W jakiej pozycji należy spać, a w jakiej nie?

Pozycja do snu ma dużo znaczenie dla naszego zdrowia, a także wpływa na poziom wyspania się i odczuwanego zmęczenia. Najczęściej śpimy na boku, choć wiele ludzi lubi też wracać do pozycji embrionalnej, znanej od poczęcia i przybieranej w stanach zagrożenia. Co mówią na ten temat naukowcy? W jakiej pozycji spać, by się wyspać i nie szkodzić swojemu organizmowi? A jakiej pozycji unikać?

Pozycja do spania a zdrowie

Nieprawidłowa pozycja może wywołać dolegliwości bólowe po przebudzeniu, uczucie zmęczenia i niewyspania, pomimo przespania właściwej liczby godzin oraz ogólnie źle wpływać na zdrowie i samopoczucie. Organizm sam często daje znak, że pozycja snu jest nieprawidłowa. Pojawiają się w pierwszej kolejności bóle kręgosłupa, szyi czy bioder, bo dochodzi do ucisku na zakończenia nerwowe czy kończyny. Zdarza się, że odczuwalna sztywność szyi i karku oraz meczące bóle głowy są wynikiem notorycznie przyjmowanej złej pozycji we śnie. Niektórzy z tego powodu cierpią też na bezsenność i trudności z zasypianiem. Zależnie od przyjętej pozycji do snu może pojawić się też ból poszczególnych organów, na które wywołane są niepotrzebne uciski, np. wątroba lub żołądek, a także odrętwienie pewnych części ciała na skutek złego funkcjonowania elementów układu krwionośnego.

Ułożenie ciała podczas snu: o czym pamiętać?

Nad dobrą pozycją do snu warto pracować już od małego, by weszła ona w nawyk. Pozycja powinna być wygodna, ale też gwarantować wyprostowanie kręgosłupa. Z kolei kończyny górne powinny być ułożone wzdłuż ciała lub lekko ugięte przed twarzą, a nogi albo wyprostowane, albo lekko podkurczone. W prawidłowej pozycji warto się ułożyć chociażby w pierwszej fazie snu, nawet jeśli potem bezwiednie zmienimy ją w trakcie nocy na inną, to te pierwsze kilka godzin w dobrej pozycji pozwoli już nam wypocząć i zregenerować organizm.

Zobacz także: Prawidłowa pozycja do spania

Najlepsze pozycje do spania: na boku

Najzdrowsza pozycja do spania to ta najpopularniejsza, czyli spanie na boku. Wskazane jest przy tym spanie na boku z podkurczonymi lekko nogami – nie za wysoko. Można też włożyć między kolana niewielką poduszkę, by uniknąć dolegliwości bólowych pleców lub kolan. Ręce powinny być lekko ugięte i trzymane przed sobą.

Pozycja do snu na boku jest naturalna i bardzo wygodna. Zapewnia efektywny sen i jest też najbardziej korzystna dla organizmu, przede wszystkim zaś dla kręgosłupa. Na boku jest on ułożony w naturalnej pozycji, z zachowaniem jego fizjologicznej krzywizny. Oczywiście tylko pod warunkiem, że mamy odpowiednio twardy materac i nie za wysoką poduszkę. Pozycja boczna we śnie jest szczególnie polecana osobom z dolegliwościami bólowymi odcinka lędźwiowego oraz wszystkim zdrowym osobom, nieskarżącym się na żadne bóle kostne czy stawowe. Jedyne, co doskwiera czasem w pozycji na boku, to drętwienie rąk, bo tułów nadmiernie naciska na kończyny górne i utrudnia przepływ krwi. Jednak osoby ze sprawnie działającym krążeniem nie powinny często się z tym borykać. Jeśli zdarza się odrętwienie rąk, warto zmienić czasem pozycję na inną.

Zobacz także: Materace premium do spania

Na którym boku spać?

Na którym boku jednak najlepiej jest spać? Specjaliści polecają lewy, bo poprawia on efektywną pracę serca i usprawnia przepływ krwi w ciele, dzięki temu organizm jest odżywiony, a tkanki zregenerowane. Gdy śpimy na lewym boku, serce nie musi pompować krwi z dołu do góry. W tej pozycji lepiej funkcjonuje także trzustka, bo nie naciska na nią żołądek, oraz śledziona, do której prostszy dostęp mają płyny z organizmu. W tej pozycji świetnie przebiegają w nocy procesy trawienne oraz przepływ limfy, bo z lewej strony położona jest większość układu limfatycznego. Wreszcie jest obserwowana lepsza przemiana materii, co wiąże się też z usprawnionym procesem trawienia. Zawdzięczamy to grawitacji, dzięki której resztki pokarmowe szybciej trafiają z jelita cienkiego do grubego.

Pozycja na wznak: także zdrowa

Spanie na wznak także jest w miarę zdrowe, o ile ręce leżą prosto, wzdłuż ciała, a nie na brzuchu czy pod głową, bo wtedy utrudnione jest krążenie i dochodzi do drętwienia kończyn. Przy leżeniu na wznak ciężar ciała jest równomiernie rozmieszczony wzdłuż jego osi, co oznacza, że cały organizm otrzymuje w równym stopniu dopływ krwi. Spanie na plecach może wziąć się z odczuciem dyskomfortu w okolicach lędźwi, ale łatwo można to rozwiązać, podkładając pod nogi zwinięty koc lub poduszkę. Zmniejszy to obciążenie dolnego odcinka kręgosłupa, wywołane jego zbytnim zaokrągleniem.

Na wznak nie powinny spać osoby, które chrapią, bo odchylenie głowy i zwężenie odcinka nosogardła sprzyja mocniejszemu chrapaniu. Warto pamiętać, że chrapanie nie tylko jest uciążliwe dla innych domowników, ale też wiąże się z bezdechem sennym, które może zwiększyć ryzyko chorób np. układu krążenia.

Pozycja do spania przy różnych dolegliwościach

Dla wszystkich tych, którzy borykają się z dolegliwościami gastrycznymi, polecane jest zdecydowanie spanie na lewym boku. Dzięki temu zmniejszony jest nacisk na dolny zwieracz przełyku, a jego uciskanie powoduje np. zgagę i pogłębienie się innych problemów z trawieniem. Z kolei przy bólach bioder i karku zalecane jest spanie na plecach, ale na cienkich poduszkach z bardziej wyprostowaną szyją. Pozycja na wznak odciąża też biodra, a gdy włoży się pod kolana poduszkę odciążony jest także kręgosłup.

W jakiej pozycji spać w ciąży?

Jedyną wskazaną pozycją w ciąży, zwłaszcza zaawansowanej, jest ta na boku. Zapewnia ona najlepsze warunki do rozwoju płodu.

W jakiej pozycji nie należy spać?

Zdecydowanie odradzana jest pozycja na brzuchu, bo wymusza ona nienaturalne ułożenie kręgosłupa. Pozostaje on spięty i wypoczynek jest utrudniony. Ponadto taka pozycja wpływa niekorzystnie na układ trawienny i pokarmowy oraz na szyję, a także zmęczona może być twarz dociśnięta długo do poduszki. W tej pozycji utrudnione jest też oddychanie, więc mniej tlenu dociera do organizmu.

Co z pozycją embrionalną?

Pozycja embrionalna mimo iż wydaje się, że naturalna od poczęcia dla człowieka, jest niebezpieczna i niezdrowa. Kręgosłup jest w niej zbyt wygięty i nie ma możliwości pełnej regeneracji. Ponadto dochodzi do ucisków na nerwy, niektóre organy i elementy układu krwionośnego.

Tagged