Czym jest hipotrofik?

Niska waga dziecka bezpośrednio po narodzinach jest czymś, co na pewno zaniepokoi każdego rodzica. Wówczas mówimy o hipotrofii. Hipotrofik to dziecko, któremu nie udało się osiągnąć określonej wagi, która wynosi 2500 gramów.

Hipotrofia symetryczna oraz asymetryczna

Hipotrofik to tak naprawdę co dwudzieste narodzone dziecko. Należy jednak rozróżnić dwa rodzaje hipotrofii. Kiedy dokładnie po dwudziestym tygodniu ciąży dziecko swoim rozmiarem odbiega od normy, to taką sytuację nazywany symetryczną hipotrofią. Wówczas mniejsze są nóżki, rączki, brzuszek oraz główka. Bywa także tak, że różnice w poszczególnych rozmiarach są asymetryczne. W przypadku hipotrofii asymetrycznej główka oraz kończyny rozwijać się mogą w sposób prawidłowy, a pozostałe części ciała niestety nie. Ten typ spotykany jest najczęściej. Dotyczyć to może osiemdziesięciu procent przypadków.

Jakie są przyczyny hipotrofii?

Do samego zahamowania wzrostu płodu dojść może z bardzo różnych powodów. Wśród nich chociażby wymienia się takie choroby matki jak: wady serca, nadciśnienie tętnicze, choroby płuc czy też choroby nerek. Zaburzenie związane także jest ze stosowaniem silnych leków, jak antybiotyki. Zaburzenia związane także mogą być z paleniem papierosów.

Do przyczyn należeć mogą także genetyczne uwarunkowania. Hipotrofia jest obserwowana wszędzie tak, gdzie dochodzi do zaburzeń w samym dopływie krwi do łożyska oraz gdzie tylko mają miejsce wewnątrzmaciczne infekcje.

Hipotrofię zazwyczaj się wykrywa podczas szczegółowego badania USG. Na nią mogą także wskazywać wyniki badania krwi nieprawidłowe. Najczęściej jest to zbyt niski poziom co po niektórych hormonów.

Jak leczyć hipotrofię?

Opisywanie schorzenia może samo w sobie być bardzo groźne podczas ciąży. Między innymi wiąże się to z podwyższonym znacznie ryzykiem niedotlenienia oraz innymi komplikacjami, łącznie nawet z porodem przedwczesnym. Rzadko kiedy się zdarza, aby bezpośrednio z powodu hipotrofii dochodzi do umarcia płodu po trzydziestym szóstym tygodniem ciąży.

Co należy w takim wypadku robić? Jak hipotrofia zostanie zdiagnozowana, to podejmowane są poszczególne zabiegi. Wszystko po to, aby został pobudzony został przepływ krwi właśnie do łożyska. Sposób wręcz może być prozaiczny, ale lekarze zalecają, aby matka leżała na swoim lewym boku, a więc w pozycji, która jej zagwarantuj znacznie lepsze ukrwienie macicy. Bardzo ważna jest także dieta, która bogata jest w kwas foliowy, magnez oraz także witaminę C. Warto postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie są to żadne przelewki. Jest to poważne schorzenie, któremu trzeba zaradzić.