Rynek oferuje szeroki wybór osłon słonecznych, o różnych funkcjonalnościach, uwarunkowanych zarówno rozwiązaniami technicznymi, jak i użytym do ich stworzenia materiałem. Szczególnie pasujące do tego opisu, będą żaluzje drewniane, w których pierwsze skrzypce odgrywa naturalny materiał. Jak drewno sprawdza się jako osłona słoneczna – podpowiadamy!
Niewątpliwą zaletą żaluzji z drewna jest ich naturalny wygląd i ponadczasowy wygląd. Drewno samo w sobie potrafi stanowić element aranżacyjny, a drewniane żaluzje, w przeciwieństwie np. do rolet plisowanych, czy dzień i noc, zdecydowanie „dają o sobie znać”. Ten typ osłon słonecznych idealnie sprawdzi się w aranżacjach loftowych bądź rustykalnych. Jeżeli żaluzje są robione na zamówienie, powinien być możliwy wybór takiego odcieniu drewna, który idealnie wpisze się w resztę wyposażenia pomieszczenia.
Drewniane lamele mogą być różnej szerokości i grubości, dzięki czemu, można uwypuklić bądź starać się przykryć ich efekt. Jako osłona słoneczna, drewniane żaluzje zapewnią lepszy poziom zaciemnienia pomieszczenia, niż rolety materiałowe. Należy jednak pamiętać, że między lamelami pozostają drobne szpary, przez które słońce może się mimo wszystko delikatnie przedostawać. Nie jest to zatem rozwiązania na miarę rolet zaciemniających czy tzw. rolet blackout, które oferują całkowitą blokadę dla promieni słonecznych.
Zdecydowaną zaletą drewnianych żaluzji, jest ich trwałość. Drewno jest odporne na mikro uszkodzenia, a drobne zabrudzenia dodają mu wręcz charakteru. Utrzymanie ich czystości, również nie powinno stanowić problemu. Ich przemycie jest bardzo proste, wystarczy skorzystać z klasycznych detergentów.
Niewątpliwą wadą drewnianych żaluzji, jest ich wysoka cena. Osoby, które się zdecydują na takie rozwiązanie, muszą przygotować się na znacznie wyższy koszt, niż innych, dostępnych na rynku rozwiązań. Kluczowa jest także ochrona drewnianych lameli przed wilgocią, która może doprowadzić do ich wygięcia i odkształcenia. Dla niektórych, wadą może okazać się także przestrzeń, jaką żaluzje zajmują, nawet przy pełnym zwinięciu. Nawet w takim wypadku, żaluzje będę zasłaniały większy obszar glifu okiennego, a przez to, naturalnie w pokoju będzie ciemniej niż wtedy, gdyby w pomieszczeniu nie było żadnych osłon okiennych. Rozwiązaniem tego problemu może być wybór żaluzji bambusowych, które ze względu na grubość lameli, zajmują znacznie mniej miejsca przy pełnym zwinięciu.
Czy warto zatem sięgnąć po żaluzje z drewna? Oczywiście że tak -> to bardzo praktyczny typ osłon okiennych, który nada pomieszczeniu dodatkowej elegancji. Nie jest to rozwiązanie dla każdego, gdyż w przeciwieństwie do klasycznych rolet materiałowych, wymaga zdecydowanie więcej uwagi, m.in. w kontekście konserwacji. Jeżeli jednak zadba się właściwie o drewniane lamele, odwdzięczą nam się, jako trwała i niezawodna osłona okienna, na lata.