Endoproteza stawu ramiennego – kiedy może być nam niezbędna?

Nasze ciało przez całe lata narażone jest na różnego rodzaju urazy i przeciążenia – w szczególności, jeżeli dana osoba jest bardzo aktywna. Obecnie coraz więcej ludzi faktycznie próbuje przez długi czas uprawiać sport, a spora część z nas pracuje też fizycznie – to właśnie dlatego szybciej dopadają nas kontuzje i zwyrodnienia, które niestety w krótkim czasie mogą uniemożliwić nam wykonywanie czynności, które do tej pory robiliśmy bez problemu. 

Coraz częściej obserwujemy u ludzi występowanie choroby zwyrodnieniowej stawów. Chociaż pojawia się ona najczęściej dopiero po 50 roku życia – w wyniku wypadku czy urazu endoproteza barku może być nam potrzebna znacznie wcześniej. Skorzystanie z niej to jeden z najlepszych sposobów na to, aby przez wiele lat móc sprawnie wykonywać codzienne czynności – chwytać przedmioty, prowadzić samochód. Dla niektórych ludzi jest to też jedyna szansa na powrót do pracy.


Najpierw fizjoterapia 

Zanim jednak okaże się, czy potrzebna jest nam endoproteza barku – lekarz zawsze zaleci nam ćwiczenia i skorzystanie z farmakologii. U niektórych ludzi w taki sposób można jeszcze funkcjonować bez bólu przez wiele lat – operacja powinna być ostatnim środkiem, po jaki sięgamy. Dlaczego? Chociażby dlatego, że na wiele miesięcy wyklucza nas ona z życia – musimy wtedy skupić się na odpoczynku i rehabilitacji. Jest to też metoda najbardziej inwazyjna, a lekarze chcą tego uniknąć możliwie jak najdłużej. 

Potem endoproteza barku 

A jeżeli wiadomo już, że choroba zwyrodnieniowa jest na tyle zaawansowana, że pacjent będzie coraz bardziej cierpiał – wtedy zalecana jest endoproteza barku. Sztuczny staw barkowy zostaje wszczepiony drogą operacji, która potrwa około dwie godziny. Następnie cały bark zostanie unieruchomiony na okres 4-6 tygodni, w trakcie których koniecznie będzie już wdrożenie pierwszych ćwiczeń – wszystko to musi odbywać się w obecności fizjoterapeuty, aby gojenie dalej mogło przebiegać w sposób prawidłowy. Regularne ćwiczenia są tutaj najważniejsze, jeżeli chcemy, aby endoproteza barku faktycznie spełniała swoją rolę. 

Musimy uzbroić się w cierpliwość, bo rehabilitacja może potrwać nawet 12 miesięcy i w tym czasie bardzo powoli będziemy odzyskiwać sprawność w naszym barku. Dobrą informacją jest to, że do prowadzenia samochodu możemy powrócić już po 6 tygodniach. Jeżeli chodzi o bardziej zaawansowaną aktywność fizyczną i sport to tutaj musimy spodziewać się raczej kilkumiesięcznej przerwy – w ten sposób jednak cały czas pracujemy na to, aby później móc już korzystać ze swojego barku bez żadnych obaw. W Warszawie zabieg wszczepienia protezy barku polecamy w Medi Horizon Clinic.