Styl eklektyczny we wnętrzach – jakie są jego cechy?

Przyjmuje się, że początek rozwoju stylu eklektycznego miał miejsce już w drugiej połowie XIX wieku. Współcześnie jednak eklektyzm dopiero stopniowo zyskuje na popularności. Jak można go zdefiniować i jakie są jego charakterystyczne cechy? W artykule wyjaśniamy, jak urządzić mieszkanie w stylu eklektycznym.

Jakie są cechy stylu eklektycznego?

Styl eklektyczny przede wszystkim stawia na indywidualizm wnętrza oraz na jego oryginalność. Nie istnieją wymagania, wytyczne czy z góry narzucone granice aranżacyjne. Dla stylu eklektycznego charakterystyczne jest przede wszystkim umiejętne łączenie stylów, barw czy wzorów. Można go określić mianem „zaplanowanego chaosu”. Elementy czy wzory, które na pozór do siebie nie pasują czy wręcz się „gryzą”, wpasowują się właśnie w eklektyzm.

Na aranżacje wnętrz w tym stylu najczęściej decydują się osoby, które cenią sobie oryginalność i unikają nudy. Natomiast za największą pułapkę eklektyzmu uchodzi możliwość zagracenia przestrzeni – mimo łączenia ze sobą różnych stylów, eklektyzm wymaga pewnego rodzaju wyczucia smaku. Decydując się odważniejsze barwy lub wzory na ścianach, musimy nieco stonować meble i dodatki. Natomiast wybierając oryginalne meble i np. kolory ziemi na ścianach (brązy, beże, kremy), możemy bardziej zaszaleć w momencie doboru dodatków.

Ze stylem eklektycznym najczęściej łączone są: styl industrialny, styl skandynawski, styl boho, elementy retro lub vintage. Urządzając wnętrze w stylu eklektycznym, warto zastanowić się nad elementami spójnymi, np. nad motywem przewodnim czy na zastosowaniu barw pokrewnych.

Meble w stylu eklektycznym

Meble eklektyczne również starają się łączyć w sobie różne estetyki, na przykład klasyczny wygląd z bogatymi zdobieniami czy z elementami industrialnymi. W eklektyzm wpisują się klasyczne i przytulne meble dębowe o prostej bryle, które wyposażone są w stalowe nogi lub elementy tapicerowane, lub bielone drewno uzupełnione za pomocą industrialnych dodatków. Możemy połączyć także sprzęty o klasycznym wyglądzie z tymi nowoczesnymi. Nie musimy natomiast skupiać się na doborze całych zestawów z jednej kolekcji – grunt, aby tworzyły one wspomnianego już chaosu we wnętrzu. Zwłaszcza stawiając na elementy wyposażenia, które ze sobą kontrastują, nagromadzenie mebli w pokoju może wizualnie przytłoczyć wnętrze.

Uwaga: Warto wspomnieć także o tym, że drewno to jeden z najczęściej wybieranych materiałów do produkcji mebli ze względu na trwałość, oryginalny wygląd (przebarwienia i rysunek słojów) oraz właściwości antystatyczne.

Styl eklektyczny – jakie barwy i materiały na ściany?

W przypadku stylu eklektycznego nie istnieją odgórnie określone kolory i motywy przewodnie. Najważniejsze jest jednak odpowiednie dobranie kolorów bazowych. Dobrze sprawdzają się zwłaszcza barwy pokrewne, czyli połączenie odcieni jaśniejszych i ciemniejszych. Jeżeli decydujemy się na bezpieczne i minimalistyczne białe, szare lub kremowe ściany, to możemy je przełamać akcentami w postaci intensywnych kolorów: granatu, kobaltu, butelkowej zieleni.

Zgodnie ze stylem eklektycznym na naszych ścianach może zagościć także połączenie różnych materiałów, na przykład: cegły, drewna czy metalu. Najważniejsze jest jednak, abyśmy zachowali spójność i umiar. Wybierając cegłę (bez względu na to, czy naturalną, czy bieloną), pokryjmy nią wyłącznie jedną ścianę. Taką samą zasadę zastosujmy w przypadku drewnianych desek – nowoczesna boazeria to współcześnie wnętrzarski hit, który wcale nie kojarzy się z mieszkaniami z czasów PRL-u. Na ścianach może zagościć także popularny beton architektoniczny czy wzorzysta tapeta.

Dodatki do eklektycznego wnętrza

Po raz kolejny podkreślimy, że styl eklektyczny lubi nieoczywiste rozwiązania, połączenia oraz indywidualizm. Nie istnieje więc przepis na idealnie dobrane dodatki. Mile widziane są elementy retro lub vintage (stare wazony, zegary, porcelana), jak i boho (makramy, kwietniki, łapacze snów, dywany, koce oraz poduszki z frędzlami) oraz industrialne (metalowe lampy, mosiężne lustra). Na przykład na stonowanej, drewnianej podłodze możemy umieścić szalony, wzorzysty dywan czy duże okazy roślinne w kamiennych doniczkach. Na ścianie mogą zawisnąć ramki z rodzinnymi zdjęciami, obrazy, rysunki graficzne, lampki dekoracyjne.

Nie zapominajmy o tym, że aranżacja mieszkania ma podkreślić nasz charakter. Najważniejsze jest, aby dodatki nie zagraciły wnętrza – w sensie dosłownym oraz metaforycznym. Nasze mieszkanie ma w końcu stanowić miejsce do relaksu i wypoczynku, a nie kojarzyć nam się z salą muzealną.

Oświetlenie

Ważną kwestią aranżacyjną jest również odpowiednio dobrane oświetlenie – zarówno lampy sufitowe, jak i punktowe źródła światła. W przypadku eklektyzmu możemy postawić na: retro lampy sufitowe lub stojące, stalowe klosze w stylu industrialnym, kryształowe lampy w stylu glamour czy reprezentacyjne lampy w stylu klasycznym. Zalecamy zwłaszcza wybór żarówek o ciepłej, żółtej barwie, które sprawią, że wnętrze będzie bardziej przytulne.