Odzież medyczna – dla kogo oprócz lekarzy?

Fartuch lekarza jest strojem ochronnym. Zapobiega zabrudzeniu odzieży przez różne substancje, z którymi medyk ma kontakt podczas pracy. Dodatkowo musi być też łatwy do utrzymania w czystości i odporny na środki dezynfekujące. Jednak taka odzież może być także przydatna poza szpitalami i placówkami ochrony zdrowia. Jakie zawody również noszą odzież medyczną?

Strój lekarza wyróżnia się od ubrań noszonych przez przedstawicieli innych zawodów. Choć standardowy kitel od dawna zastępowany jest przez wygodniejsze spodnie i bluzy, a szpitalna biel często ustępuje miejsca bardziej fantazyjnym wzorom i kolorom, to wciąż jest on ubraniem charakterystycznym. Praktyczna i komfortowa odzież medyczna może być noszona także przez inne zawody. Komu jeszcze przyda się taki strój?

Kosmetolodzy i kosmetyczki

Praca kosmetyczki i kosmetologa wymaga bezpośredniego kontaktu z klientami oraz zachowania szczególnej higieny. Dlatego przedstawiciele tych zawodów również mogą odwiedzić sklep z odzieżą medyczną. Noszenie stroju medycznego pozwala także wzbudzić w klientach większe zaufanie. Dobranie jednolitych fartuchów, które pasują do wystroju wnętrza oraz estetyki danej firmy pomaga uzyskać wrażenie profesjonalizmu i wysokiego standardu świadczonych usług.

Tatuator/piercer

Dostępna obecnie na rynku odzież medyczna jest na tyle różnorodna, że coś dla siebie znajdą także zawody kojarzone z bardziej swobodnym lokiem – tatuatorzy czy osoby wykonujące piercing. Miejsca, w których świadczone są takie usługi, również podlegają szeregowi przepisów dotyczących utrzymania higieny i porządku. Dlatego wygodne, łatwe do prania i wytrzymałe bluzy czy spodnie mogą przypaść do gustu pracującym tam artystom. Szczególnie że design strojów medycznych jest coraz bardziej odważny i fantazyjny. Noszenie takiej odzieży przez pracowników salonów tatuażu może być oznaką poważnego podejścia do zdrowia, co pozwala klientom poczuć się bezpieczniej.

Podolog

Podologia to stosunkowo młoda dyscyplina, jednak w ostatnim czasie staje się coraz popularniejsza. Specjalistów pomagających zadbać o stan stóp i paznokci zatrudnię obecnie wiele gabinetów kosmetycznych, często także otwierają oni własne placówki. Ze względu na specyfikę tej pracy, podolog również musi stosować się do reżimu sanitarnego. Podczas przeprowadzanych zabiegów istnieje ryzyko przenoszenia chorób zakaźnych, zranień i zabrudzeń. Dlatego bardzo ważne jest zachowanie higieny. Z tego powodu, stroje medyczne przydadzą się także specjalistom podologom, którzy dzięki nim będą mogli wykonywać swoją pracę komfortowo i profesjonalnie.

Pracownik laboratorium

Kolejnym zawodem narażonym na ryzyko kontaktu ze szkodliwymi substancjami jest pracownik laboratorium. Dotyczy to nie tylko analityków medycznych, ale także biologów, chemików, fizyków i wszystkich, którzy powinni nosić odzież ochronną. W laboratorium panują szczególne wymogi dotyczące higieny i dezynfekcji, dlatego warto zaopatrzyć się w strój, który nie tylko będzie spełniał funkcję ochronną, ale także można go łatwo wyczyścić i komfortowo nosić przez długi czas.

Tagged