Muszka owocówka jest żyjątkiem, które w naszych domach jest nieproszone. Odżywia się drożdżami, które powstają w wyniku niczego innego jak fermentacji, stąd spotyka się najczęściej je w kuchni na owocach przejrzałych. A czy wiesz skąd się biorą muszki owocówki? Jak najlepiej się ich pozbyć?
Czym jest muszka owocówka?
Muszka owocówka to maleńki owad, który żywi się drożdżami ze zgniłych owoców. Obok domowej muchy są jednymi z najpopularniejszych przedstawicielek muchówek. Jej naturalnym środowiskiem są sady oraz także kuchnia, gdzie się znajdują owoce dojrzewające. Występuje na wszystkich kontynentach poza oczywiście Antarktydą. Lubi bardzo wysokie temperatury.
Skąd tyle muszek?
Skąd się biorą muszki owocówki? Najczęściej muszki owocówki przynosi się ze sklepów, jak i także z targowisk. Osobniki znajdują się zwykle na owocach kupowanych. Są to jednak owoce rozkładające się, uszkodzone oraz dojrzałe. Co więcej w okazach fermentujących oraz nieświeżych znajdować się mogą ich larwy czy też jajeczkach. Po dosłownie kilku dniach z nich wyrastają już dorosłe osobniki.
Cykl życia tychże owadów jest bardzo krótki. W związku z tym one rozmnażają się bardzo prosto, jak i także bardzo szybko. Samica dorosła składa jednorazowo między dziesięć a dwadzieścia jaj.
Owocówki na pewno nie atakują ludzi, ponieważ są one roślinożerne. Niemniej jest także szkodliwa dla ludzi. Okazuje się, że te owady maleńkie przenosić mogą drobnoustroje: grzyby pleśniowe, wirusy oraz bakterie. Larwy owocówek zanieczyszczają znacznie spożywcze produkty oraz także zakłócają fermentacyjne procesy. Dlatego właśnie się należy ich pozbyć.
Jakie są sposoby na muszki owocówki?
Na pewno musimy dbać przede wszystkim o czystość zlewu oraz także blatu w naszej kuchni. Regularnie musimy wyrzucać owoce oraz warzywa nadpsute. Muszki owoców wyczuwają zapach fermentujący z odległości kilkunastu metrów. Po powrocie należy schować owoce oraz warzywa przykryć i włożyć do lodówki.
Oczywiście dokładnie myjemy owoce i warzywa. W innym razie samice muszki owocówki na nich złożą jaja, a po jakiś kilkunastu godzinach wylęgają z nich się larwy. Oczywiście powinniśmy także zamykać kosz na śmieci i możliwie jak najczęściej go opróżniać.
Butelki z sokami szczelnie zakręcajmy. Tak samo ze słoikami z przetworami. Bardzo cenną wskazówką jest to, aby na parapecie kuchennym hodować miętę. Mało kto wie, ale muszki owocówki nie znoszą wręcz jej zapachu.
W walce z tymi intruzami sięgnąć trzeba po bardziej radykalne rozwiązania, jak chociażby pułapka na muszki owocówki.