Jak ekologiczne ubrania zmieniają oblicze mody?

Wzrost konsumpcjonizmu na całym świecie spowodował nieodwracalne zmiany w środowisku naturalnym. Niestety, są to negatywne zmiany, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla naszej planety.

Z tego względu coraz więcej osób decyduje się na zmiany w sposobie życia, by być bardziej ‘eco friendly’. Ma to związek między innymi z racjonalnym robieniem zakupów, ideą ‘zero waste’ oraz wybieraniem produktów z materiałów przyjaznych dla środowiska.

Ekologiczne podejście do życia i zakupów zrewolucjonizowało także oblicze mody. Coraz częściej stawiamy na świadome wybory w tej kwestii i szukamy ubrań z materiałów organicznych, których wyprodukowanie nie obciąża środowiska.

Slow fashion – czym jest i jak wpływa na środowisko?

Pojęcie ‘slow fashion’ zostało ukute w pierwszej dekadzie XX wieku przez Kate Fletcher, profesor z londyńskiego Uniwersytetu Sztuk, zajmującą się zrównoważonym rozwojem, projektowaniem i modą.

Określenie to jest pokrewne do innego, podobnego terminu ‘slow food’, które przeciwstawiono popularnemu ‘fast food’. Chodzi nie tylko o powolne, co racjonalne i świadome podejście do mody lub jedzenia.

W praktyce slow fashion ma zachęcać do przemyślanych zakupów odzieżowych, będących przeciwieństwem zakupów emocjonalnych, pod wpływem impulsu. Jaki ma to związek z ekologią?

Produkcja ubrań niesie za sobą ogromny ślad węglowy. Impulsywne kupowanie odzieży tylko po to, by podążać za najnowszymi trendami, które szybko się zmieniają, napędza tę machinę produkcyjną. Należy zaznaczyć, że osoby kupujące duże ilości ubrań często tak naprawdę ich nie potrzebują. To czysty konsumpcjonizm.

Slow fashion to nie tylko stosunek do zakupów odzieżowych, ale też świadomość jakości materiałów i tkanin i wybieranie tych, które są naturalne i wysokiej jakości. Dzięki temu ubrania te posłużą nam dłużej, co przełoży się na zmniejszenie częstotliwości zakupów.

A wybierając ubrania z naturalnych, organicznych tkanin ma bezpośredni związek ze środowiskiem. Ich wytworzenie nie niesie za sobą negatywnych konsekwencji dla niego w postaci odpadów, które nie ulegną rozpadowi w naturalnych warunkach, w przeciwieństwie do materiałów sztucznie wytworzonych.

Ekologiczne ubrania, a kreowanie stylu

Coraz większe zainteresowanie ideą ‘slow fashion’ sprawia, że na rynku pojawia się coraz więcej sklepów oferujących odzież z naturalnych, ekologicznych materiałów. Ubrania te charakteryzują się nie tylko wysoką jakością wykonania i odpornością na zużycie, ale także oryginalnym designem.

Decydując się na zakup odzieży ekologicznej, wcale nie musimy rezygnować ze stylowego wyglądu. Przeciwnie, ubrania te często dają duże możliwości stylistyczne, dzięki czemu każdy może znaleźć swój idealny image.

Ponadczasowe kroje, neutralne kolory i wysokiej jakości tkaniny sprawiają, że ubrania te prezentują się atrakcyjnie, bez względu na upływający czas i zmieniające się trendy. Mając w swojej szafie kilka ubrań typu basic, można za każdym razem stworzyć inną stylizację, dopasowaną do okoliczności i własnych preferencji.

Takie podejście do mody nie tylko chroni nasze środowisko, ograniczając konsumpcjonizm, ale też pozwala rozsądnie dysponować własnym budżetem domowym. Daje też poczucie kontroli nad własnymi wyborami, które nie są pokłosiem promowanych trendów, ale naszych przemyślanych decyzji.

Spodnie z lnu dostępne w ofercie sklepu z ubraniami Lillow

Ekologiczne ubrania Lillow – eleganckie i organiczne

Mając na względzie ochronę środowiska i potrzeby współczesnych, stylowych kobiet, przygotowaliśmy linię ubrań cechujących się wygodą, uniwersalnością i klasą. Zarówno na etapie sprowadzania materiałów, jak i produkcji ubrań dbamy o ekologię.

Nasze ubrania wykonane są z materiałów najwyższej klasy, między innymi bawełny organicznej, lnu, tencelu oraz materiałów z recyklingu. Ponadto, pakując zamówienia do wysyłki, korzystamy wyłącznie z opakowań papierowych i biodegradowalnych.

Mamy nadzieję, że znajdziesz w naszej ofercie ubrania, które pokochasz i będą miały stałe miejsce w Twojej szafie. Rozpocznij z nami swoją przygodę ze slow fashion i postaw na ekologiczne ubrania od Lillow!

Tagged