Zasłony, rolety i firany — co warto o nich wiedzieć przed zakupami?

W typowym polskim domu nie ma mowy o tym, żeby w okolicy okna nie pojawiły się zasłony, rolety czy też firany. Niektórzy decydują się tylko na jedną opcję, inni łączą ze sobą dwa lub nawet trzy elementy. Dzięki takim produktom można bowiem zapewnić sobie odrobinę prywatności i na dodatek uatrakcyjnić aranżację pomieszczenia. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru zasłon, rolet i firan.

Zasłony

Choć w pewnym momencie zasłony straciły nieco na popularności na rzecz rolet, to od dłuższego czasu znów są hitem. W dużej mierze jest to zasługa pojawienia się znacznie ciekawszych wzorów i kolorów, dzięki którym można zyskać niebanalną dekorację np. salonu bądź sypialni. Przykładowo do aranżacji glamour idealnie pasują eleganckie zasłony z tkaniny welurowej w kolorze złota, a modne szarości to strzał w dziesiątkę w przypadku stylu industrialnego.

Nie bez znaczenia jest również sposób montażu zasłon. Przykładowo modele ze strony https://magdalena24.pl/zaslony-na-przelotkach-kolkach mają bardzo praktycznie pierścienie, które są montowane w materiale i następnie mocowane do drążka. Można też spotkać się m.in. z zasłonami na taśmie marszczonej, haczykach czy też szelkach. Ciekawą opcją są także nowoczesne zasłony panelowe z opcją nakładania na siebie przesuwanego w bok materiału.

Rolety

Rolety to obecnie niemal obowiązkowy element wyposażenia pomieszczenia. Polacy pokochali je przede wszystkim za wygodę, praktyczność i możliwość dostosowania do własnych potrzeb. Nie bez powodu obecnie takie produkty w sklepie online Magdalena24.pl są dostępne w wielu wzorach, kolorach i rodzajach. W ten sposób roleta może stać się też oryginalnym elementem ozdobnym aranżacji np. kuchni bądź salonu.

Podczas zakupów oprócz designu ważne powinny być także względy praktyczne. Przykładowo w sypialni warto pomyśleć o roletach zaciemniających, które zapewnią idealne warunki do snu. Z kolei w salonie dobrym pomysłem mogą być rolety dzień i noc, czyli modele z opcją dostosowania poziomu jasności w pomieszczeniu poprzez odpowiednie ustawienie pasów zaciemniających i transparentnych.

Firany

Wbrew pozorom firany wcale nie wyszły z mody. Nadal są mile widziane i to nawet w przypadku bardzo nowoczesnych aranżacji. Wystarczy po prostu wybrać model, którego design będzie pasować do wystroju wnętrz. Przykładowo w industrialnym salonie warto postawić na minimalistyczne firanki bez zdobień. Z kolei w przypadku stylu glamour świetnie sprawdzą się np. ekskluzywne tkaniny z eleganckimi haftami i efektownymi marszczeniami.

Bardzo ważną kwestią podczas wyboru firan jest ich montaż na karniszu. Obecnie można zdecydować się m.in. na taśmę, przelotki, haczyki, panele czy też szelki. Warto też dobrze przemyśleć długość firanki. Przykładowo w salonie dobrze mogą wyglądać długie modele do samej ziemi, z kolei w kuchni praktyczniejszym rozwiązaniem są firany sięgające tylko do parapetu. Firany należy też dopasować stylistycznie do rolet i zasłon.

Tagged