Co wykorzystać do dekoracji małej sypialni?

W blokach mieszkalnych bardzo trudno jest zaaranżować osobną sypialnię. Mały metraż mieszkania i niewielka powierzchnia pojedynczych pokoi często wymusza łączenie strefy sypialnianej z salonem. Jeśli jednak udało Ci się zmieścić dwuosobowe łóżko do jednego z pokoi, mamy dla Ciebie garść aranżacyjnych wskazówek. Dzięki nim stworzysz przestrzeń sprzyjającą odpoczynkowi, ale także atrakcyjną i przytulną. Sprawdź, czym udekorować małą sypialnię w bloku.

Postaw na dekoracje ścienne

W małych sypialniach najwięcej miejsca zajmuje dwuosobowe łóżko. Aby było komfortowe, musi mieć przynajmniej 140 cm szerokości i 200 cm długości. W niewielkich pokojach po postawieniu takiego mebla nie pozostaje dużo miejsca na resztę wyposażenia. Jak sprawić, aby sypialnia pomimo małych rozmiarów była przytulna i zachęcała do odpoczynku?

Na podłodze nie masz zbyt wiele miejsca, dlatego wszystkie dekoracje przenieś na ścianę. Aby optycznie nieco zwiększyć przestrzeń pokoju, możesz na jednej ścianie umieścić sporego rozmiaru lustro. Najlepiej zrobić to naprzeciwko okna, aby jednocześnie doświetlić pomieszczenie światłem naturalnym.

Ciekawym rozwiązaniem są także tapety do sypialni we wzory 3D. Te nie tylko wprowadzą kolory do aranżacji, ale także dzięki optycznej iluzji dodają kilka centymetrów dodatkowej przestrzeni. Zamiast szafki nocnej, zawieś na ścianie półki, na których będziesz przechowywać  najpotrzebniejsze przedmioty, czytane książki czy magazyny. Staną się idealnym miejscem na dodatkową lampkę nocną czy rodzinne zdjęcia.

Wykorzystaj dekoracyjne oświetlenie

A jak zbudować romantyczną atmosferę? W tym pomoże Ci odpowiednie oświetlenie. Ze względu na małą przestrzeń na podłodze wybieraj źródła światła, które możesz zawiesić na ścianie lub suficie. Lampy wiszące zapewniają dobre, ale zbyt jasne oświetlenie. Znacznie lepszym wyborem będą pojedyncze kinkiety ścienne wyposażone w żarówki o mniejszej mocy i emitujące ciepłe światło.

W nowoczesnych aranżacjach najlepiej sprawdzą się taśmy LED. Gdzie je umieścić? Możesz zawiesić je za maskownicą karnisza, dzięki czemu po zachodzie słońca ładnie oświetlą kolorowe zasłony. Taśmy LED świetnie prezentują się także przy podłodze lub przy krawędzi łóżka. Emitują bowiem delikatne i rozproszone światło, które sprawi, że w pomieszczeniu zapanuje przyjemny półmrok. Taśmami LED-owymi możesz oświetlić także dekoracje ścienne w postaci plakatów czy tapety zamkniętej w ramach ze sztukaterii. Dzięki temu ozdoby te będą widoczne także po zachodzie słońca.