5 najważniejszych kwestii przy wyborze właściwego krzesła biurowego. Ergonomiczne wskazówki zwiększające komfort

Wybór odpowiedniego krzesła biurowego dla Twoich potrzeb może być trudny. Przy tak wielu modelach dostępnych na rynku, trudno jest zweryfikować, które z nich będzie wygodne przez wiele godzin pracy, każdego dnia. W tym artykule omówimy 5 ważnych kwestii przy wyborze krzesła biurowego, które nie tylko będzie świetnie wyglądać przy biurku, ale także zapewni Ci poczucie świeżości i energii!

Fotel biurowy — najważniejsze cechy

Jednym z parametrów, który należy ocenić przy zakupie nowego fotela biurowego, jest bez wątpienia ergonomia. To złożone zagadnienie, a jego analiza wymaga pewnej wiedzy.

Krzesła biurowe dostępne są w różnych wariantach estetycznych i funkcjonalnych. Przy wyborze odpowiedniego siedziska, zwróć uwagę na własny styl pracy. Należy również ocenić konkretne cechy, które zaspokoją Twoje potrzeby.

Wybierając fotel biurowy, zwróć uwagę na:

  • wysokość,
  • podłokietniki,
  • oparcie,
  • wentylacja,
  • siedzisko.

Regulacja wysokości. Podczas poszukiwania krzesła biurowego ważne jest, aby znaleźć model, który może podeprzeć nogi w kolanach pod kątem 90°. Za niskie lub zbyt wysokie fotele mogą powodować ból i dyskomfort, ponieważ uniemożliwiają prawidłowe rozłożenie ciężaru ciała wzdłuż kręgosłupa.

Unikaj foteli biurowych z wąskimi i stałymi podłokietnikami. Te elementy powinny wspierać ręce przez cały czas, a nie jedynie podczas przerwy w pracy. Ustawienia podparcia dostosowuj do aktualnie wykonywanej czynności.

Oparcie powinno być dopasowane do kształtu kręgosłupa i zapewniać wystarczające podparcie lędźwi. Najlepiej, gdy można je regulować w zależności od wzrostu użytkownika. Wygodne krzesło biurowe ma kluczowe znaczenie dla zdrowych pleców. Niektóre modele nie są jednak ergonomiczne, a ich siedziska mogą nawet zmuszać do pochylania się do przodu podczas pracy. Poszukaj fotela biurowego z odchylanym oparciem, które pozwoli Ci odciążyć plecy podczas przerw. Pamiętaj, że najlepszą praktyką jest aktywne korzystanie z przerw, a nie siedzenie.

Czy wentylowane krzesło jest ważne? Jest to w dużej mierze kwestia indywidualnych preferencji. W przypadku tapicerki wykonanej z naturalnych materiałów wentylacja zazwyczaj nie jest konieczna. Jednak może ona być przydatna w przypadku siedzeń z syntetycznej skóry. W zależności od stanowiska pracy małe otwory wentylacyjne mogą zwiększyć Twój komfort.

Siedzisko: upewnij się, że jego głębokość nie będzie zaburzać ergonomii, ale oceń to w odniesieniu do Twoich potrzeb. Zbyt płytkie lub zbyt głębokie sprawi, że siedzenie będzie męczące.

Fotel biurowy bez kółek?

Jeśli przyjmujesz klientów w pokoju spotkań, lobby lub innym dedykowanym pomieszczeniu, to fotel biurowy bez kółek może być dobrym rozwiązaniem. Innym miejscem, gdzie sprawdzi się ten typ krzesła, jest sala szkoleniowa. Zwykle oczekuje się od uczestników skupienia, a jeżdżenie lub bujanie się w trakcie zajęć może wszystkich rozpraszać. W przypadku innych zadań fotel biurowy bez kółek lepiej zamienić na model bardziej mobilny. Możesz go znaleźć np. na https://www.ergoexpert.pl/biuro/fotele-gabinetowe.

Długotrwałe korzystanie z komputera w pozycji siedzącej przyczynia się do częstszego występowania chorób i dyskomfortu. Elementem, który ma największy wpływ na wygodę podczas długich sesji pracy, jest ergonomiczny fotel biurowy. Jednak znalezienie odpowiedniego krzesła do biurka, które pozwoli zachować dobrą postawę i uniknąć bólu pleców przy codziennej, wielogodzinnej pracy, nie jest łatwe. Mimo wszystko warto poświęcić czas na dopasowanie modelu do własnych potrzeb. W końcu robisz to dla siebie!

Tagged