Smycz dla psa – jak wybrać najlepszą?

Kupno odpowiedniej smyczy jest bardzo ważne – zarówno dla Twojego komfortu, jak i wygody psiaka. To wyposażenie, które będzie bardzo często użytkowane, dlatego musi być wygodne i solidne. Zobacz, jak wybrać najlepszą smycz i na jakie aspekty trzeba koniecznie zwrócić uwagę!

W przestrzeni publicznej pies często musi przebywać na smyczy. Spacery bez tego akcesorium są dziś praktycznie niemożliwe – szczególnie w miastach. Dlatego jest to jeden z najbardziej podstawowych elementów wyposażenia, bez którego nie powinien odbywać się żaden spacer. Smycz dla psa powinna być dostosowana do indywidualnych cech zwierzęcia oraz do rozwiązań preferowanych przez opiekuna. Jakie modele są obecnie najchętniej kupowane?

Smycz dla psa – jakie powinna mieć wymiary?

Długość smyczy jest kwestią, o którą toczą się zaciekłe spory wśród specjalistów. Część uważa, że lepsze są stosunkowo krótkie smycze, które mierzą 170-220 cm. Jednak behawioryści są zdania, że smycz dla psa powinna mieć więcej niż 2, a najlepiej 3 metry. Nie oznacza to jednak, że trzeba kupować smycze w kilku długościach. Wystarczy wybrać którąś z dostępnych na Warsawdog.com smyczy z regulacją długości. Niezależnie od tego, czy wybierasz się na spacer do lasu, czy na miasto wystarczy Ci jedna smycz, której długość można wygodnie regulować.

Szerokość smyczy

Ważnym aspektem może być nie tylko długość smyczy, ale także szerokość pasa materiału, z którego jest wykonana. Chociaż małe, cieniutkie smycze z pewnością są bardzo szykowne, to szersza taśma będzie wygodniejsza i bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne.  Wybór odpowiedniej szerokości smyczy jest też uzależniony od masy psa. Dla ras miniaturowych zalecana szerokość smyczy to 1,5-2 cm. W przypadku większych psów dozwolona szerokość smyczy zaczyna się od 25 mm.

Smycz jako element bezpieczeństwa

Wybór odpowiedniej smyczy dla psa jest ważny z wielu powodów. Smycz jest niezbędna, aby zapewnić bezpieczeństwo – Tobie i psu oraz innym osobom i zwierzętom przebywającym w tej samej przestrzeni publicznej. Bez solidnego zapięcia Twój pupil mógłby np. zerwać się ze smyczy i wbiec na jezdnię lub atakować inne psy. Odpowiedzialny opiekun powinien zawsze mieć przy sobie smycz, aby w miarę potrzeby zabezpieczyć swojego psa.

Karabińczyk na końcu smyczy dla psa

Jednym z najważniejszych elementów smyczy jest miejsce, które pozwala na solidne przypięcie psa. Karabińczyk powinien być sprawny i niezawodny. Takie zapięcie dobiera się indywidualnie – uwzględniając styl życia psa i jego temperament. Istotnym czynnikiem jest także masa zwierzęcia. Każda smycz przeznaczona jest do utrzymania określonej liczby kilogramów.

Twój komfort też jest ważny

Pamiętaj, że codziennie wyprowadzasz swojego pupila kilka razy, dlatego wygoda użytkowania smyczy także jest bardzo ważna. Zwróć uwagę na materiał, z jakiego jest wykonana i czy dobrze leży w dłoni. Smycze dla psów dostępne są w wielu wzorach i kolorach, z pewnością znajdziesz więc dla swojego czworonoga akcesoria, które będą pasować także do Twojego stylu!

Tagged