Wybieramy okap kuchenny

Kuchnia jest jednym z ważniejszych pomieszczeń w domu, dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby była nie tylko estetyczna, ale także praktyczna w codziennym użytkowaniu. Jednym z podstawowych sprzętów, których nie może zabraknąć w żadnej kuchni, jest okap. Dzięki niemu unikniemy nadmiernej wilgoci, tłustych osadów i nieprzyjemnych zapachów. Jaki okap kuchenny będzie dobrym wyborem?

Okap wyspowy

Wyspy kuchenne od jakiegoś czasu cieszą się dużą popularnością i w zasadzie nikogo nie powinno to dziwić, gdyż tak zagospodarowana przestrzeń wygląda naprawdę efektownie. W centralnej części kuchni możemy umieścić płytę indukcyjną, piekarnik, a także dodatkowe szafki do przechowywania akcesoriów kuchennych. W tym wypadku dobrym rozwiązaniem będzie okap wyspowy, który może pełnić zarówno rolę użytkową, jak i dekoracyjną. Nowoczesne okapy wyglądają elegancko, mają cyfrowe wyświetlacze, kilka poziomów pracy i działają bezgłośnie, jednak są duże, co dla niektórych może być wadą. Mogą pełnić funkcję wyciągu lub pochłaniacza.

Okapy wyspowe są montowane do sufitu – w tym wypadku trzeba pamiętać o właściwym doprowadzeniu komina do wyciągu wentylacyjnego. Ich wybór jest duży, bo można zdecydować się zarówno na nowoczesnym, minimalistyczny model w formie tuby, jak i na okap w stylu retro, który doda pomieszczeniu niebanalnego charakteru.

Okap w blacie

Okap wysuwany z blatu to kolejna ciekawa propozycja. To dość nowy wynalazek, który pokochały miliony osób na całym świecie. Na jego korzyść przemawia to, że na co dzień jest niewidoczny – wysuwa się go z blatu tylko podczas gotowania. To nowoczesna, bardzo uniwersalna konstrukcja – okap działa cicho, jest wydajny i nie zajmuje zbyt wiele miejsca, dlatego możemy zamontować go nawet w bardzo małym pomieszczeniu. Okap w blacie świetnie wpisuje się w minimalistyczne, nowoczesne wnętrza, gdzie każda rzecz ma przypisane miejsce. Miłośnicy porządku, którzy ponad wszystko cenią sobie stylistyczny ład, na pewno będą zadowoleni.

Chociaż głównym zadaniem okapu kuchennego jest oczywiście filtrowanie powietrza i pochłanianie wilgoci, to warto pamiętać także o jego walorach estetycznych – w końcu w wielu przypadkach jest on widoczny. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na okap wysuwany, czy wyspowy, zwróćmy uwagę na jego design, aby był on spójny stylistycznie z pozostałymi elementami wyposażenia kuchennego.

Czym kierować się podczas wyboru okapu?

Decydując się na zakup okapu kuchennego, jednym z ważniejszych parametrów jest jego wydajność, która jest podawana w metrach sześciennych na godzinę. To dość istotna informacja, dzięki której dowiemy się, ile powietrza dany okap będzie w stanie przefiltrować. Standardowo przyjmuje się, że urządzenie powinno wykonać 6 wymian powietrza w ciągu godziny. Jak dobrać okap do wielkości pomieszczenia? Wystarczy zmierzyć jego kubaturę poprzez pomnożenie jego szerokości, długości i wysokości. Następnym krokiem jest pomnożenie wyniku przez 6 – wartość, którą otrzymamy, to minimalna wydajność okapu.

Artykuł sponsorowany.

Tagged