Wybieramy odpowiednią rakietę tenisową – dla nowego gracza i adepta

Na zewnątrz robi się ciepło i zainspirowany sukcesami naszych rodaków na kortach masz ochotę spróbować sił w nowym hobby? A może tenis kiedyś był Twoją pasją i chcesz wrócić do gry?

Niezależnie od Twojego poziomu zaawansowania – potrzebna będzie Ci rakieta i odpowiednie akcesoria. Skupmy się jednak na podstawach. Sprawdźmy najważniejsze dotyczące wyboru właściwej rakiety tenisowej – w zależności od Twoich oczekiwań i poziomu umiejętności

Odpowiednia rakieta tenisowa a jej parametry

Sprzęt do gry w tenisa ziemnego może mieć różnorodną charakterystykę. Jakie więc kwestie należy sprawdzić, zanim zdecydujemy się na kupno rakiety tenisowej? Interesować nas będą z pozoru podstawowe właściwości, które potrafią zrobić niebagatelną różnicę. Mowa o wadze, długości i wielkości główki rakiety. Istotne są także nieco mniej oczywiste aspekty – środek ciężkości oraz sztywność konstrukcji.

Waga rakiety

Lekkie modele rakiet zazwyczaj ułatwiają sprawne manewrowanie sprzętem i wykonywanie szybkich ruchów. Cięższa rakieta tenisowa zapewniają większą siłę uderzenia w zamian za mniejszą manewrowość – to propozycja raczej dla osób z wyrobionym stylem gry.

Długość

Jak długa powinna być rakieta? To zależy od naszego stylu gry. Standardowo jest to 27 cali i takie rakiety polecane są początkującym. Dłuższe modele są bardziej wymagające, lecz przydatne przy uderzeniach z większego dystansu – długość przekłada się na potencjalną siłę uderzenia.

Wielkość główki rakiety tenisowej

Logicznym jest, że większa główka to więcej powierzchni uderzeniowej – i tym samym nieco łatwiejsza obsługa rakiety. Jeśli dopiero zaczynamy grać, wybierzmy rakietę o większej główce: z powierzchnią powyżej 122 cali kwadratowych. A jeśli mamy więcej wprawy i zależy nam na najwyższym poziomie kontroli nad piłką – warto wyposażyć się w mniejszą rakietę.

Środek ciężkości

Inaczej balans – główkowy, rękojeściowy lub neutralny. Czym się różnią? Główkowy da nam silniejsze uderzenie, rękojeściowy większą kontrolę nad rakietą. Tu również dużo zależy od stylu gry; a dla początkujących najlepsza będzie rakieta o neutralnym środku ciężkości.

Sztywność rakiety

Sprawa jest prosta – im sztywniejsza rakieta, tym większa siła uderzenia i mniejsza kontrola. Dlatego też uważa się, że miększa rakieta tenisowa wybaczy więcej błędów technicznych początkującemu.

Z jakiego materiału powinna być wykonana rakieta tenisowa?

Współczesne modele rakiet mogą być wykonane z różnych materiałów i ich mieszanek – do najbardziej popularnych należą grafit, aluminium oraz tytan.

Grafit to bodaj najpopularniejszy materiał stosowany w produkcji rakiet tenisowych. To lekki i wytrzymały materiał, którego właściwości umożliwiają produkcję rakiet o różnych właściwościach. Rakieta tenisowa z grafitu będzie zatem odpowiednia zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych.

Rakiety tenisowe z aluminium są nieco cięższe niż te wykonane z grafitu. Z reguły jednak można kupić je taniej, niż grafitowe odpowiedniki; zazwyczaj są one stosowane przez początkujących graczy lub osoby, które szukają tańszych alternatyw.

Nieco rzadziej – lecz wciąż często spotkamy rakiety tytanowe. Tytan charakteryzuje się niezwykłą wytrzymałością, przez co najczęściej wykorzystywane są przez profesjonalnych graczy – i wszystkich tych, którzy cenią sobie wytrzymałość sprzętu.

Jaki jest ogólny wniosek? Dobrej jakości rakieta tenisowa wykonana z odpowiednich materiałów będzie droższa, ale jednocześnie bardziej trwała i lepiej dopasowana do indywidualnych potrzeb gracza – jeśli dopiero zaczynamy, postawmy na popularne i sprawdzone rozwiązania.

Jeśli poważnie pochylimy się nad wyżej wymienionymi aspektami – z pewnością wybierzemy właściwą dla naszych potrzeb rakietę tenisową. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz grać, czy wracasz na kort po dłuższej przerwie – już możesz ruszać na zakupy i zacząć myśleć o nadchodzących rozgrywkach!

Tagged