Astygmatyzm – objawy, leczenie i przyczyny

Wady wzroku to popularne przypadłości, które najczęściej uwidaczniają się wraz z upływającym czasem. Zaburzenia ostrości widzenia można jednak skutecznie korygować, gdyż w przeciwieństwie do chorób oczu, nie wymagają one leczenia. Jedną z powszechniejszych wad jest niezborność, która dotyka osoby w każdym wieku. Czym więc ona jest i jak można sobie z nią poradzić?

Niezborność – charakterystyka wady wzroku

Niezborność to inna nazwa wady wzroku, o której wiele się słyszy. Chodzi tu o astygmatyzm, który doprowadza do zaburzeń ostrości widzenia. Osoba dotknięta tą wadą wzroku ma problemy z wyraźnym widzeniem kształtów przedmiotu, linii, a nawet może odczuwać szereg innych, fizycznych dolegliwości. Chcąc odpowiedzieć na pytanie, co to jest astygmatyzm, można powiedzieć, że jest to zaburzenie symetrii obrotowej w odniesieniu do gałki ocznej.

Co powoduje niezborność?

Astygmatyzm najczęściej towarzyszy innym wadom wzroku jak np. krótkowzroczności i nadwzroczności. Nie jest jednak wykluczone, że może pojawić się całkowicie samodzielnie. Astygmatyzm to wada, w przebiegu której jeden lub oba elementy aparatu wzroku mają nieprawidłowy kształt. Wskazuje się tu na rogówkę bądź soczewkę. W przypadku „zdrowego” oka, mają one kształ przypominający idealnie okrągłą piłkę. W przypadku astygmatyzmu, kształt tych elementów staje się owalny, co uniemożliwia powstanie ostrego obrazu w odpowiednim miejscu na siatkówce oka.

Jakie objawy towarzyszą niezborności?

Astygmatyzm – objawy to szereg symptomów, które w pierwszej kolejności można utożsamić ze zwykłym zmęczeniem oczu. W początkowym stadium rozwoju, wada ta nie wzbudza zbytnich podejrzeń. Zwykle pacjenci okulistyczni mogą skarżyć się na pogorszenie się ostrości widzenia. Jednocześnie, do innych, równie popularnych objawów astygmatyzmu można zaliczyć również:

  • gorsze widzenie linii poziomych niż pionowych i odwrotnie;
  • łzawienie oczu i zmęczenie wzorku;
  • rozmywaniem się kształtów i zarysów przedmiotów;
  • trudności z widzeniem przy słabym oświetleniu;
  • mrużeniem oczu, co ma poprawić ostrość widzenia.

Niekorygowany astygmatyzm może się pogłębiać, a także doprowadzić do nawracającej migreny.

Jak można korygować astygmatyzm?

Astygmatyzm może być korygowany za pomocą szkieł kontaktowych. Jest to dyskretna i wyjątkowo skuteczna metoda walki z tym problemem. Soczewki kontaktowe dla astygmatyków są jednak całkowicie inaczej zaprojektowane niż te, z których korzysta krótkowidz lub dalekowidz. Mówiąc proście, soczewki na astygmatyzm to szkła toryczne o wyjątkowo specyficznej budowie.

Co charakteryzuje soczewki toryczne?

Soczewki kontaktowe toryczne mają inny kształt niż tradycyjne szkła kontaktowe. Zwykle porównywane są one od przeciętego na pół obwarzanka, co znajduje logiczne uzasadnienie w momencie, kiedy spojrzy się na nie z bliska. Te soczewki kontaktowe mają także różną grubość na całej powierzchni. Dzięki temu są one w stanie skorygować kształt poszczególnych elementów aparatu wzroku. W ten sposób niwelowane są wszelkie objawy związane z astygmatyzmem.

Tagged