Do przyczyn zatkanego nosa należą wirusy, alergie na kurz lub sierść zwierząt, dym, suche powietrze oraz niektóre czynniki drażniące. Również zbyt częste stosowanie aerozoli może prowadzić do trwałego zatkania nosa. Dlatego, zamiast odruchowo sięgać po leki, wypróbuj domowe sposoby na zatkany nos.
Sprawdzone domowe sposoby na zatkany nos
Jak odetkać nos? Inhalacja
Sprawdzonym domowym sposobem na zatkany nos jest wdychanie gorącej pary wodnej, która pomaga rozluźnić śluz i nawilża śluzówkę nosa. Wodę można wzbogacić solą lub olejkami eterycznymi, takimi jak eukaliptus, tymianek, anyż lub mięta pieprzowa. Taka inhalacja jest szczególnie skuteczna w walce z katarem wywołanym przeziębieniem.
Aby wykonać inhalację gorącą para wodną, napełnij garnek lub miskę gorącą wodą, a następnie pochyl się nad parującym płynem z ręcznikiem na głowie. Uważaj jednak przy tym, ponieważ ryzyko poparzenia jest bardzo wysokie, ponadto eteryczne opary mogą spowodować pieczenie i łzawienie dlatego zamknij oczy.
Bezpieczniejszym wariantem są inhalatory parowe. Praktyczne urządzenie do inhalacji dokładnie przylega do twarzy w miejscach nad nosem i ustami, dzięki czemu uzdrawiająca para może optymalnie wpływać na górne drogi oddechowe, bez szkodliwego wpływu na oczy. Podobnie jak w przypadku klasycznego wariantu miski i ręcznika, do urządzenia należy dodać gorącą wodę oraz sól (1 g soli kuchennej na 100 ml gorącej wody) lub dodać gotowy roztwór soli fizjologicznej, który można kupić w aptece.
Ważne: Astmatycy oraz dzieci nigdy nie powinny być leczone olejkami eterycznymi, ponieważ mogą one powodować ataki astmy, oraz problemy z oddychaniem.
Jak odetkać nos? Płukanie nosa solanką
Dobrym sposobem na zatkany nos jest również płukanie nosa solanką. W tym celu słoną, letnią wodę należy umieścić w nozdrzu. Czynność powtarzamy kilkakrotnie, aż poczujemy, że śluz się rozpuszcza.
Jak odetkać nos? Picie
W walce z katarem pomaga również picie wody. Odpowiednio nawodniony organizm lepiej upłynnia lepki śluz. Obok wody warto sięgnąć po herbatę miętową, która ma działanie wykrztuśne oraz inne herbaty ziołowe.
Jak odetkać nos? Witamina C
Chociaż nie jest naukowo udowodnione, że żywność zawierająca witaminę C skraca czas trwania choroby, ale w przypadku przeziębienia zaleca się filiżankę gorącej (ale nie wrzącej!) wody z cytryną i miodem.
Wskazówka:nie zalewaj cytryny i miodu wrzątkiem, ale odczekaj chwilę, aż woda ostygnie. Wysoka temperatura pozbawia napój właściwości leczniczych.
Jak odetkać nos? Cebula i czosnek
W tym przypadku nie chodzi o jedzenie, ale o wdychanie zapachu cebuli lub czosnku. Wystarczy warzywo pokroić na kawałki, umieścić w miseczce i postawić na wysokości głowy obok łóżka.
Wskazówka: jeśli zapach cebuli i czosnku jest dla Ciebie zbyt intensywny, w miseczce możesz dodatkowo umieścić kilka płatków kosmetycznych skropionych np. miętowym olejkiem.
Jak odetkać nos? Nawilżenie
Jeśli problem z zatkanym nosem występuje u Ciebie często, może to być spowodowane zbyt ciepłym powietrzem w pomieszczeniu, w którym często przebywasz. Podobnie dzieje się, kiedy powietrze jest zbyt suche lub zadymione. Dlatego poza nawilżaniem błony śluzowej nosa, wietrz mieszkanie i nawilżaj powietrze, np. zawieszając na grzejniku mokre ręczniki.
Zatkany nos: kiedy udać się do lekarza?
Zatkany nos nie jest powodem do niepokoju. Jeśli jednak stan nie poprawia się po tygodniu od zastosowania leków lub domowych rozwiązań, skonsultuj się z lekarzem. Być może masz zapalenie zatok i domowe sposoby na zatkany nos nie pomogą.