Zaczynamy biegać jesienią – jak wybrać ubrania do biegania?

Latem, aby móc biegać wystarczą nam tylko odpowiednio dobrane buty. Reszta stroju powinna posiadać odpowiednie właściwości, ale nie stanowi tak dużego wyzwania jak dobór odpowiedniej stylizacji podczas joggingu jesienią. W chłodniejsze dni musimy wybierać cieplejsze i dobrze oddychające ubrania, aby zapewnić sobie odpowiedni komfort cieplny podczas treningu. Jak wybrać ubrania do biegania jesienią? Podpowiadamy.

Jak się ubrać na jogging jesienią? Na cebulkę!

Jesienią kiedy wybieramy się na jogging najlepiej ubrać się na cebulkę. Pierwsze warstwy powinny być wykonane z oddychających materiałów, na przykład może to być przewiewna koszulka lub bielizna termoaktywna, ktorej zadaniem jest odpowiednie odprowadzanie i transportowanie potu oraz nadmiaru ciepła. Drugą warstwą powinna być bluza — najlepiej sprawdzą się bluzy bawełniane, które ocieplą nasz organizm. Jest to warstwa określana mianem termoizolacyjnej. Jeżeli często biegamy po ciepłych terenach na przykład po lesie, czasami odpowiednia bielizna termoaktywna w połączeniu z odzieżą na trening taką jak na przykład specjalna bluza jest wystarczająca. Pamiętajmy, że bluza nie powinna być bardzo przewiewna, dlatego na przykład wykonana z polaru, średnio sprawdzi się w takiej sytuacji. Ostatnia, trzecia warstwa powinna nas chronić przed panującymi na zewnątrz warunkami takimi jak: wiatr, śniegi i deszcz. Oczywiście nie możemy też zapomnieć o odpowiednich spodniach. Powinny być ciepłe, abyśmy mieli zapewniony komfort termiczny. W naprawdę zimne dni możemy pod spód ubrać również dodatkowe legginsy, natomiast podczas jesiennego biegania w zupełności wystarczą specjalne spodnie dresowe producenta odzieży dla biegaczy.

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Na intensywność naszego treningu. Ma ona największy wpływ na nasz ubiór podczas treningów o niższej intensywności, ponieważ wtedy nasz organizm szybciej się wychładza, a co za tym idzie nasza siła mięśniowa, szybkość, koordynacja ruchowa jest obniżona.

Co jeszcze jest nam potrzebne podczas biegu?

Producenci odzieży sportowej proponują nam wiele dodatkowych akcesoriów, które mogą nam pomóc podczas jesiennego biegu. Należą do nich na przykład rękawiczki do biegania, w które powinny zaopatrzyć się w szczególnie osoby o wrażliwych dłoniach — czasem zwykłe, cienkie rękawiczki są już wystarczającą osłoną naszych dłoni przed wiatrem i niską temperaturą. Kolejnym elementem są różnego rodzaju okrycia głowy, chusty i opaski na głowę. Jeżeli temperatura na zewnątrz jest na tyle niska, że nie wyobrażamy sobie biegania bez czapki i szalika – wybierzmy takie, które będą nas chronić przed wiatrem, a jednocześnie odprowadzą wilgoć.

Tagged