Poszukiwanie pracy bywa dość stresujące. Szczególnie w sytuacji, gdy nie możemy znaleźć jej od dłuższego czasu. Z tego powodu warto mieć świadomość tego, na jakie aspekty zwracać uwagę podczas rozmowy kwalifikacyjnej, aby wypaść możliwie jak najlepiej.
Odpowiednio się przygotuj
Bardzo ważną kwestią jest odpowiednie przygotowanie. Jedną z dobrych praktyk jest zabranie ze sobą kopii swojego CV. Rekruter prawdopodobnie będzie podczas rozmowy do niego nawiązywać, dlatego my same będziemy mogły szybko sprawdzić, co dokładnie napisałyśmy w tym dokumencie.
Gdy aplikuje się do wielu miejsc, to często nie analizuje się dogłębnie tego, do jakiej firmy się zgłaszamy. Tę wiedzę należy nadrobić przed rozmową. Rekruter doceni to, że znamy charakter danego przedsiębiorstwa, jego historię i wiemy, czym dokładnie zajmuje się dana firma. To pokazuje, że zależało nam na dobrym przygotowaniu. Takie informacje znajdziemy przeważnie w internecie.
Powyższa porada tyczy się także osób z Ukrainy. Na portalach ogłoszeniowych możemy znaleźć oferty, które wprost zaznaczają, że pracodawca jest zainteresowany zatrudnianiem osób z tego kraju: https://www.zus.info.pl/praca-dla-ukrainca-w-plocku-jakie-sa-oferty/.
Pierwsze wrażenie robi się tylko raz
Nie możemy zapominać o odpowiednim ubiorze. Bądź co bądź ma on wpływ na to, jak będziemy postrzegani podczas rozmowy. Choć w dzisiejszych czasach styl smart casual jest bardzo popularny, to jednak na spotkanie z rekruterem warto ubrać się nieco bardziej oficjalnie.
Jednak sam wygląd to nie wszystko. Ważne jest także to, w jaki sposób będziemy odpowiadać na zadawane nam pytania. Istotne jest to, aby odpowiadać z odpowiednim przekonaniem i nie zastanawiać zbyt długo nad optymalną odpowiedzią.
Dobrą praktyką jest również zabranie ze sobą notesu i długopisu. Możemy notować w nim wszystkie istotne informacje. W ten sposób rekruter zobaczy, że profesjonalnie podchodzimy do kwestii rekrutacji.
Jeśli mamy taką możliwość, poprośmy o referencje z naszej poprzedniej pracy. Dzięki temu będziemy mogły pokazać, że wcześniej byłyśmy godnym zaufania pracownikiem. Warto mieć również na uwadze to, że rozmowa kwalifikacyjna nie oznacza jeszcze zdobycia zatrudnienia, dlatego przed rozmową i tak można nadal sprawdzać, gdzie trwają aktualnie rekrutacje: https://www.se.pl/plock/w-jakich-branzach-najlepiej-szukac-pracy-w-plocku-aa-njkY-gwRk-cKeK.html.
Nie bój się zadawania pytań
Niektóre panie zastanawiają się nad tym, czy podczas rozmowy kwalifikacyjnej mogą zadawać pytania. Jak najbardziej! Jeśli już podczas tłumaczenia pewnych kwestii związanych z naszymi obowiązkami, będziemy mieć jakąś wątpliwość, to możemy od razu dopytać się o szczegóły. Tak samo nie ma niczego złego w tym, aby zapytać o nurtujące nas sprawy. Rozmowa kwalifikacyjna jest nie tylko dla rekrutera, ale również dla nas. My także musimy w tym czasie zorientować się w tym, czy na pewno dana firma jest miejscem, z którym chciałybyśmy związać
Artykuł sponsorowany