Wnętrza w idealnie dobranych kolorach

Podstawowe zasady doboru koloru ścian do pomieszczeń w domu zna chyba każdy — jasne barwy mogą je optycznie powiększyć, a ciemne zmniejszyć. Na co jeszcze zwrócić uwagę, aby wnętrze, w którym przebywamy, wpływało na poprawę naszego samopoczucia i sprawiało, że będzie nam się w nim przyjemnie spędzało czas?

Jak dobrać kolor ścian do pomieszczeń w domu?

 • Przedpokój

Zwykle jest to pomieszczenie ciemne, dlatego idealnym rozwiązaniem są jasne kolory ścian, które rozświetlą i optycznie rozszerzą wnętrze. W zależności od upodobań możemy postawić na barwy ciepłe (cytrusowa żółć, pomarańcza, odcienie brązu, róże) lub chłodne (beże, odcienie szarości, jasna zieleń, uniwersalna biel). Należy przy tym pamiętać, że kolor ścian w przedpokoju powinien być spójny z pozostałymi pomieszczeniami, ponieważ stanowi tylko element kolorystycznej kompozycji mieszkania.

 • Salon

W salonie panuje zwykle więcej światła i przestrzeni, dlatego możemy tutaj sięgnąć po odważniejsze zestawienia kolorystyczne. Jeśli zależy nam na wnętrzu ciepłym i przytulnym, postawmy na stonowane brązy, beże, żółcie i pomarańcze. Jeśli mamy ochotę wprowadzić bardziej nasycone barwy, to trzymajmy się reguły: jedna ściana w intensywnym odcieniu (np. fiolet, czerwień lub róż, które dodatkowo możemy rozświetlić brokatem), a pozostałe wymalujmy tym samym kolorem.

 • Kuchnia

W tym pomieszczeniu spokojnie możemy zastosować barwy intensywne, jak na przykład czerwień, czy też energetyzująca żółć. Takie wyraziste kolory pozwolą nam wyczarować niezwykle stylowe wnętrze.

 • Jadalnia

W jadalni raczej nie warto szaleć z kolorami. Zamiast intensywnych, „krzykliwych” zestawień lepsze będą barwy ciepłe, takie jak na przykład beż z karmelem czy jasnymi brązami. Nie muszą to być oczywiście neutralne barwy — ciekawym rozwiązaniem może być oliwkowy akcent.

 • Łazienka

W łazience można wprowadzić dowolne rozwiązania kolorystyczne. Jasne zielenie oraz odcienie morskie dodadzą nam energii, tak potrzebnej o poranku. Z kolei brązy oraz szarości będą działać kojąco, dzięki czemu choć przez chwilę będziemy mogli poczuć się jak w salonie SPA. Jeśli zdecydujemy się na biele i szarości, to ciekawym rozwiązaniem może być wprowadzenie fioletu lub amarantu, które ocieplą wnętrze.

 • Sypialnia

To miejsce, w którym odpoczywamy, dlatego najlepszym rozwiązaniem są kolory jasne, stonowane i chłodne. Może to być na przykład zestawienie bieli z szarością lub błękitem. Takie połączenie barw sprawi, że nasza sypialnia zamieni się w domową „strefę ciszy i prywatności”.

Paleta kolorów farb do ścian i ich właściwości

Każda barwa ma swoje określone właściwości, nie tylko optyczne, ale i psychologiczne. A im większa powierzchnia koloru, tym bardziej może on wpływać na nasz nastrój i nastawienie, a nawet poziom stresu i zmęczenia. Dlatego decydując się na konkretne kolory ścian, dobrze jest poznać ich znaczenie:

 • Kolor biały — uspokaja, odpręża, jest doskonały dla osób, które na co dzień nadwyrężają swój zmysł wzroku, w nadmiarze może jednak dawać wrażenie pustki i osamotnienia.
 • Kolor szary — w odpowiedniej ilości pozwala się uspokoić i odpręża, w nadmiarze może wywoływać stany depresyjne i melancholię.
 • Kolor żółty — poprawia humor i motywuje do działania, sprzyja również koncentracji, w nadmiarze jednak może wywoływać rozdrażnienie i irytację.
 • Kolor czerwony — dodaje energii i pobudza do działania, w odpowiednich ilościach może być pomocny w leczeniu depresji, w nadmiarze niestety wywołuje silne pobudzenie, co może prowadzić nawet do zmęczenia, a nawet wyczerpania.
 • Kolor niebieski — wycisza i odstresowuje, wpływa również na poprawę koncentracji oraz kreatywności, w nadmiarze może prowadzić do przygnębienia.
 • Kolor fioletowy — podobnie jak niebieski sprzyja kreatywnemu myśleniu, korzystnie wpływa na układ nerwowy, niestety może też wywoływać smutek i przygnębienie.
 • Kolor zielony — uspokaja, a jednocześnie wspomaga kreatywne myślenie, nadmiar może jednak wywołać spadek energii, a nawet powodować bierność w działaniu.

Pomoc w wyborze kolorów do Twojego wnętrza

Dom to miejsce, w którym spędzamy najwięcej czasu, dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich kolorów ścian. W zależności od funkcji pokoju możemy zadbać o to, aby w prosty sposób pobudzić nasz organizm do działania lub wręcz odwrotnie, odpocząć po ciężkim dniu.

Wybierając farbę, należy także zwrócić uwagę na jej proporcje, odcienie oraz fakturę. Jeśli potrzebujesz pomocy w tym zakresie, skorzystaj z oferty marketu OBI, który oferuje usługę mieszanie farb. Do wyboru mamy setki kolorów i są to zarówno farby ścienne, jak i fasadowe oraz emalie.