Wrażliwa skóra jest szczególnie narażona na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Szybko pojawiają się na niej przebarwienia, stany zapalne. Źle reaguje na zanieczyszczenia, intensywne promieniowanie UV, często ma skłonność do przesuszania lub powstawania niedoskonałości. Bywa też cienka i podatna na urazy. Jak chronić wrażliwą skórę przed podrażnieniami?
Odpowiednia codzienna pielęgnacja ma znaczenie, czyli o oczyszczaniu słów kilka
Należy zacząć od tego, jak oczyszczać skórę wrażliwą. Niedopuszczalne jest stosowanie kosmetyków, które mogą przesuszać skórę. Dotyczy to zarówno mydeł, jak i środków kosmetycznych, w których zawarte są SLS, czy SLES. Należy stosować łagodne środki myjące, które zawierają kwas hialuronowy czy też micele. Do oczyszczania sprawdzi się płyn micelarny czy też żel na bazie kwasu hialuronowego. W przypadku tego pierwszego nie trzeba stosować produktów tonizujących. Najlepiej oczyszczać twarz przy użyciu płatka kosmetycznego. Wrażliwej skóry nie należy zbyt mocno pocierać, gdyż szybko widoczne są na niej zaczerwienienia. Wiele osób ze skórą wrażliwą cierpi na tzw. nerwicę skórną, stąd powinny wykonywać rutynowe zabiegi pielęgnacyjne bez pośpiechu, ograniczając stres. W pielęgnacji ważne jest także złuszczanie zrogowaciałego naskórka i peeling należy stosować także w przypadku skóry wrażliwej. Nieodpowiedni będzie jednak peeling mechaniczny. Należy sięgnąć po łagodny peeling enzymatyczny, choćby na bazie ekstraktów z ananasa czy papai. Peeling należy wykonywać raz w tygodniu.
Stosowanie kremów nawilżających łagodzących podrażnienia jest ważne
Ponadto do codziennej pielęgnacji skóry wrażliwej należy włączyć krem nawilżający. Dobrym wyborem może być krem nawilżający zawierający niacynamid. Pochodna witaminy B3 jest bardzo ważna dla skóry wrażliwej, podobnie zresztą jak witamina C. Przede wszystkim niacynamid wpływa na syntezę ceramidów i lipidów tworzących płaszcz hydrolipidowy. Stanowią one barierę ochronną i zapobiegają nadmiernej utracie wody. Niacynamid stymuluje także produkcję sebum oraz zwęża pory. Poprawia krążenie krwi, dzięki czemu składniki odżywcze mogą szybciej trafiać do komórek. Przeciwdziała też stanom zapalnym i zwalcza wolne rodniki tlenowe tak jak witamina C. Ona także powinna być składnikiem kremu. Niacynamid i witamina C wzajemnie się neutralizują, zatem aby skorzystać z ich dobroczynnego działania najlepiej serum z witaminą C stosować na dzień, a z niacynamidem – na noc. Ma to też sens ze względu na to, że witamina C stanowi dodatkowy filtr ochronny przed promieniowaniem UV. Oczywiście niezbędna jest też właściwa ochrona skóry i krem z filtrem.
Ochrona przeciwsłoneczna musi być na najwyższym poziomie
Dochodzimy do ostatniego, ale jakże ważnego punktu pielęgnacji. Filtr UV może być zawarty w kremie nawilżającym i wtedy nie trzeba stosować dwóch produktów, pod warunkiem, że kosmetyk zapewnia optymalną ochronę skóry wrażliwej. Gdy wykazuje nadwrażliwość, a dodatkowo jest bardzo jasna, stosowanie SPF 50+ jest niezbędne. Kiedy karnacja jest nieco ciemniejsza, można sięgnąć po SPF 50 lub SPF 30. Krem z filtrem należy nakładać co 2 godziny i niech nie zmyli Was fakt, że liczba przy filtrze oznacza wielokrotność możliwego przebywania na słońcu w stosunku do wystawiania skóry na słońce bez ochrony. Czas bezpiecznej ekspozycji zwykle oceniany jest na 15 minut bez dodatkowej ochrony. Jednak to nie oznacza, że krem z wysokim filtrem wystarczy nałożyć tylko raz, gdyż testy przeprowadzane są z użyciem grubej warstwy kremu, której na pewno nie stosuje się jednorazowo na skórę. Zatem aplikujcie krem często i chrońcie się przed podrażnieniami.