Wszystko, co powinnaś wiedzieć o okresie

Miesiączkowanie towarzyszy kobiecie przez większą część jej życia. Zwłaszcza młode dziewczęta, będące jeszcze przed okresem dojrzewania, powinny zapoznać się z szeregiem możliwości, które pozwolą im czuć się w tym czasie sucho i pewnie. Zobacz produkty i akcesoria, które sprawdzą się w czasie miesiączki.

Tradycyjne podpaski i tampony

Do tradycyjnych form ochrony bielizny w czasie miesiączki należą podpaski i tampony. Ich zaletą jest duża dostępność i stosunkowo niska cena. W parze z jednorazowością idzie wysoki poziom higieny. Podpaski i tampony można nabyć je niemal wszędzie, począwszy od drogerii, poprzez kioski, apteki, aż po stacje benzynowe czy automaty. Zaletą jest również wiele poradników dostępnych chociażby w sieci czy instrukcji użytkowania, które mówią, jak założyć tampon. Ich wadą jest natomiast jednorazowość i niski poziom ekologii – po zużyciu zasilają podmiejskie wysypiska śmieci. Szacuje się, że kobiety mieszkające w krajach Unii Europejskiej każdego roku produkują aż 540 000 ton odpadów higienicznych.

Tampony ekologiczne – z certyfikowanej bawełny

W ostatnich latach na rynku produktów ochrony osobistej dla kobiet pojawiły się tampony premium. Są one wykonane z certyfikowanej bawełny organiczne, która nie zawiera chloru, substancji barwiących ani zapachowych, będących częstymi przyczynami alergii skórnych. Produkty te są hipoalergiczne, gwarantując ochronę i komfort przez cały dzień. Są akcesoriami biodegradowalnymi, są więc przyjazne środowisku naturalnemu. Co ciekawe, na rynku wyrobów higienicznych dla kobiet istnieją także tampony zawierające dobre bakterie, odpowiedzialne za wytwarzanie kwasu mlekowego. Gwarantują one utrzymane optymalnego pH pochwy oraz naturalnej flory bakteryjnej.

Majtki menstruacyjne – nowość na polskim rynku

Z roku na rok poziom świadomości ekologicznej w społeczeństwach Europy wzrasta. Dlatego też coraz więcej kobiet zaczyna interesować się majtkami menstruacyjnymi. Są wykonane ze specjalnej tkaniny, która chłonie wilgoć do środka, pozostawiając wewnętrzną bawełnianą warstwę przyjemnie suchą. Tego typu majtki dają poczucie czystości i świeżości w zdecydowanie większym stopniu niż podpaski. Ich zaletą jest to, że są wielorazowe, a więc przyjazne środowisku naturalnemu. Wadą natomiast jest niewątpliwie ich wysoka cena oraz stosunkowo niewielka popularność.

Kubeczek menstruacyjny – kobiecy hit

Jego kształt przypomina kwiat tulipana. Występuje w trzech rozmiarach: małym, średnim i dużym. Może być stosowany przez kobiety w różnym wieku – zarówno tych, które już rodziły, jak i tych, które nie mają dzieci. Kubeczek menstruacyjny jest wykonany z bezpiecznego silikonu medycznego, który jest przyjazny dla śluzówki i dla skóry. Nie uczula i nie podrażnia. Może być noszony przez kilka, a nawet kilkanaście godzin dziennie. Jest łatwy do utrzymania w czystości. Z każdym rokiem rośnie jego dostępność. Jego zaletą jest opcja wielorazowego użytkowania – kubeczek z powodzeniem może posłużyć nawet przez 10 lat.

Tagged