Bezpieczne opalanie skóry twarzy i ciała – o tym musicie pamiętać!

Na temat opalania skóry powstało wiele mitów. Jednym z nich jest ten, że stosowanie kremów z wysokim filtrem powoduje, że nasza skóra pozostanie blada i nieopalona, a nie jest to prawda. Opalanie będzie przebiegać wolniej, ale też zdrowo. W profilaktyce raka skóry i innych nowotworów, na które wpływ ma szkodliwe promieniowanie UVA czy UVB bardzo ważne jest stosowanie właściwej ochrony. Warto poznać zasady bezpiecznego opalania skóry twarzy i ciała.

Zasady bezpiecznego opalania skóry twarzy i ciała – stosuj kremy z filtrem i powtarzaj aplikację 

Na pewno każdy w życiu słyszał już stwierdzenie, że kremy z wysokim filtrem nie są dobrym wyborem, bo wtedy bardzo trudno uzyskać ładną opaleniznę po urlopie. Nie jest to oczywiście prawda. Gdy ma się wrażliwą, czy bardzo jasną skórę, to koniecznie należy sięgnąć po krem SPF 50 do twarzy i ciała. Jednak jego stosowanie jest rekomendowane dla każdego, a to dlatego, że blokuje aż 98% promieniowania słonecznego UVB, które może powodować poparzenie słoneczne, ale i promieniowanie UVA, które negatywnie wpływa na mięśnie i narządy. Nie wystarczy przy tym jednorazowe zaaplikowanie kremu, ponieważ trzeba nakładać go co 2-3 godziny. Choć 50 przy SPF oznacza 50 krotnie większą ochronę w stosunku do opalania bez ochrony, to jednak na utrzymywanie się bariery ochronnej wpływ ma pocenie się czy moczenie skóry. Stąd ważna jest ponowna aplikacja. Bez ochrony można przebywać na słońcu nie dłużej niż 15 minut, aby nie narazić skóry na poparzenia i degradację komórek, co może prowadzić nawet do czerniaka.          

Jak dobrać krem z filtrem do skóry? Czy karnacja ma znaczenie?  

Generalnie uważa się, że osoby o śniadej cerze mają większą naturalną ochronę przed słońcem, dlatego mogą sięgać po kremy z filtrem SPF 25 czy SPF 30. Jednak jeśli weźmie się pod uwagę stopień blokowania szkodliwego promieniowania, które wpływa także na procesy starzenia się, to warto sięgnąć po wyższą ochronę. Krem do opalania z filtrem SPF może być jednocześnie podkładem. Można wybrać kremy typu BB czy CC z filtrem SPF 50 czy też nieco niższym. Dzięki temu można jednocześnie wyrównać koloryt skóry i chronić ją przed szkodliwym promieniowaniem. Można też sięgnąć po kremy nawilżające z filtrem UV na makijaż, które mają formę łatwej w aplikacji mgiełki.    

Czy z kremem z filtrem można opalać się bez ograniczeń? 

Choć krem z wysokim filtrem UVB istotnie chroni przed poparzeniami, to jednak nie należy opalać się bez ograniczeń. Zbyt długa ekspozycja na wysoką temperaturę może powodować przegrzanie, które jest groźne dla organizmu. Gdy temperatura w cieniu przekracza 35 stopni, to w ogóle należy unikać ekspozycji na słońce, gdyż jest to niebezpieczne. Podczas opalania należy chronić także włosy i skórę głowy. Warto stosować naturalne oleje, które chronią włosy przed rozdwajaniem się, bo choć włos jest martwą strukturą, to jednak promieniowanie UV powoduje rozchylenie łusek i osłabienie włosa, czy nadmierne wypadanie i rozdwajanie się końcówek. Oczywiście niezbędne jest noszenie nakrycia głowy. Ważne by było wygodne i przewiewne. Nie można zapominać o regularnym nawadnianiu się. Trzeba pić więcej niż sugerowane 2 litry wody, gdy panuje upał, gdyż zapotrzebowanie w związku ze wzmożonym poceniem się jest większe. Warto również dodawać do wody wzmacniające elektrolity. Nie warto opalać się w godzinach, gdy temperatura jest najwyższa, a promieniowanie najsilniejsze. Mimo wszystko należy tego unikać, nawet stosując kremy z filtrem UV.        

Tagged