Czym jest łaknienie spaczone?

Nie od dzisiaj wiemy, że gusta kulinarne są bardzo różne. Wybór kuchni jest naprawdę spory. Poza tym większość osób ma niestety swoje ulubione i niekoniecznie zdrowe smakołyki. Mowa tutaj chociażby o czekoladzie czy też o chipsach. Nasze gusta bardzo często odbiegają w sposób znaczący od norm przyjętych. Wówczas właśnie jest to łaknienie spaczone.

Jakie są przyczyny łaknienia spaczonego?

Łaknienie spaczone, które inaczej jest nazywane picą to bardzo duża ochota na zjedzenie czegoś, co tak naprawdę nie jest żywnością. Osoby z takim właśnie zaburzeniem mogą chcieć czy też jeść takie rzeczy, jak na przykład kurz, piasek, kamienie, drewno, pastę do zębów, a nawet produkty spożywcze nieprzetworzone (jak na przykład mąka, surowe ziemniaki czy też masło). Aby móc mówić o paczonym łaknieniu, takie gusta kulinarne utrzymywać się muszą przez co najmniej jedne miesiąc.

Bardzo ciekawią nas przyczyny takiego zjawiska. Lekarze w zasadzie nie do końca znają przyczyny pojawienia się spaczonego łaknienia. Czasami ma ono związek z mocnym niedoborem pewnych składników w naszym organizmie, których potrzebujemy uzupełnić (na przykład dzieci liżą w domu ściany, ponieważ brakuje im wapnia). Jednak bywa także tak, że pica się wiąże z pewnymi psychicznymi zaburzeniami. Często osoby o osobowości histerycznej jedzą rzeczy nietypowe. W takim właśnie przypadku spaczone łaknienie nie jest związane w brakiem pewnych substancji w naszym organizmie, ale z umysłowym stanem chorej osoby.

Na co wskazują badania?

Łaknienie spaczone, jak udowodniły badania najnowsze, związane są bardzo często z niedoborem w naszym organizmie żelaza, a do tego bywa efektem produkcji niewystarczającej dopaminy w mózgu. Najczęściej łaknienie spaczone występuje u małych dzieci, a nawet u niemowląt. Bardzo często występuje także u kobiet będących w ciąży. Mowa wówczas o pewnych zachciankach ciążowych. Wówczas choroba ta jest niegroźna oraz także ma charakter stricte przejściowy.

Czy z chorobą tą powinniśmy się zgłosić do lekarza? Co jak co, ale jeśli choroba ta nie ustaje, to jak najbardziej powinniśmy skonsultować się z lekarzem. W innym wypadku możemy doczekać się poważnych zdrowotnych konsekwencji. Miejmy to na uwadze. Czy o czymś jeszcze powinniśmy pamiętać? Po wizycie u lekarza na pewno należy stosować się do wskazówek lekarskich. W innym wypadku działamy tylko i wyłącznie na swoją niekorzyść. Chodzi o nasze zdrowie, które powinno być dla nas zawsze na pierwszym miejscu. Możemy mieć konto pełne pieniędzy, ale zdrowia sobie nie kupimy za nie.