Rehabilitacja, terapia są niezwykle ważne dla kondycji psychicznej i fizycznej każdego z nas. Jak się okazuje pomocą dydaktyczną, rehabilitacyjną może być nawet zwykły sznurek. Wiele ćwiczeń o ogromnym znaczeniu dla efektu terapuetycznego zrealizowac można bez trudu, z uśmiechem na ustach poprzez kreatywne zajęcia aktywizacyjne. Z pozoru makrama, haftowanie to rodzaj hobby, ale faktycznie może być to również forma terapii wielu schorzeń od wad napięcia mięśniowego, przez nerwice i depresje, aż po demencję i Alzheimera.
Aktywność i przyjemność
Coraz popularniejsza staje się terapia przez hobby, rozwój zainteresowań. Poprzez rękodzieło osoby niepełnosprawne nie tylko mogą poczuć się użyteczne, ale również zarabiać, wytwarzając rozmaite produkty. Plecione koszyki, wyszywane obrusy, haftowane drobiazgi mogą być doskonałym sposobem na walkę z depresją, ale również ćwiczeniem zręczności fizycznej osób z porażeniem mózgowym, czy Zespołem Downa itd. By terapia była efektywna powinna być dla pacjenta atrakcyjna, zachęcająca i stosunkowo przyjemna. Ten efekt uzyskać można poprzez aranżowanie czynności sprawiających pacjentowi radość, satysfakcję, przyjemność, zapewniając mu miłe towarzystwo, dostrzegając efekt w postaci konkretnych prac, wyrobów. Z tego powodu sznurek bawełniany 2mm jest tak ważny, bowiem można wykorzystać go do ćwiczeń sensorycznych, logopedycznych, integracyjnych i wielu innych. To łatwo dostępny i tani surowiec dostępny w rozmaitych barwach, splocie, pozwalający na przeróżne ćwiczenia rozwijające, edukacyjne, terapeutyczne dla każdej grupy wiekowej.
Zabawy sensoryczne dla dzieci i nie tylko
Rozwój ruchowy, jak też sensoryczny jest bardzo istotny dla ogólnego rozwoju dziecka. Zabawy sensoryczne polegają głównie na wykorzystywaniu do aktywności wszystkich zmysłów. Ćwiczenia korygują nieprawidłowości w koordynacji ręka oko i nie tylko. Popularnymi zabawami sensorycznymi są robótki ręczne typu wyszywanie, haftowanie, zaplatanie. Mają one także nieoceniona wartość pod kątem praktycznym bowiem często poprzez zabawę dzieci uczą się pożytecznych w życiu czynności jak chociażby szycie. Czasem wystarczy sznurek bawełniany 2mm, by wymyślić doskonałą zabawę sensoryczną. Bawełna jest na tyle przyjemnym i naturalnym surowcem, iż zapewnia możliwość ćwiczeń dotykowych, jak i zręcznościowych. Kreatywne zabawy ze sznurkiem mogą skutkować ciekawymi doznaniami, również estetycznymi. Sznurka użyć można do prac plastycznych, jak i ćwiczeń fizycznych, gier grupowych, zawodów w zawiązywaniu węzłów, ich rozplątywaniu.
Hobby i rehabilitacja osób starszych
Nie tylko dzieci potrzebują stymulacji sensorycznej poprzez manualne prace ręczne. Osoby starsze, jak też z demencją, po udarach, sparaliżowane, po rozmaitych wypadkach skutkujących zanikiem mięśni wymagają terapii sensorycznej. Aby ćwiczenia nie były nudne warto postarać się o zaimplementowanie ćwiczeń rehabilitacyjnych do zajęć hobbystycznych takich jak haftowanie, makrama i wiele innych. Poprzez zaplatanie węzłów ze sznurka ćwiczyć można sprawność dłoni, precyzję ruchów, pamięć, jak też aktywność psychofizyczną.