Laboratoryjne badania sportowe w ALAB sport – jakie badania mogą być odpowiednie dla kulturystów?

Trening kulturystyczny polega na budowaniu masy mięśniowej poprzez intensywny trening siłowy oraz wspomaganie się odpowiednią dietą i, nierzadko, właściwymi suplementami. Kulturyści, ciężarowcy oraz reprezentanci innych sportów siłowych mogą być w związku z tym narażeni na pewne nieprawidłowości zdrowotne. Ryzyko ich wystąpienia można zminimalizować, wykonując regularnie badania sportowe, w tym badania laboratoryjne, które pozwalają monitorować wpływ treningu, diety i suplementacji na organizm sportowca. Dowiedz się, z jakim ryzykiem może się wiązać trening kulturystyczny i jakie badania warto wziąć pod uwagę.

Dlaczego laboratoryjne badania sportowe są istotnym elementem treningu kulturystów?

Sport niesie wiele korzyści dla zdrowia – pomaga utrzymać prawidłową masę ciała, poprawia kondycję i sprawność, a także wzmacnia odporność organizmu i minimalizuje ryzyko wystąpienia niektórych schorzeń. Warunkiem jest jednak dostosowanie intensywności treningu oraz diety i suplementacji do możliwości i potrzeb organizmu.

Kulturyści wykazują wysokie zapotrzebowanie na białko, a budowanie masy mięśniowej wymaga dostarczania organizmowi niezbędnych składników odżywczych w odpowiedniej ilości. Laboratoryjne badania sportowe w ALAB sport umożliwiają monitorowanie wpływu treningu na zdrowie, a w razie wykrycia ewentualnych nieprawidłowości mogą być podstawą do pogłębienia diagnostyki oraz wdrożenia zmian, które pomogą trenować bezpiecznie dla zdrowia.

Na co mogą być narażeni kulturyści?

Zbyt intensywny i niedostosowany do możliwości organizmu trening siłowy może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Zachwianiu mogą ulec m.in. równowaga gospodarka hormonalnej, czy unkcje wątroby i nerek. Ważna jest też profilaktyka stanów zapalnych oraz zaburzeń metabolicznych.

Pakiet siła w ALAB sport – co pozwala zbadać?

W ALAB sport dostępny jest Pakiet siła, polecany m.in. dla kulturystów i reprezentantów innych sportów siłowych. Zawiera 37 badań krwi, które są ważne w kontekście:

  • zdrowia serca;
  • funkcjonowania nerek i wątroby;
  • stanu kości i mięśni;
  • funkcji tarczycy;
  • równowagi gospodarki hormonalnej;
  • procesów metabolicznych;
  • ewentualnych niedoborów witamin i innych elementów;
  • profilaktyki stanów zapalnych;
  • tolerancji wysiłku fizycznego.

Regularne wykonywanie badań w ramach pakietu pomoże dostosować intensywność treningu i dietę do indywidualnych potrzeb, aby uniknąć niepotrzebnego ryzyka ewentualnych schorzeń, które mogą być skutkiem uprawiania sportów siłowych. Bezpieczne budowanie masy mięśniowej i formy sportowej to klucz do zachowania zdrowia w okresie treningu.

Możliwość konsultacji wyników z lekarzem

W ALAB sport w ramach dodatkowej usługi możesz skorzystać z konsultacji wyników badań z lekarzem. Specjalista pomoże Ci prawidłowo zinterpretować wyniki, dzięki czemu łatwiej będzie Ci ułożyć plan treningowy oraz dietę i suplementację pod kątem Twoich indywidualnych potrzeb i ewentualnych nieprawidłowości, jakie mogły wystąpić.. Dzięki temu łatwiej będzie Ci uniknąć problemów zdrowotnych, które mogą wynikać z intensywnego treningu siłowego.

Pakiet siła – dla kogo?

Pakiet siła dostępny w ALAB sport to zestaw badań, który jest odpowiedni dla kobiet i mężczyzn uprawiających kulturystykę, a także inne sporty siłowe, takie jak m.in. podnoszenie ciężarów, pchnięcie kulą, rzut młotem i dyskiem, wspinaczkę, żeglarstwo, windsurfing, crossfit i wiele innych dyscyplin sportowych, w których siła jest kluczowym elementem motoryki.

Jak przygotować się do badań?

Pobranie krwi do badań najlepiej wykonać w godzinach porannych, optymalnie między 7 a 9. W Punkcie Pobrań należy stawić się wyspanym i wypoczętym. Należy też być na czczo, minimum 8 godzin od ostatniego posiłku. Przed badaniem można wypić szklankę wody niegazowanej. Należy skonsultować z lekarzem konieczność ewentualnego odstawienia leków przed przystąpieniem do badań.

Tagged