Wanna akrylowa czy kompozytowa?

Mnogość produktów na polskim rynku w kategorii wanien stawia przed konsumentami coraz to większe wymagania w kwestii analizy rozmaitych rozwiązań stosowanych przez producentów. Jednym z istotniejszych wyborów, przed jakimi dziś stajemy jest wybór wanny i pytanie – czy warto postawić na wannę akrylową, czy też dopłacić do wanny kompozytowej?

Wanna akrylowa to pierwszy i najbezpieczniejszy wybór, gdy mamy ograniczony budżet. Już w tej kategorii mamy znaczący rozrzut cenowy, który sugeruje rozmaite wykonanie wanien, szeroki zakres jakości konstrukcji oraz dopracowanie detali. Akryl jest materiałem wykorzystywanym od dekad do budowy wanien i niektórym konsumentom może się już wydawać nieco przestarzały. Co więc jeśli chcemy pójść o krok dalej i skorzystać ze zdobyczy najnowocześniejsze technologii?

Odpowiedzią jest kompozyt, nazywany także solid Surface lub syntetyczny kamień czy syntetyczny (lany) marmur. Kompozyt to mieszanina dwóch substratów o znacząco różnych właściwościach – jeden z nich zazwyczaj wyróżnia się strukturą klejącą i plastyczną (tzw lepiszcze, czyli zazwyczaj żywica chemoutwardzalna), drugi to komponent konstrukcyjny czyli proszek z określonego minerału i stanowi on główny budulec.

Proporcje lepiszcza do użytych minerałów i kruszyw to zazwyczaj 20 do 80. Żywica odpowiada za związanie proszku mineralnego oraz możliwość kształtowania go w we właściwie dowolną formę. Stąd wanny kompozytowe często są produkowane jako wolnostojące lub przyścienne wolnostojące. Nie zmienia to faktu, że na rynku możemy znaleźć wanny w tej technologii przygotowane do zabudowy.

Kompozyt wykazuje nie tylko szereg zalet produkcyjnych ale także użytkowych. Przede wszystkim wanna wykonana w tej technologii jest produktem niezwykle długowiecznym. Przy czym nie chodzi tylko o solidność konstrukcji ale także o niezmienność wyglądu przez wiele lat, a nawet dekad. Kompozyt jest odporny na promienie UV i jednolity w swojej masie. Tym samym nigdy nie zżółknie ani nie odbarwi się, a wszelkie rysy, uszkodzenia nie odsłonią „drugiego dna” konstrukcji wanny. Co też pozwala skuteczniej ją naprawić i wielokrotnie odnawiać w razie gdyby zaszła taka potrzeba.

Należy przy tym zaznaczyć, że uszkodzenie kompozytu jest niezwykle trudne – jest on dużo odporniejszy zarówno od akrylu jak i naturalnego kamienia. Duży w tym udział żywicy, która nadaje mu niezwykłą spoistość na tle dotychczas używanych materiałów, ale największy żelkotu. Czym jest żelkot?

To materiał sanitarny, który zabezpiecza każdą wannę kompozytową, głównie przed ścieraniem i środkami czystości. Ale nadaje także gładkość i połysk. Żelkot słynie ze swojej twardości – stąd niezwykle trudno go porysować, odłupać czy naruszyć w inny przewidywalny sposób. Powierzchnia wykonana z żelkotu charakteryzuje się także bardzo niskim poziomem porowatości. A to oznacza liczne korzyści użytkowe. Niski poziom porowatości powierzchni sprawia, że przywiera do niej mniej brudu. A mniej brudu oznacza łatwiejsze czyszczenie oraz mniej drobnoustrojów.

Kompozyt ma także przewagę nad akrylem w kwestii najważniejszej – mianowicie komfortu kąpieli. Kompozyt bardzo szybko się ogrzewa od wody, a co więcej, chłonie ciepło z otoczenia. A to oznacza dłuższą kąpiel przy oszczędniejszym gospodarowaniu gorącą wodą. Dzięki niezwykłej solidności wanna z kompozytów nie pracuje nawet pod największym obciążeniem, stąd kąpiel we dwoje nie powinna stanowić najmniejszego problemu dla tego typu produktów. Solidność konstrukcji kompozytowej sprawia, że nóżki w wannach wolnostojących pełnią funkcję wyłącznie kosmetyczną – sztywność wanny jest tak wysoka, że z powodzeniem mogłaby zostać zainstalowana bez jakichkolwiek wsporników – bezpośrednio na podłodze. Co więcej ranty wanny kompozytowej także nie wymagają zbrojenia – nawet w najcieńszej kompaktowej 20mm formie.

Wśród wad wanien kompozytowych można wymienić zasadniczo jedynie dwie – cenę oraz wagę. Produkty z kompozytu mineralnego są kosztowne – nawet dwu, trzykrotnie droższe od najtańszych wanien akrylowych. Ale gdy celujemy w produkty akrylowe wysokiej jakości to różnica cenowa znacząco spada. A jeśli chcemy zakupić wannę wolnostojącą to właściwie jesteśmy skazani na produkty z kompozytów, ponieważ żaden szanujący się producent nie korzysta już z innych rozwiązań.

Wanny kompozytowe są z pewnością przyszłością rozwiązań łazienkowych i najlepszą opcją dla każdego, kto jest skłonny wydać na łazienkę więcej w celu uzyskania jak najwyższej jakości, która pozwoli cieszyć się świeżym wyglądem otoczenia przez wiele lat, a nawet dekad.

Jeśli szukasz najwłaściwszych rozwiązań do swojej łazienki i zależy Ci na merytorycznym doradztwie opartym o wartościowe argumenty zajrzyj do salonów łazienkowych BLU.

Tylko w salonach BLU otrzymasz projekt łazienki oparty o towary, które są dostępne od ręki na naszym magazynie – największym i najlepiej zaopatrzonym w Polsce. Dzięki temu masz pewność, że łazienka z projektu architekta będzie tą samą łazienką, jaką zobaczysz w swoim domu.

Zajrzyj do: https://www.blu.com.pl

Tagged