Wielkanocne porządki – jak je zaplanować?

Święta Wielkanocne już coraz bliżej. Warto pomyśleć już o przygotowaniach. Dla wielu osób najbardziej czasochłonne są porządki, które zbiegają się też z nadejściem wiosny – jesteśmy zmotywowani do rozpoczęcia nowego rozdziału, mamy więcej energii, nie dziwi więc, że chcemy odświeżyć także nasze otoczenie. Jak rozsądnie podejść do tematu porządków?

Określ zadania

Pierwszym etapem planowania powinno być rozpisanie (w telefonie czy komputerze lub ręcznie) wszystkich zadań, które należy wykonać przed Wielkanocą. Będzie to zdecydowanym ułatwieniem. Po pierwsze pozwoli nam to już na tym pierwszym etapie określić, co trzeba będzie zrobić i oszacować, jak wiele czasu będziemy potrzebować na porządki. Warto tutaj podeprzeć się gotowymi spisami zadań, które znajdziesz w internecie. Trzeba je jednak dopasować do własnych oczekiwań. Twoja lista może być mniej lub bardziej rozbudowana. Np. jeśli ktoś z domowników boryka się z alergią, trzeba będzie to uwzględnić przy planowaniu sprzątania. Lista ułatwi też zrobienie odpowiednich zakupów.

Zgromadź akcesoria

Efektywne sprzątanie wymaga zgromadzenia odpowiednich akcesoriów i środków sprzątających. Coraz więcej osób ze względów ekologicznych decyduje się na przygotowanie własnych preparatów, najczęściej na bazie octu i sody. Inni wolą tradycyjne metody. Warto spojrzeć okiem na listę i sprawdzić, czy posiadamy wszystko, co potrzebne, żeby rozpocząć sprzątanie. Upewnij się więc, że masz wystarczającą ilość płynu do mycia okien czy do mycia podłóg. Sprawdź stan mopa (być może wymaga wyprania lub wymiany), zapasowych worków do odkurzacza, ilość ściereczek oraz gąbek do sprzątania. Ich brak mógłby skutecznie zaburzyć Twój plan, przyczyniając się do frustracji i opóźniając realizację zadań.

Nadawaj priorytety

Jeśli masz pewność, że lista zadań jest kompletna, czeka Cię jeszcze ustalenie, w jakiej kolejności realizować poszczególne prace. Część z nich trzeba wykonać wcześniej, by nie zostały na ostatnią chwilę, kiedy przyjdzie pora na pieczenie, gotowanie i inne niezbędne prace. Na przykład uporządkowanie szafek, mycie okien lub wypranie firanek można wykonać wcześniej niż odkurzanie czy mycie podłóg. Pamiętajmy też o porządku pionowym – zawsze zaczynamy od góry, a kończymy na podłodze. Warto zaplanować też mniejsze zadania, które przygotują nas do wykonania większej pracy. Może to być np. uprzątnięcie przedmiotów z podłogi, którą zamierzamy następnie napastować itd. Takie mniejsze prace można wykonać w chwili wolnego czasu, nawet kiedy przychodzimy zmęczeni z pracy.

Nie daj się zwariować!

Kiedy mamy gotową listę i odpowiednio nadane priorytety, nie pozostaje nic innego, jak zabrać się do roboty. Najważniejsza jest systematyczność. Nawet pół godziny każdego dnia przybliży Cię do realizacji Twoich celów. Pamiętaj też, że święta nie są na pokaz. Jeśli nie zdążysz ze wszystkim, część zadań możesz spokojnie wykonać po świętach. Ważne jest Twoje samopoczucie i zdrowie, a nie to, czy zdążysz uporządkować szafę lub półki w kuchni przed nadejściem Wielkanocy.

Tagged