Jak dobrać odpowiednie hantle do treningu?

Ćwiczenia fizyczne nie tylko wzmacniają mięśnie i poprawiają kondycję, ale też zwiększają produkcję endorfin, które są odpowiedzialne za uśmiech na twarzy i radość w życiu codziennym. Warto zatem regularnie trenować, a można robić to bez wydawania dużych pieniędzy na karnet do siłowni. Wystarczy kupić hantle, dzięki którym można wzmocnić różne partie mięśni.

Jakie hantle wybrać do treningu?

Odpowiedni zestaw hantli pozwala przeprowadzić trening siłowy w domu, dzięki czemu można wzmocnić plecy, ramiona, ale też i nogi, brzuch i pośladki, a więc mięśnie wszystkich partii ciała. Do wyboru są hantle długie i krótkie, o różnym ciężarze i wykonane z różnych materiałów, które nadają się do konkretnych ćwiczeń i celów. 

Dla przeprowadzania treningu siłowego niezbędne są hantle krótkie, dzięki którym można ćwiczyć bicepsy lub tricepsy, ale też robić przysiady dla zbudowania masy mięśniowej ud i pośladków. Hantli używa się też to zwiększenia wytrzymałości podczas dynamicznych treningów, a więc idealnie nadają się przy zumbie czy pilatesie, a są to treningi pomagające jednocześnie wzmocnić dodatkowo układ sercowo-naczyniowy. 

Jakie rodzaje hantli można kupić?

Wiadomo już, że dostępne są hantle długie i krótkie, ale też wykonane z różnych materiałów i jest to jeden z głównych czynników charakteryzujących poszczególne rodzaje tych przyrządów do ćwiczeń. W sklepach można znaleźć hantle:

  • winylowe,
  • neoprenowe,
  • żeliwne, 
  • gumowe.

Przed decyzją o zakupie hantli należy zatem dokładnie sprawdzić, który materiał będzie idealny do konkretnych ćwiczeń, wieku czy płci. 

Hantle winylowe są jednymi z popularniejszych ze względu na cenę. Jednak ich waga najczęściej nie przekracza 5 kg i są wybierane przeważnie przez kobiety. Podobnie jest w przypadku hantli neoprenowych, które różnią się od winylowych wielkością, ponieważ są nieco mniejsze i mają najczęściej zakończenia w kształcie wielościanów. Na siłowni najczęściej spotykane są hantle żeliwne, które nadają się dla amatorów, jak i zaawansowanych sportowców. Montuje się je na gryfach, a ciężarki mogą ważyć nawet do 50 kg. Ostatnim rodzajem są hantle gumowe, które jak sama nazwa wskazuje, są pokryte gumą i dostępne są o różnym obciążeniu. 

Hantle do domowej siłowni

Bez względu na wiek czy płeć każdy powinien dbać o kondycję, bo w zdrowym ciele zdrowy duch. Hantle są doskonałe do przeprowadzenia różnego rodzaju treningów, pomagają wzmocnić mięśnie i zrzucić zbędne kilogramy. Nie kosztują dużo, nie zajmują dużo miejsca i można je bez problemu schować, gdy są nieużywane.

Tagged