Sezon na meszki – jak się bronić przed ugryzieniem?

Meszki to bardzo małe owady. Ich samice odżywiają się krwią. Ukąszenia meszek są bolesne i mocno swędzą. Dlatego warto poznać skuteczne sposoby przeciwdziałania ugryzieniom. Zobacz, jak zabezpieczyć się przed meszkami!

Jak skutecznie odstraszać meszki?

Do odstraszania meszek najlepiej nadają się repelenty na owady stosowane jako ochrona przed komarami i kleszczami. W niektórych z nich zawarta jest substancja DEET, która skutecznie zniechęca owady. W większych stężeniach znajduje się ona w preparatach przeznaczonych dla osób dorosłych. U dzieci powyżej 2. roku życia można stosować niższe stężenia, przestrzegając ściśle zasad używania. Preparat należy nanosić na całą powierzchnię ciała. Aby zaaplikować go na twarz, najpierw trzeba nałożyć krem lub spray na ręce i delikatnie wklepać w skórę, unikając kontaktu produktu z oczami.

Naturalne sposoby na meszki

Meszki można też odstraszyć przy pomocy naturalnych sposobów. Dobrze sprawdza się zapach cebuli lub czosnku. Aby pozbyć się nieproszonych gości z tarasu, warto na spodki umieścić kilka plastrów tych warzyw. Doskonale działają też liście pomidorów, które wydzielają zapach odstraszający meszki i komary. Taki sam efekt wykazują niektóre rośliny, m.in. lawenda, werbena i szałwia. Olejki eteryczne wydzielane przez te zioła zniechęcają meszki do żerowania.

Inną metodą jest przygotowanie pułapki na owady. W plastikowej butelce umieść roztwór octu i cukru. Ich zapach przywabi insekty, które potem nie będą mogły się wydostać z pojemnika.

Co zrobić, by zabezpieczyć się przed ukąszeniami meszek?

Zawsze przed wyjściem na zewnątrz nanieś na całą powierzchnię skóry odpowiedni repelent przeciw meszkom. W ten sposób unikniesz dotkliwych ugryzień tych niewielkich owadów. Jedna aplikacja powinna wystarczyć na kilka godzin przebywania na świeżym powietrzu. Dodatkowo staraj się mieć w otoczeniu rośliny, które odstraszają owady odżywiające się krwią w naturalny sposób. Z uwagi na to, że meszki przywabia zapach potu, a w szczególności jego składników – amoniaku i kwasu mlekowego, warto pamiętać o codziennej higienie.

Jak uniknąć ugryzienia przez meszki?

Ukąszenia meszek są szczególnie niebezpieczne dla dzieci, osób starszych i alergików. Niekiedy odczyn po ugryzieniu jest rozległy i zaczerwieniony. Mogą pojawić się obrzęki i bardzo silne swędzenie. W nielicznych przypadkach dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego w wyniku kontaktu jadu meszek z organizmem człowieka. Dlatego warto wiedzieć, jak można uniknąć ugryzienia. Warto stosować ubrania zakrywające ciało – cienkie i przewiewne spodnie z długimi nogawkami i koszule z długim rękawem. Jeśli jesteś uczulony na jad meszek, w miarę możliwości unikaj podmokłych terenów i okolic zbiorników wodnych, gdzie rozmnażają się te insekty.

Przed rozpoczęciem sezonu wiosenno-letniego warto uzupełnić swoją wiedzę o sprawdzone sposoby na odstraszanie owadów odżywiających się krwią ssaków. W ten sposób zmniejszysz prawdopodobieństwo ugryzienia i unikniesz przykrych dolegliwości takich jak obrzęk i swędzenie.

Artykuł przygotowany we współpracy merytorycznej z https://www.allecco.pl/

Tagged