Pod czyją opieką pozostawić pupila? Poznaj dostępne opcje

Właściciele zwierzaków kochają się nimi opiekować, mimo że wiąże się to z wieloma wyrzeczeniami, a niekiedy nawet brakiem czasu dla siebie. Jednak prawdziwy problem pojawia się w momencie, kiedy właściciel chce jechać na wakacje w miejsce, gdzie zwierzęta nie są zbyt mile widziane lub jedzie w delegację i nie ma możliwości zabrać psa lub kota ze sobą. W takiej sytuacji istnieje kilka opcji, z których może skorzystać właściciel czworonożnego przyjaciela.

  1. Opieka zwierząt — petsitter
  2. Usługi opieki — zaufana osoba z otoczenia
  3. Pupil w hotelu dla zwierząt
  4. Jak się przygotować do wyjazdu mając zwierzaka? 

Opieka zwierząt — petsitter

Świetną opcją dla właściciela zwierząt jest oddanie pupila pod opiekę petsittera. Jest to profesjonalny opiekun zwierząt, który oferuje swoje usługi na szerszą skalę. Obecnie w sieci nie brakuje rozmaitych ogłoszeń, w których oferowane są takie właśnie usługi, jednak warto sprawdzać, czy konkretna osoba jest zaufana i czy można ją wpuścić do domu.

Petsitter bardzo często pracuje na znajomym gruncie dla konkretnego zwierzęcia, a więc przez pewien czas zajmuje miejsce właścicieli. Dzięki temu zwierzę się nie stresuje, mieszka nadal w znajomym otoczeniu, a porządek jego dnia nie zostaje w żaden sposób zakłócony. Najlepszych petsitterów szukaj na stronach poświęconych tej tematyce. Jedną z nich jest platforma internetowa oraz aplikacja Animalhotels.

Usługi opieki — zaufana osoba z otoczenia

Jednym z lepszych pomysłów, jeśli wyjazd nie jest zbyt długi, jest powierzenie swojego pupila znajomej osobie. Najlepiej komuś z rodziny lub bliskiemu przyjacielowi. W takiej sytuacji zwierzę przebywa w domu opiekuna, chyba, że strony ustalą inaczej. Dzięki temu, właściciel zwierzęcia ma wtedy łatwy kontakt z opiekunem i swoim zwierzątkiem.  

Pupil w hotelu dla zwierząt

W większych miastach, takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, działają hotele dla zwierząt. Są to wspaniałe miejsca, którym można powierzyć zwierzaka bez najmniejszych oporów. Opieka zwierząt z wykorzystaniem hotelu jest stosunkowo łatwa.

Wszystkie zwierzęta mają swoje miejsce, psy mogą cieszyć się odpowiednią przestrzenią oraz ogrodzonym terenem, na którym mogą biegać do woli. Karmione są jakościową karmą, a pracownicy nie tylko karmią i poją zwierzęta, ale również bawią się z nimi, zajmują im czas, aby czworonożni przyjaciele nie tęsknili zbyt mocno za właścicielem.

Hotele te rozsiane są po całej Polsce. Każdy zainteresowany znajdzie coś dla siebie, dzięki czemu wyjazd nie będzie jawił się jako niemożliwe. Warto, po znalezieniu takiego miejsca, spotkać się osobiście, sprawdzić warunki, nawiązać kontakt z pracownikami oraz przekazać własne wymagania wobec opieki. 

Jak się przygotować do wyjazdu mając zwierzaka?

Właściciel zwierzęcia musi się dobrze przygotować na czas rozłąki. Szczegółowe instrukcje dotyczące planu dnia, to klucz do tego, by pies czy kot czuł się w takim miejscu naprawdę jak u siebie. Istotne są informacje na temat przyjmowanych leków, pory karmienia, ulubionych zabawek, miejsc do spacerowania czy innych, równie ważnych szczegółów. 

Właściciel zobowiązany jest dostarczyć niezbędne produkty, takie jak środki czystości, karmy, miski na wodę i jedzenie, legowiska, koc, zabawki czy smycze. Nie zaszkodzi podać także kontakt do weterynarza, który na co dzień zajmuje się pupilem.

Rozłąka ze zwierzętami jest trudna, dlatego warto wymienić się numerami z opiekunami działającymi w hotelu, aby być na bieżąco z informacjami dotyczącymi samopoczucia czworonoga.

Podjęcie decyzji, pod czyją opieką zostawić pupila, to istotny wybór dla każdego właściciela zwierzęcia. Bez względu na wybraną opcję, kluczowe jest dostosowanie środowiska do indywidualnych potrzeb zwierzęcia, zapewniając mu bezpieczeństwo, miłość i troskliwą opiekę, gdy właściciel nie jest dostępny.