Narodziny dziecka to nowy etap – co się zmienia, gdy w domu pojawia się maluszek?

Pojawienie się dziecka nieuchronnie wprowadza do rodziny wiele zmian. Część z nich, szczególnie te związane z fizyczną stroną opieki nad dzieckiem, można przewidzieć czy zaplanować. Często jednak młodzi rodzice bywają zaskoczeni tym, jak bardzo ich życie zmienia się po narodzinach.

Jeśli jesteś młodym rodzicem bądź spodziewasz się dziecka i potrzebujesz pomocy psychologicznej lub szukasz specjalisty z zakresu psychoterapii par, możesz zajrzeć na stronę Ośrodka Psychoterapii i Pomocy Psychologicznej Pomarańczowe Ja w Poznaniu – znajdziesz tam odpowiednich specjalistów i niezbędne informacje.  

Radykalna zmiana 

Młodzi rodzice najczęściej spodziewają się zmęczenia, niewyspania czy tego, że dziecko pochłonie znaczną część ich energii i wolnego czasu. Z drugiej jednak strony, konieczność zadbania o fizyczną czy materialną stronę opieki nad dzieckiem może przysłaniać zmiany emocjonalne i psychologiczne, które dotykają całej rodziny po pojawieniu się dziecka. Nowa sytuacja może wpływać na nasze samopoczucie emocjonalne, ogólne nastawienie do życia czy relacje z innymi – w tym na związek małżonkiem z partnerem. Dla lepszego zobrazowania, wyszczególnijmy niektóre obszary zmian, których najczęściej doświadczają pary po pojawieniu się dziecka. 

  • Sposób spędzania wolnego czasu 
    Rodzice wychowujący dzieci przeważnie są mniej skłonni do podejmowania spontanicznych wyjazdów, mogą też mieć ograniczone możliwości w kwestii spędzania wieczorów poza domem. 
     
  • Organizacja czasu 
    Przed narodzinami dziecka partnerzy skupiają się przeważnie na pracy, hobby, odpoczynku czy pielęgnowaniu relacji z innymi dorosłymi. Po pojawieniu się maleństwa czas przeznaczony na sen i czas wolny ulega ograniczeniu, a pojawia się nowy, angażujący wymiar w postaci opieki nad nowym członkiem rodziny.  
      
  • Spostrzeganie własnej osoby  
    Gdy pojawia się pierwsze dziecko, kobieta i mężczyzna wchodzą w nowe role (ojca i matki) – to z kolei stanowić może nowy element składowy obrazu siebie, tego, jak o osobie myślimy i czy jak się definiujemy. 
  • Hierarchia wartości (priorytety) 
    Dziecko zaczyna znajdować się w centrum uwagi i wiele decyzji zaczyna być podejmowanych w odniesieniu do niego i jego potrzeb.  
     
      
  • Relacje z innymi ludźmi 
    Podczas opieki nad małym dzieckiem relacje z przyjaciółmi mogą ulegać rozluźnieniu – szczególnie w kontekście osób, które same nie posiadają dzieci.  Zmianie może ulec także relacja z małżonkiem czy partnerem – pojawiają się nowe role, nowe emocje i inne niż dotychczas problemy – to może powodować konflikty i konieczność “docierania się” na nowo.
      
  • Stosunki seksualne 
    Czas po narodzinach może stanowić wyzwanie dla utrzymywania intymności i namiętności między partnerami. Przyczyniają się do tego liczne obowiązki, przemęczenie, deprywacja snu czy wyzwania emocjonalne związane z tym okresem. 
     

Wraca przeszłość 

Mówiąc o zmianach należy dodać, że zarówno ciąża jak i czas po porodzie może uruchamiać w obojgu rodziców cały szereg emocji oraz wspomnień z własnego dzieciństwa. Proces ten może dziać się świadomie lub nieświadomie, ale w tym czasie aktualizować się mogą w nas uśpione dotąd wzorce relacji między dzieckiem a rodzicem (wywodzące się jeszcze z naszego dzieciństwa).  

Jeśli w tych relacjach doświadczyliśmy czegoś trudnego, na przykład niewystarczającej opieki, zaniedbania, czuliśmy się opuszczeni czy nierozumiani, część z tych emocji może w tym czasie powrócić – na przykład w postaci wspomnień, odwzorowywania pewnych zachowań z przeszłości, ale także emocjonalnie – w formie napięcia, lęku czy obniżonego nastroju. 

Świadomość takich uwarunkowań może być pomocna w poradzeniu sobie z emocjami, zadbania o siebie i kształtowaniu postawy świadomego rodzicielstwa. 

Elastyczność na wagę złota 

Ilość życiowych i osobistych zmian po pojawieniu się dziecka jest zwykle bardzo duża – dotyczą one zarówno fizycznej, organizacyjnej strony naszego funkcjonowania, ale też przeżywamy wtedy nową sytuację psychologiczną – stając się rodzicami, wchodzimy w nową rolę, nieraz na skutek tego zaczynamy myśleć w nowy sposób o swoim życiu, relacjach, priorytetach i przyszłości. Mogą pojawiać się trudne, pozornie irracjonalne emocje i napięcia, które dodatkowo wzmacniane są przez niewyspanie i zmęczenie.  

Stopień, w jakim młodzi rodzice poradzą sobie w tej sytuacji będzie w dużej mierze zależał od ich osobowości, dotychczasowych sposobów radzenia sobie ze stresem, tego, czy posiadają wspierające więzi z innymi ludźmi, ale przede wszystkim – od elastyczności, czyli zdolności do przystosowywania się do zmian.  

Prawdopodobnie okaże się bowiem, że skoro pojawiają się nowe problemy, nowe role – to będą też potrzebne nowe rozwiązania, inne sposoby radzenia sobie w relacji czy wśród codziennych obowiązków a może nawet – inne podejście do własnych potrzeb i emocji. 

Troszczmy się o siebie 

W tym czasie ważne jest także, aby rodzice, troszcząc się o dziecko, potrafili zadbać także o siebie – o swoje potrzeby fizyczne i emocjonalne. Potrzeby dziecka nie powinny całkiem wypierać potrzeb mamy czy taty – w przeciwnym razie szybko poczujemy się wyczerpani i z całą pewnością dotkliwie odczujemy to my, nasze otoczenie a przede wszystkim – także dziecko. Pomocne okazuje się tutaj na przykład korzystanie ze wsparcia dziadków czy innych dorosłych posiadających własne dzieci i osobiste doświadczenie w podobnych sytuacjach. 

W miarę możliwości, warto dbać także o relację z drugą połówką. Wiadomo, że tuż po narodzinach różne aspekty życia schodzą na dalszy plan, niemniej jednak na dłuższą metę warto wziąć pod uwagę, że kontakt, jaki rodzice mają ze sobą w odniesieniu do opieki nad wspólnym dzieckiem nie jest tym samym, co kontakt pomiędzy osobami będącymi ze sobą w romantycznym, intymnym związku. Wyzwaniem, ale i cenną jakością może też być troska o ten aspekt relacji – w taki sposób, aby pielęgnować bliskość pomimo pojawienia się “trzeciego” w rodzinie.  

Ośrodek Psychoterapii i Pomocy Psychologicznej „Pomarańczowe Ja”
ul. Czajcza 2A/13
61-546 Poznań

Telefon: 515 321 007
https://www.terapiapoznan.pl/kontakt/

Tagged