede wszystkim tam w tym roku warto się udać.

Czy da się dojechać samochodem do Hiszpanii? Oczywiście! Co prawda nie dostaniemy się na popularne Wyspy Kanaryjskie czy należące do Hiszpanii Baleary, ale wybrzeże Hiszpanii jest jak najbardziej w zasięgu ręki, a raczej samochodu. Największego tłoku należy oczekiwać na Costa Brava, bo ten region położony jest najbardziej na północ i można w miarę szybko dojechać tam autem. Niemniej jednak linia brzegowa Costa Brava jest tak długa, że każdy znajdzie tutaj miejsce dla siebie. Na Costa Brava dominuje wybrzeże skaliste z klifami i małymi, bardzo kameralnymi plażami. Jeśli jednak lubicie podróże samochodem można wybrać się na trip wzdłuż wybrzeży i dojechać na samo południe – na Costa del Sol.

Włochy, Hiszpania i Chorwacja są za daleko? No to może węgierski Balaton? Urlopy nad Balatonem były bardzo modne w drugiej połowie ubiegłego wieku, dziś powoli przeżywają renesans. Balaton to długie i stosunkowo wąskie jezioro – w dużych kurortach dominują hotele i pensjonaty, w małych miejscowościach bez trudu można znaleźć dom lub apartament na wynajem. Jezioro doskonale nadaje się do żeglowania, wzdłuż brzegu wytyczono wiele tras spacerowych i rowerowych.

Tagged