Moher – wełna idealna na swetry. Poznaj jej właściwości oraz sposoby na pielęgnację

Choć moher w ostatnim czasie kojarzy się z dość konserwatywnymi osobami w podeszłym wieku, jego sława powinna sięgać dużo dalej! A wszystko to dzięki wyjątkowym właściwościom, które sprawiają, że ten rodzaj wełny świetnie nadaje się na swetry i wyjątkowe akcesoria na sezon jesienno-zimowy i nie tylko…

Moher – co to za materiał? Skąd pochodzi ten rodzaj wełny?

Szlachetność moheru wynika z jego pochodzenia, gdyż wełna ta pozyskiwana jest od kóz angorskich, które pierwotnie wywodzą się z terenów Azji Mniejszej. Obecnie do największych producentów kóz angorskich zalicza się przede wszystkim RPA, lecz gatunek ten hodowany na wełnę znajdziemy także w Turcji, Australii i w Stanach Zjednoczonych. 

Właściwości i zalety moheru

Moher to delikatna, przyjemna w dotyku i bardzo lekka wełna, która doceniana jest głównie ze względu na doskonałe właściwości izolacyjne, co sprawia, że dodatki i swetry z moheru świetnie sprawdzą się dla zmarzluchów. Choć moher słynie z delikatności, nie umniejsza to faktowi, że wełna kóz angorskich charakteryzuje się trwałym włóknem o jedwabistym połysku. Zalety te docenili nie tylko producenci swetrów i odzieży na zimę, ale także marki specjalizujące się w odzieży wizytowej, np. twórcy smokingów czy fraków. Co ciekawe, moher, kojarzący się z zimą, może być noszony także latem, a wszystko dzięki doskonałym możliwościom pochłaniania wilgoci i wentylacji, która sprawia, że nosząc sweter z moheru, nasza skóra nadal oddycha. Najlepsze efekty osiąga się, łącząc moher z inną wełną, np. owczą lub kaszmirem lub ze szlachetnym jedwabiem. Ten popularny miks sprawia, że sweter dłużej zachowuje swoją delikatność, gdyż same włókna moheru z czasem mogą tracić estetyczny wygląd poprzez nadmierne filcowanie.

Swetry z moheru – modne i bardzo kobiece!

Choć możliwości wykorzystania moheru w modzie są liczne, projektanci najczęściej stosują ten rodzaj wełny do tworzenia pięknych i bardzo kobiecych kardiganów, tunik, poncz czy niezwykle modnych oversizowych swetrów.

Moda na moher sprawiła, że panie coraz śmielej łączą wełnę z delikatnymi, letnimi sukienkami, zarzucając na nie swetry z moheru lub kaszmiru. Wielbicielki stylu boho pokochały naturalne włókna, które nie tylko świetnie się prezentują, ale także są bardzo zdrowe i szczególnie zalecane dla osób z alergiami i wrażliwą skórą.

Kolejną zaletą moheru jest to, że łatwo podlega farbowaniu, co daje możliwość osiągnięcia swetrów w wielu odcieniach i barwach – ta plastyczna i bardzo elastyczna wełna daje mnóstwo możliwości projektantom, którzy z moheru tworzą prawdziwe dzieła sztuki!

Jak dbać o ubrania i dodatki z moheru? Pranie, suszenie, przechowywanie

Aby na długo zachować właściwości i estetyczny wygląd ubrań i dodatków z moheru, należy przestrzegać kilku ważnych zasad dotyczących prania, suszenia i przechowywania.

  1. Czytaj zalecenia producenta, który zaznaczy, czy ubranie z moheru można prać chemicznie. Prawdopodobnie zaleci on, że dużo korzystniejsze będzie pranie ręczne z użyciem delikatnych płynów.
  2. Po wypraniu zrezygnuj z wykręcania ubrania, najlepiej delikatnie je wygniataj i połóż na ręczniku w pozycji leżącej.
  3. Nigdy nie susz ubrań z wełny na grzejniku lub w jego bliskim położeniu. Swetry z moheru muszą schnąć w pokojowej temperaturze.
  4. Ponieważ mole uwielbiają wełnę z moheru, pamiętaj o tym, aby regularnie wietrzyć szafę i przeglądać ubrania od czasu do czasu. Nie upychaj swetrów z wełny w szafie, gdyż mole szczególnie często zadomawiają się w ciasnych miejscach.

Te cztery zasady powinny pozwolić na długo cieszyć się wyjątkowymi właściwościami i estetyką ubrań i dodatków z moheru!

Wyjątkowe właściwości moheru sprawiły, że po włókno to sięgnęli także zdolni polscy projektanci, a wśród nich Aleksandra Suska. Swetry z moheru od tej projektantki dostępne są w kolekcji READY TO WEAR lub wykonywane na indywidualne zamówienie, dając możliwość posiadania w swojej szafie wyjątkowego ubrania z wysoko gatunkowej wełny z kóz angorskich.

Tagged