Czy wiesz, że w ciele osoby dorosłej nawet płynie sześć litrów krwi. Krew jest najważniejszym ustrojowym płynem, który odpowiada za dotlenienie tkanek, zaopatrzenie ich w odżywcze substancje oraz także pozbycie się produktów samej przemiany materii. Są to tylko niektóre funkcje, jakie w organizmie naszym pełni krew. Aby monitorować stan krwi wykonuje się specjalne badanie. Jest to koagulologia. Przyjrzyjmy się jej nieco bliżej.
Czym tak naprawdę jest krew?
Krew jest płynem ustrojowym, który się składa z czerwonych krwinek, osocza, białych krwinek oraz także płytek krwi. Każdy z tychże składników odpowiada za całkiem inną funkcję krwi. Osocze zaopatruje wszelkie komórki w odżywcze substancje. Odpowiada za ph krwi oraz za jej ciśnienie.
Czerwone krwinki odpowiadają właśnie za kolor naszej krwi. W nich zawarta hemoglobina transportuje cząsteczki tlenu oraz wiąże je z samymi cząsteczkami żelaza. Połączenie trafia do każdej komórki ciała. Komórki czerwone odpowiadają także za wyłapanie dwutlenku węgla oraz także doprowadzają go do płuc podczas procesu oddychania.
Najważniejszą funkcją białych krwinek jest chociażby obrona organizmu przed drobnoustrojami, które zagrażają mu z zewnętrznego środowiska. Gdy doznajemy urazu, to za krzepnięcie krwi, która się wydostaje z naczynia uszkodzonego odpowiadają same płytki krwi. Tworzą one czop, który z kolei zapobiega utracie krwi.
Na czym polega koagulologia?
Koagulologia to jedno z badań, które opiera się na analizie laboratoryjnej składu krwi. Dla pacjenta się wiąże ono głównie z samym pobraniem próbki krwi bezpośrednio z łokciowej żyły. Przed samym badaniem krzepliwości krwi bycie na czczo wskazane jest, aczkolwiek jest niewymagane, chyba że lekarz zaleci inaczej.
Parametrem głównym, którym sprawdza koagulogram to ilość trombocytów, a więc płytek krwi, które odpowiadają za krzepnięcie krwi. To nam pozwala na wykrycie nieprawidłowości krwi związane bezpośrednio z jej krzepliwością. Do nich należy nadpłytkowość, a więc ilość nadmierna trombocytów, które się ze sobą sklejają, tworząc wewnątrz zakrzepy krwionośnych naczyń. Gdy płytek krwi jest zbyt mało, mówimy o samej małopłytkowości, która się objawia licznymi oraz także trudnymi do zatamowania licznymi krwawieniami.
Musimy jednak wiedzieć, że liczba płytek krwi nie jest parametrem jedynym, od którego jest uzależniona krzepliwość naszej krwi. Krew sama w sobie zawiera kilkanaście tak zwanych czynników krzepliwości, jak i także szereg innych substancji, które biorąc udział w procesie samego krzepnięcia krwi. Ich równowaga wzajemna niezbędna jest dla krzepliwości prawidłowej krwi.