Drętwienie nogi to zaburzania czucia czy też mrowienie. Możemy mu także towarzyszyć ból czy też pieczenie. Drętwienie nóg, które od czasu do czasu występuje, nie powinno zbytnio nas niepokoić. Jednak powtarzające się należy już skonsultować ze swoim lekarzem.
Przyczyny drętwienia nogi
Drętwienie nogi bierze się z niczego innego jak z zaburzenia przewodnictwa w nerwach w dolnych kończynach. Chorzy opisują je jako uczucie pieczenia, mrowienia oraz także zaburzenia czucia. Przyczyn jest dosyć dużo. Zaczyna się wszystko od urazów i bodźców termicznych po ucisk na nerw czy też niedokrwienie. Poza drętwieniem nóg także mogą występować takie schorzenia jak ból, obrzęki, zmiany na skórze czy też zanik mięśni. Bardzo często się zdarza, że drętwienie nóg spowodowane może być znacznym niedoborem w diecie. Nerwy reagują szczególnie na niedobór magnezu czy też witaminy B6. Do drętwienia nóg między innymi przyczynia się chociażby ucisk na nerw.
Zaburzenia ukrwienia nerwów
Drętwienie nóg spowodowane może być oddziaływaniem niezmiernie wysokich czy też niskich temperatur na nerwy, a do tego urazem bezpośrednim na nerw, na przykład złamanie kości powodować może drętwienie. Przyczyną drętwienia nóg jest chociażby zaburzenie ukrwienia nerwów. Drętwienie często jest niczym innym jak objawem w przypadku niedokrwienia dolnych kończyn, które spowodowane jest chorobą Buergera czy też miażdżycą. Drętwienie nogi to zazwyczaj objaw przy niedokrwieniu ostrym kończyn, aniżeli przewlekłym. Niewydolność żylna przewlekła oraz żylaki dolnych kończyć doprowadzają także do drętwienia nóg, ale do tego powstają skurcze łydek czy też obrzęki.
Unoszenie do góry nóg oraz także ucisk stopniowy znacznie łagodzą te dolegliwości. Do samych przyczyn drętwienia nóg zalicza się również neuropatię, są to najczęściej neuropatie cukrzycowe, które doprowadzić mogą do zaniku całkowitego czucia w stopie. Wyróżnia się także neuropatię poalkoholową czy też polekową. Autoimmunologiczne choroby oraz zapalenie nerwów ostre i przewlekłe także doprowadza do drętwienia nóg.
Dyskopatia oraz choroby kręgosłupa
Samych ucisków na nerwy naprawdę może być bardzo dużo. Można wyróżnić te bardzo błahe, jak na przykład przebywanie długie w pozycji z kolanami zgiętymi, do poważnych jak chociażby krwiak w okolicy nerwu czy też guz. Do uzysku na nerw najczęściej dochodzi podczas zwyrodnienia kręgosłupa i to jest powód najczęstszy jeśli chodzi o drętwienie kończyn. Do drętwienia nóg także dochodzi przy ucisku lędźwiowego odcinka kręgosłupa.