Czy można wybaczyć zdradę? Czy psychoterapia par może w tym pomóc?

Zdrada jest jednym z najtrudniejszych doświadczeń w życiu. Przysparza bólu i cierpienia, powoduje utratę zaufania do bliskiej osoby. Chociaż jest świadomym naruszeniem zaufania do partnera, nie musi kończyć związku. Nawet po takim kryzysie można starać się odbudować relację. Wymaga to jednak pracy obu partnerów, często z pomocą terapeuty par.

Czym jest zdrada?

Zdrady w związkach mogą przybierać różne formy. Zdradą może być stosunek seksualny z nieznajomym, gorący pocałunek z przyjacielem albo flirt przez Internet. Zdradzony partner obawia się z jednej strony utraty ukochanej osoby i samotności, z drugiej zaś przestaje czuć się bezpiecznie w relacji, obawiając się powtórnego zranienia.

Najczęstszą reakcją emocjonalną na zdradę jest złość, poczucie krzywdy i bezradności. Zdradzone osoby doświadczają lęku oraz głębokiego smutku, przestają wierzyć w siebie oraz w uczciwość partnera. Często stają przed trudnym dylematem: odejść czy podjąć próbę ratowania związku?

Zdrada — czy można ją wybaczyć?

Ujawnienie zdrady powoduje, że w związku pojawiają się bardzo silne i trudne emocje. Nie brakuje takich par, w których osoba zdradzająca stara się naprawić swój błąd, zapewnia o miłości i podejmuje różne starania w celu odbudowy zaufania, a jednak druga strona wciąż jest nieufna i pełna złości.

Jeśli jednak istnieje jakakolwiek szansa na uratowanie związku, warto podjąć ten trud. Przy czym słowo „trud” nie zostało użyte tu na wyrost. To naprawdę wyzwanie, by codziennie rozmawiać spokojnie z kimś, kto nas skrzywdził i zachował się nielojalnie.

Często próby porozumienia kończą się awanturą, wyrzutami i prowadzą do pogłębiania stanu kryzysu. W takiej sytuacji warto pomyśleć o szukaniu pomocy osoby neutralnej i skorzystać z psychoterapii dla małżeństw.

Czym jest terapia dla par?

Terapia dla małżeństw to cykl spotkań, w których uczestniczą partnerzy oraz psychoterapeuta. Sesje służą przepracowaniu problemu oraz uporaniu się przez partnerów z trudnymi emocjami, jakich doświadczają w związku z kryzysem.

W trakcie spotkań para uczy się uczciwego i szczerego wyrażania swoich potrzeb i uczuć, jak również słuchania drugiej osoby. Psychoterapia umożliwia partnerom lepsze zrozumienie tego, co dzieje się między nimi a tym samym sprzyja odbudowie wzajemnego zaufania. 

Kto może skorzystać z terapii dla małżeństw?

Terapia małżeńska jest odpowiednia nie tylko dla tych osób, które chcą ratować swój związek, ale dla wszystkich, którzy chcą nauczyć się rozmawiać ze swoimi partnerami o emocjach, potrzebach lub przyczynach pojawiających się konfliktów.

Spotkania z terapeutą mogą okazać się wartościowe także dla par, które nie są pewne, czy chcą odbudować swoją relację. Świadomość, że brak zaufania będzie kłaść się cieniem na przyszłości partnerów, może poddawać w wątpliwość sens kontynuowania związku.

Efekty terapii dla par

Podczas terapii partnerzy w towarzystwie terapeuty zajmują się wspólnymi dylematami oraz sytuacjami kryzysowymi. Omawiają kwestie, które ich poróżniły i negatywnie wpłynęły na ich związek.

Częstym celem, jaki jest realizowany w trakcie terapii par jest poprawa komunikacji, stanowiącej bardzo istotny element każdej relacji międzyludzkiej. Dzięki temu partnerzy mają szansę porozumiewać się bez poniżania, wyśmiewania, wypominania i oskarżania. Spokojna rozmowa zwiększa szanse na ukojenie bólu, wybaczenie, a tym samym może uwrażliwić partnerów na potrzeby drugiej strony.

Para, która uczestniczy w terapii, musi mieć jednak świadomość, że na zmianę relacji potrzeba czasu. Niejednokrotnie oznacza to wiele miesięcy ciężkiej pracy. I to nie tylko podczas spotkań z terapeutą, odbywających się raz czy dwa razy w tygodniu, ale także tej wykonywanej poza gabinetem.

Terapia pary nie sprawi, że osoba zdradzona zapomni o zdradzie. Nie da też gwarancji na to, że osoba zdradzająca już nigdy więcej nie zdradzi. Dlatego warto zdawać sobie sprawę, że po zakończeniu terapii par, praca nad związkiem powinna nadal trwać. 

Para, w trakcie trwania procesu terapeutycznego, może także uznać, że chce się rozstać. W takim przypadku można pracować z psychoterapeutą nad pożegnaniem z poszanowaniem drugiej osoby. Jest to wyjątkowo ważne wtedy, kiedy w związku są dzieci. Takie porozumienie ułatwia podział majątku, zaplanowanie opieki nad potomstwem, ustalenie kwestii finansowych.

Terapia dla par w Legionowie

Na terapię małżeńską można wybrać się do gabinetu w Legionowie niedaleko Warszawy. W gabinecie Serenity para spotka się z bezstronną terapeutką, która nie ocenia, nie staje po żadnej ze stron, ale wspomaga parę w rozmowie i poprawie wzajemnych relacji.

Terapia małżeńska w Legionowie koło Warszawy to spotkania w warunkach sprzyjających spokojnej dyskusji. Sesje trwają zwykle około 50 minut, odbywają się raz w tygodniu, w dogodnym dla wszystkich stron terminie.

Tagged