Wybielanie zębów w domu – jak robić to bezpiecznie?

Marzenie o posiadaniu białych zębów można zrealizować w domowej łazience. Tu właśnie można zniwelować żółty lub szary odcień zębów i uporczywe przebarwienia. Wyjaśniamy, co zrobić, by wybielanie zębów w domu było skuteczne i bezpieczne.Od czego zależy biel naszych zębów?

Biały uśmiech jest nie tylko kwestią estetyki, ale ma dużo głębsze znaczenie. Jasne zęby są utożsamiane z dobrym zdrowiem, większą atrakcyjnością fizyczną i odpowiednim trybem życia. Taki uśmiech dodaje pewności siebie, pozytywnie wpływa na samoocenę. Niektórzy utożsamiają biały, zdrowy uśmiech z zamożnością i powodzeniem. Dlatego też białe zęby są tak bardzo pożądane. I dlatego wybielające pasty do zębów tak szybko zyskują na popularności.

Zastosowanie past wybielających, takich jak Colgate Max White Ultra Active Foam, jest rozwiązaniem prostszym i tańszym niż wizyty w gabinetach stomatologicznych. W przypadku stosowania niektórych past wybielających przez osoby z wrażliwymi zębami, ryzyko pogłębienia się problemu i wystąpienia dodatkowych komplikacji jest mniejsze niż podczas zabiegu w gabinecie. To bardzo ważne, bo wybielanie zębów ma być czynnością przyjemną, nieuciążliwą i bezbolesną.

Metody wybielania zębów

Stojąc przed wyborem sposobu na osiągnięcie efektu białego uśmiechu, ma się trzy zasadnicze drogi:

1. Wizyta (lub cykl wizyt) w gabinecie stomatologicznym, gdzie stosowany jest specjalistyczny preparat zawierający substancje czynne w wysokim stężeniu, którego działanie wzmaga zastosowanie specjalnej lampy LED lub wiązki lasera.

Wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym ma swoje plusy – pacjent trafia w ręce specjalisty, który odpowiednio się nim zaopiekuje, dokładnie sprawdzi stan jego zębów i jamy ustnej, a – w razie potrzeby – wykona niezbędne zabiegi poprzedzające proces wybielania. Ta ścieżka ma także pewne minusy, o których głośno trzeba powiedzieć. To głównie koszty tych zabiegów. Stawki za profesjonalne wybielanie zębów zaczynają się od kilkuset złotych, a kończą nawet na około 2000 złotych. I mówimy w tym przypadku o średnich cenach w gabinetach i klinikach, bo są także placówki, w których za takie usługi trzeba zapłacić znacznie więcej.

2. Wybielanie zębów metodą nakładkową. Ten sposób wybielania zębów jest dostępny na naszym rynku już od wielu lat i zapewne wiele osób kojarzy tę właśnie metodę. Polega ona na tym, że na zębach umieszcza się specjalnie przygotowane nakładki wypełnione żelem wybielającym. Cały proces rozpoczyna się jednak od wykonania wycisków, które służą do przygotowania modeli, na podstawie których przygotowywane są z kolei spersonalizowane, dobrze dopasowane do zębów pacjenta nakładki. Pacjent otrzymuje je wraz ze specjalistycznym żelem do wybielania, który może samodzielnie aplikować w domu. Nakładki należy nosić od kilku do kilkunastu godzin w ciągu dnia lub w nocy. Proces wybielania zębów przy pomocy nakładek wykonanych przez stomatologa trwa średnio 2 tygodnie.

Plusy? Samodzielność, wygoda i nakładki, które są idealnie dopasowane do zębów, dzięki czemu wybielanie tą metodą cechuje się wysoką skutecznością. Ale ta metoda ma także minusy. Osoba wybielająca zęby najczęściej musi sama kontrolować postępy tego procesu. Trzeba być przy tym zdyscyplinowanym i przestrzegać zalecanego czasu noszenia nakładek. Część stomatologów wymaga od swoich pacjentów cyklicznego przesyłania zdjęć zębów, aby śledzić i kontrolować postępy.

Warto wiedzieć, że w przypadku nakładek może dojść do podrażnienia dziąseł, jeżeli żel wybielający zostanie źle zaaplikowany. W ekstremalnej sytuacji może dojść nawet do poparzenia dziąseł, a wówczas trzeba przerwać całą procedurę.

3. Wybielanie zębów w domu produktami, takimi jak pasta wybielająca. To opcja najprostsza, najwygodniejsza i najmniej kosztowna. Wiele osób z miejsca sięga po pasty – warto wybrać produkty od zaufanych producentów, ze sprawdzonym składem, która została przebadana. Większość past wybielających ma takie same właściwości czyszczące, jak tradycyjne pasty, więc mogą być stosowane w taki sam sposób i z taką samą częstotliwością. Jednym słowem: nie trzeba kupować dwóch past: czyszczącej i wybielającej. Wystarczy jedna.

Przed jakimi trudnościami może stanąć osoba, która zdecyduje się na pasty wybielające? Musi zdecydować, najlepiej zasięgając porady stomatologa, która z past będzie dla niej odpowiednia. Czy ta o właściwościach ściernych i polerujących, czy może lepsza będzie ta z substancjami wybielającymi w sposób chemiczny?

Wybielanie zębów w domu: dostępne produkty

Na polskim rynku dostępnych jest wiele różnorodnych produktów, zestawów i preparatów do domowego wybielania zębów. Sklepowe półki wręcz się od nich uginają. Najpopularniejsze środki, przeznaczone do użytku domowego, dostępne są bez recepty. Wśród nich można wymienić:

  • paski wybielające,
  • nakładki i żele wybielające,
  • aplikatory z serum lub żelem wybielającym,
  • wybielające płyny do płukania jamy ustnej,
  • wybielające pasty do zębów.

Wybór jest szeroki, ale powszechna dostępność, mnogość produktów i łatwość użycia sprawiają, że stosowanie past do wybielania zębów staje się coraz popularniejsze.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru produktu wybielającego?

Pasty do wybielania zębów bez kłopotu można kupić w każdej aptece, supermarkecie czy drogerii. Zanim jednak zdecydujemy się na jedną z nich, powinniśmy dokładnie zapoznać się ze składem preparatu i jego właściwościami. Dotyczy to zwłaszcza zawartości substancji aktywnej, która ma wybielać zęby. Co do zasady, powszechnie dostępne pasty mają niższe stężenie substancji aktywnych odpowiadających za wybielanie niż ma to miejsce w preparatach używanych przez profesjonalistów w gabinetach stomatologicznych. Użycie takich produktów w domu jest dzięki temu bezpieczniejsze, a ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest ograniczone do minimum.

Wyjaśnijmy, że dopuszczalne stężenie nadtlenku wodoru w produktach gospodarstwa domowego (a takim formalnie jest pasta do zębów) w Polsce wynosi 0,1%.

Ponadto produkty wybielające należy zawsze kupować ze sprawdzonych i bezpiecznych źródeł. Powinniśmy unikać prywatnych aukcji internetowych i sklepów, w gdzie cena produktów jest podejrzanie niska. Bezpieczniej jest wybierać produkty, takie jak Colgate Max White Ultra Active Foam, bo pochodzą od zaufanych producentów.

To ważne, bo chodzi tu o bezpieczeństwo. Może się bowiem okazać, że stężenie środka wybielającego w preparacie, który pochodzi z nieznanego źródła przekracza dopuszczalne normy i taki produkt może nam po prostu zaszkodzić.

Dlatego najbezpieczniej jest kupić produkt wybielający w zaufanym sklepie lub drogerii. Wtedy mamy pewność, że produkty wybielające są sprawdzone, bezpieczne i dopuszczone do sprzedaży pod względem stężenia środka wybielającego.

Odwiedź swojego dentystę

Wybór odpowiedniego produktu do domowego wybielania zębów jest sprawą bardzo indywidualną. Każdy musi kierować się własnymi upodobaniami i nawykami. Jedni mogą preferować nakładki, a jeszcze inni stawiać na łatwość użycia i przyzwyczajenie do past do zębów. Te preferencje są niezwykle ważne, bo podczas wybielania zębów w domu bardzo ważna jest systematyczność.

Może się zdarzyć, że przed rozpoczęciem stosowania właściwego i odpowiadającego nam preparatu, będziemy musieli wypróbować kilka innych, by sprawdzić, czy nie powodują one podrażnień, a ich stosowanie dyskomfortu.

Podejmując się procesu wybielania, czy to w domu, czy w gabinecie, trzeba pamiętać, że efekt może być trudny do przewidzenia u konkretnej osoby. Kolor zębów zależy od wielu czynników – m.in. od grubości szkliwa oraz rodzaju przebarwień na zębach. Z tego właśnie powodu przed rozpoczęciem wybielania zaleca się konsultację ze stomatologiem lub higienistką stomatologiczną. Mogą pomóc dobrać odpowiedni preparat i ocenić, czy z danym rodzajem przebarwienia poradzimy sobie sami, stosując pasty lub inne preparaty o właściwościach wybielających.

Przed rozpoczęciem wybielania warto udać się do stomatologa, który nie tylko profesjonalnie nam doradzi, ale też przeprowadzi przegląd stomatologiczny i pomoże nam właściwie zadbać o nasz uśmiech.