Jak pielęgnować skórę głowy?

Czy wiesz, że Twoja skóra głowy również wymaga nawilżania, peelingu, odżywiania i pobudzania krążenia? Zadbaj o nią, by mogła Ci się odwdzięczyć mocnymi włosami.

Skóra głowy, jako ta najbardziej owłosiona często traktowana jest po macoszemu, czyli bez należytej uwagi. Zdecydowanie bardziej skupiamy się na dbaniu o włosy, stosowaniu odżywek, podcinaniu końcówek, by fryzura prezentowała się jak najbardziej atrakcyjnie. Warto mieć świadomość, że najważniejszy na drodze do zdrowych i lśniących włosów jest dobrze utrzymany skalp. Skóra na głowie też wymaga nawilżania, złuszczania, a wszelkie problemy w jej obrębie szybko odbijają się na jakości włosów.

Zabiegi w trosce o zadbany skalp

Kupując szampon, sugerujesz się rodzajem swoich włosów? To jeden z najczęściej powielanych błędów. Szampon powinien być przede wszystkim produktem do mycia skóry głowy. Wybieraj więc odpowiednio taki, który ją np. nawilży, odżywi czy zmniejszy wydzielanie łoju. Zwróć uwagę na składniki. Na co dzień unikaj agresywnych substancji, takich jak SLS, SLES, parabeny. Raz w tygodniu w zupełności wystarczy umyć włosy tzw. rypaczem, czyli szamponem o silnym działaniu myjącym. W pozostałe dni stosuj łagodny kosmetyk. Przed nałożeniem na głowę spieniaj go, dodając wodę.

Pamiętaj, że odżywki do włosów nie są dobrze odbierane przez skórę, mogą zapychać pory, intensyfikować pracę gruczołów łojowych, a źle spłukane obciążać włosy przy nasadzie, sprawiając, że będą wyglądać na przylizane.

W celu odżywienia i nawilżenia skalpu stosuj wcierki o odpowiednim działaniu. Wśród dostępnych na rynku znajdziesz wcierki przyspieszające porost włosów, nawilżające, rozgrzewające, wzmacniające itp.

Średnio co drugi tydzień przeprowadź peeling. Złuszczanie martwego naskórka z głowy jest tak samo istotne, jak w przypadku twarzy oraz innych części ciała. Zabieg ten ułatwi skórze przyjmowanie tlenu oraz wszelkich wartościowych substancji z kosmetyków, które będziesz jej serwować w kosmetykach.

Bardzo dobrą praktyką jest wykonywanie masaży skóry głowy. Możesz to robić samodzielnie lub poprosić bliską osobę o pomoc. Wystarczy delikatnie poruszać skalpem za pomocą opuszków palców, ale również wykorzystywać specjalnie przeznaczone do tego celu szczotki, narzędzia.

Latem pamiętaj o tym, by chronić skórę głowy przed słońcem.

Popularne problemy związane ze skórą głowy

Łupież to jeden z najczęściej pojawiających się kłopotów ze skalpem. Tłusty, suchy, biały, pstry, wiele rodzajów łupieżu utrudnia czasem jego pozbycie się. Walkę z nim rozpocznij od stosowania dostępnych w aptece szamponów przeciwłupieżowych. Dobrze jest połączyć tę kurację z nawilżaniem skóry głowy wcierką lub stosując naprzemiennie z szamponem przeciwłupieżowym szampon emolientowy o silnym działaniu nawilżającym. Jeżeli problem nie znika, skonsultuj go z dermatologiem lub trychologiem. Może się okazać, że to jeden z objawów poważniejszej choroby, jak np. łojotokowe zapalenie skóry głowy, grzybica, łuszczyca.

Pamiętaj, że to, co jesz, a także ile wody dziennie wypijasz, wywiera duży wpływ na kondycję Twojej skóry głowy. Również stres i niedobory snu należą do czynników wpływających na powstawanie łupieżu czy jakość cebulek włosowych.

Tagged