Klamry na wrastające paznokcie – opinie

Wrastające paznokcie to problem, który dotyka wiele osób. Mogą być przyczyną zbyt wąskiego obuwia, nieprawidłowej techniki obcinania paznokci, wad ortopedycznych lub wynikać z uwarunkowań genetycznych. Wrastający paznokieć powoduje ból, zaczerwienie oraz obrzęk, a jeśli dojdzie do zakażenia, może pojawić się wyciek ropny. Problem ten zwykle wymaga specjalistycznej pomocy. Najlepszym sposobem leczenia jest założenie specjalnej klamry na paznokieć. Sprawdź opinie na temat tej metody.

Wrastające paznokcie — objawy i przyczyny

Wrastający paznokieć objawia się zwykle dolegliwościami bólowymi przy dotykaniu lub uciskaniu palca u stopy. To oznaka, że paznokieć zaczął rosnąć pod nieodpowiednim kątem i wbijać się w wał paznokciowy — miękką tkankę na boku palca. Kolejne objawy wrastania paznokcia to:

  • nasilający się ból podczas dotyku, chodzenia w obuwiu i bez obuwia,
  • zaczerwienienie, ciepło i opuchlizna w obszarze wału paznokciowego,
  • krwawienie, jeśli paznokieć przebija tkankę,
  • wyciek ropny, jeśli doszło do zakażenia.

Większość przypadków wrastania paznokci dotyczy palucha stopy, rzadziej paznokci pozostałych palców stóp lub u dłoni. Jeśli zignorujemy pierwsze objawy, ból stanie się w końcu na tyle dokuczliwy, że zacznie uniemożliwiać normalne funkcjonowanie. Dlatego najlepiej jest niezwłocznie zwrócić się do specjalisty, który założy klamry na wrastające paznokcie lub zaleci inne sposoby leczenia. Odpowiednio szybko wykonany zabieg lub założona klamra skutecznie rozwiązuje problem.

Wrastające paznokcie mogą mieć wiele przyczyn. Do najczęstszych należą nieprawidłowa technika skracania paznokci u stóp (zbyt krótko, zaokrąglanie brzegów, pozostawianie bardzo ostrych krawędzi) oraz noszenie ciasnego (z wąskim czubkiem) i niedopasowanego obuwia. W takim przypadku warto porozmawiać z podologiem, który pokaże prawidłowy sposób skracania paznokci. Należy również starać się wybierać obuwie wygodne i przede wszystkim niezbyt ciasne.

Wrastające paznokcie mogą wynikać również z uwarunkowań genetycznych (paznokcie o rurkowatym kształcie, zawinięte pod spód na brzegach, płytka zgięta ku dołowi), a także z wad ortopedycznych (halluksy, nieprawidłowa motoryka chodu, płaskostopie). Niestety wady aparatu ruchu nie zawsze da się skorygować, a w przypadku czynników genetycznych jest to niemożliwe.

Klamry na wrastające paznokcie — opinie

Osoby cierpiące na wrastające paznokcie często, nawet nieświadomie, ustawiają stopy w taki sposób, aby choć trochę odciąży bolący palec. To może doprowadzić do bólu stawów oraz nieprawidłowości ortopedycznych w obrębie stopy, kostki, kolana, a nawet stawu biodrowego.

Pomoc w przypadku wrastającego paznokcia otrzymamy w gabinecie podologicznym. Jedną z najpopularniejszych metod jest zakładanie klamer na wrastające paznokcie. Zabieg przeprowadza się tam w sterylnych warunkach, skutecznie i bezboleśnie. Zakładanie klamer nie boli, trwa 30-60 minut i kosztuje ok. 150 zł. Niestety, w odróżnieniu od krajów Europy Zachodniej, polski NFZ nie refunduje zakładania klamer na paznokcie.

Zwykle stosuje się klamry metalowe, drutowe oraz plastikowo-druciane, które nakleja się na zewnętrzną warstwę paznokcia lub mocuje haczykiem. Podolog dopasowuje klamrę do potrzeb konkretnej osoby, dobierając odpowiedni rodzaj sił fizycznych, które będą działały na paznokieć. Klamra przynosi natychmiastową ulgę w cierpieniu, koryguje kierunek, w którym rośnie paznokieć i sprawia, że przestaje wrzynać się w skórę. Metoda ta pozwala na skorygowanie nawet bardzo zdeformowanych paznokci, również wtedy, gdy toczy się stan zapalny.

Dziś wciąż można jeszcze spotkać się z zaleceniem wykonania chirurgicznego zrywania paznokcia, jednak dobrze dobrane i założone klamry na paznokcie rozwiązują sprawę, oszczędzając pacjentowi cierpienia.