Wycieczka z dziećmi – jak zaplanować udane i bezstresowe wakacje rodzinne?

Podróżowanie z dziećmi to prawdziwe wyzwanie. Bardzo często rodzice popełniają błąd, planując całe wakacje wyłącznie tak, by zaspokoić potrzeby najmłodszych. Efekt? Sami wracają do domu zmęczeni i sfrustrowani. Z drugiej strony – jeśli zlekceważymy potrzeby naszych milusińskich, rodzinny urlop może nie być sielanką. Jak więc zaplanować go tak, by cała rodzina była zadowolona? Znamy odpowiedź na to pytanie.

Wybierz kierunek, który będzie atrakcyjny dla wszystkich

Dorośli mogą być fanami wspinaczki wysokogórskiej, ale kilkuletnie dzieci raczej nie sprostają trudom takiej wyprawy. Wybierając się na wczasy z nimi, lepiej postawić na niższe góry, a najlepiej na… góry w pobliżu morza i plaży. W Polsce nie znajdziemy takiego miejsca, ale w Europie już tak, choćby w Antalyi w Turcji czy w Makarskiej w Chorwacji.

Zarówno Turcja, jak i Chorwacja są dobrze przygotowane na przyjęcie rodzin z dziećmi. Nie brak tu hoteli z animacjami dla najmłodszych, aquaparków i plaż z bezpiecznym zejściem do wody. Jest też mnóstwo miejsc, które warto odwiedzić z najmłodszymi.

Dobrym wyborem na rodzinne wakacje są też Wyspy Kanaryjskie, bo tu rzadko panują prawdziwie mordercze upały. Z tego samego powodu warto kupić bilety lotnicze na Maderę.

Pierwsza podróż lotnicza z dziećmi nie powinna być długa – nie wiadomo, jak maluchy zniosą lot. Lepiej trzymać się Europy. Na podróż na Hawaje przyjdzie czas, gdy dzieci trochę podrosną.

Hotel na rodzinne wakacje – na co zwrócić uwagę?

Nie każdy hotel, w którym można się zameldować z dziećmi, faktycznie spełni wszystkie ich oczekiwania. Jeśli podróżujemy z niemowlakiem, warto przyjrzeć się ofercie szczególnie starannie.

W wielu hotelach standardem jest łóżko dla niemowląt, przewijak, wanienka czy nocnik. W dobrym hotelu do dyspozycji gości jest też elektroniczna niania, podgrzewacz do butelek, nawilżacz powietrza (nieoceniony w hotelu z klimatyzacją).

Starsze dzieci na pewno zainteresuje sala zabaw i basen ze zjeżdżalnią. Rodzice powinni się upewnić, czy na miejscu funkcjonuje klub malucha, w którym mogą zostawić dzieci pod opieką na kilka godzin. Czasem trzeba pobyć tylko w dorosłym towarzystwie, wypoczynek dotyczy wszystkich jednakowo.

Warto też upewnić się, czy hotel oferuje dziecięce menu. Nie każdy kilkulatek z radością popróbuje lokalnych specjałów. A w wakacje naprawdę można przymknąć oko na dziecięce fanaberie kulinarne, nawet jeśli na talerzu codziennie wylądują frytki i nuggetsy.

Girl having fun wit skate in the park

Kiedy zacząć planować wakacje z dziećmi?

Im wcześniej, tym lepiej. Last minute to nie jest dobry pomysł na wakacje z dzieckiem. Co prawda bilety samolotowe są wówczas tańsze, ale konia z rzędem temu, komu uda się spakować rodzinę z dzieckiem w kilka godzin.

Spokój w rodzinie jest najważniejszy, dlatego znacznie rozsądniej będzie korzystać z ofert first minute. Dobrze też jest porozmawiać z dzieckiem o tym, czego może się spodziewać na miejscu, co będzie dozwolone, a czego na pewno nie będzie wolno robić.

Warto też zawczasu ustalić z dzieckiem, co będzie chciało zabrać na urlop, wytłumaczyć, że do samolotu nie można zabrać wszystkiego (rowerek i hulajnoga na pewno muszą zostać w domu), ale na ulubionego pluszaka na pewno znajdzie się miejsce w bagażu.

Tagged