Wynagrodzenie początkowe – ile możesz zarobić jako osoba zaczynająca karierę w branży produkcyjnej?

Branża produkcyjna to obszerna gałąź gospodarki obejmująca różne sektory, podsektory oraz specjalizacje. Osoby planujące start kariery w tym obszarze, zastanawiają się, jak wygląda wynagrodzenie początkowe. Zarobki branżowe mogą być zróżnicowane i zależeć od takich czynników jak rodzaj pracy, rozmiar firmy, jej lokalizacja, czy też umiejętności i moce przerobowe pracownika. Co ważne zazwyczaj pracodawcy nie wymagają doświadczenia i specjalnych kwalifikacji, wiele firm inwestuje w rozwój podwładnych, finansując dodatkowe kursy i szkolenia, dlatego warto rozważyć podjęcie zatrudnienia w tym fachu, szczególnie szukając pierwszej pracy.

Start kariery w przemyśle spożywczym

Możliwością zatrudnienia w jest wybór branży spożywczej. Jest to jedna z najważniejszych gałęzi gospodarki w naszym kraju, jak i całej Unii Europejskiej. Sektor ten dynamicznie się rozwija. Według raportu Data & Trends of the EU Food and Drink Industry 2023 jest to główne źródło zatrudnienia – pracę w Europie w tym obszarze znajduje 4,6 miliona osób.

Przeglądając przykładowe ogłoszenia dotyczące pracy w przemyśle spożywczym, można wyciągnąć wnioski, że pracodawcy obiecują zazwyczaj stabilne zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, można też wyróżnić 30% dodatku za pracę nocną oraz dodatkowe świadczenia socjalne, poza szkoleniem „na start” w wielu miejscach istnieje również możliwości rozwoju kariery – finansowane są kursy i szkolenia. Płace w tym sektorze są zróżnicowane i zależą od specyfiki firmy.

Praca na produkcji w branży motoryzacyjnej

Według raportu Branża Motoryzacyjna 2023/2024 Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, fabryki w naszym kraju osiągnęły lepsze wyniki pod względem wyprodukowanych pojazdów. W trzech pierwszych kwartałach 2023 roku ich liczba była większa o 34,6% niż rok wcześniej.

Jak pokazują dane GUS, przez pierwsze 9 miesięcy roku przeciętne zatrudnienie w firmach zatrudniających więcej niż 9 osób wzrosło o 2,5%, a tendencja rosnąca utrzymuje się już czwarty kwartał. W średnich i dużych przedsiębiorstwach – zatrudniających powyżej 49 osób, wzrost ten wyniósł 2,9%.

Sektor automotive prężnie się rozwija i potrzebuje pracowników. Poszukując zatrudnienia w tej branży, warto przejrzeć opinie dotyczące potencjalnych pracodawców, które dostępne są na stronie: https://www.gowork.pl/opinie/produkcja-samochodow-osobowych;kat.

Według informacji zawartych na stronie Pensjometr.pl minimalne uśrednione zarobki branżowe rozpoczynają się od kwoty 4762 zł brutto, w wielu firmach są znacznie wyższe.

Praca w branży produkcyjnej – możliwości kariery

Poza wymienionymi wyżej dziedzinami przemysłu karierę można rozpocząć również w wielu innych obszarach, jak m.in. w przemyśle drzewnym przy produkcji mebli i wyrobów stolarskich lub w branży odzieżowej i tekstylnej przy produkcji tkanin odzieży, obuwia i akcesoriów.

Wraz z doświadczeniem i pogłębianiem kwalifikacji można rozwijać się zawodowo w obrębie danego przedsiębiorstwa lub starać się o pracę na wyższym stanowisku w innej firmie. Zakłady produkcyjne zazwyczaj mają jasno określone ścieżki kariery. Pracownik wie, czego może się spodziewać i jakie kompetencje warto nabyć, by móc się rozwijać i wspinać po drabinie zawodowej. Choć w części przedsiębiorstw pensja na start to najniższa krajowa, przysługują premie i dodatki za zaangażowanie i dobre wyniki. Rozbudowana struktura organizacyjna umożliwia awans, co łączy się z pełnieniem bardziej odpowiedzialnych obowiązków, ale też lepszą płacą.

Tagged