Krzesła rattanowe – jak je aranżować?

Rattanowe meble kiedyś kojarzyły się wyłącznie z kompletami ogrodowymi. Dzisiaj – krzesła, hokery i fotele z tego materiału wykorzystuje się przy aranżowaniu najbardziej stylowych wnętrz. Choć wydają się bardzo określone pod względem wzornictwa, pasują do wielu estetyk: zarówno tych w klimacie boho, jak i minimalistycznych. Zobacz, jak aranżować rattanowe krzesła, by wyglądały modnie i stylowo.

Meble rattanowe – odpowiedź na potrzebę bliskości z naturą

Rattanowe meble doskonale wpisują się w wyraźny trend ostatnich sezonów – czyli powrót do natury. Coraz więcej osób aranżując swoje mieszkania, stawia na naturalne surowce, neutralną kolorystykę i minimalizm. Harmonia panująca we wnętrzu domu, stonowane barwy i pozbycie się nadmiaru przedmiotów sprawiają, że osiąga się bardzo potrzebny obecnie spokój ducha i równowagę.

Wśród materiałów, które chętnie wykorzystuje się w tego typu projektach, jest drewno, naturalny kamień, len, bawełna i właśnie rattan. Pozyskuje się go z palmy rotangowej, dlatego jest to surowiec w 100% naturalny. Jak każde drewno, rattan przyjmuje farbę, można więc barwić go na rozmaite kolory. Spotyka się krzesła bądź ławy czarne, natomiast wciąż najbardziej popularny jest rattan w swoim naturalnym odcieniu. Nic dziwnego – wygląda elegancko i bardzo lekko.

Do zalet mebli rattanowych należą:

  • piękny wygląd,
  • lekkość,
  • trwałość,
  • łatwość w czyszczeniu,
  • uniwersalność (pasują do wielu stylów wnętrzarskich),
  • ponadczasowość (nie wychodzą z mody).

Ze względu na to, że siedziska z rattanu są plecione, należy uważać z ich obciążaniem. Przy zbyt dużym obciążeniu mogą się rozciągnąć albo po prostu porwać.

Rattan w stylu Bauhaus

Krzesła z siedziskiem z plecionki były jednym ze sztandarowych projektów w niemieckiej szkole Bauhausu. Krzesło „Cesca” zaprojektowane przez Marcela Breuera w 1925 roku miało konstrukcję z metalowych rur, a siedzisko i oparcie z rattanu. Szybko zostało uznane za ikoniczny mebel nie tylko Bauhausu, ale i wszech czasów. Dzisiaj wciąż jest na topie, a miłośnicy designu są skłonni zapłacić duże sumy, by posiadać w swojej kolekcji choć jeden oryginalny egzemplarz.

Chcąc zaaranżować rattanowe krzesło w stylu Bauhaus, trzeba pamiętać o tym, że styl ten opierał się na prostocie form i minimalizmie. Charakterystyczne było wykorzystanie metalu, skóry i szkła. Chcąc odwzorować tę estetykę, można połączyć przy jednym stole rattanowe krzesła na chromowanych nogach oraz krzesła tapicerowane nowoczesne z obiciem z ekoskóry (lub skóry naturalnej).

Krzesła rattanowe we wnętrzach boho

Rattan, zaraz obok drewna, to materiał, bez którego nie można wyobrazić sobie wnętrz boho. To on sprawia, że są przyjemne, ciepłe i bardzo bliskie naturze. Styl boho jest eklektyczny, co oznacza, że łączy w sobie różne konwencje. Z pewnością nie jest też minimalistyczny! Nie jest jednak przypadkową zbieraniną przedmiotów i mebli – każdy drobiazg, który znajduje się w boho mieszkaniu, ma swoje miejsce, a najczęściej również wyjątkowe znaczenie dla właściciela.

Materiały, które przeważają w takich wnętrzach to naturalne drewno, bambus, bawełna, len i oczywiście rattan. Krzesła i fotele z tej plecionki świetnie uzupełniają kolorowe wnętrze pełne roślin, pamiątek z podróży i bibelotów. Jeśli masz możliwość, poza rattanowym fotelem, możesz powiesić w boho salonie albo sypialni krzesło brazylijskie. Krzesło huśtawka w kolorze brązowym albo beżowym nada wnętrzu bardzo naturalistycznego charakteru i będzie świetnym miejscem do relaksu!

Rattan to wdzięczny towarzysz drewna, dlatego w boho aranżacji krzesła z tej plecionki świetnie będą wyglądały przy klasycznym, drewnianym stole.

Rattanowe meble – nieodłączny element stylu kolonialnego

Bardzo wyrazistym i ciekawym, choć ostatnio trochę zapomnianym stylem wnętrzarskim jest styl kolonialny. Wywodzi się z XIX wieku – Brytyjczycy, urządzając swoje domy w koloniach brytyjskich (np. w Afryce), wykorzystywali dostępne na miejscu materiały, dzięki czemu powstawała ciekawa mieszanka stylu klasycznego z egzotycznymi dodatkami. Co wyróżnia ten styl?

  • Meble w stylu kolonialnym wykonuje się z egzotycznego drewna, są zatem dość masywne i ciężkie.
  • Kolorystyka wnętrz opiera się na barwach ziemi: brązach, beżach i zieleniach.
  • Bardzo istotnym elementem tej estetyki są zwierzęce i etniczne wzory: na poduszkach, narzutach czy zasłonach.
  • Poza drewnem wykorzystuje się również naturalną skórę, jedwab, len i bawełnę.

Przełamaniem ciemnych kolorów i masywnego designu kolonialnych mebli jest wprowadzenie lekkiego rattanu! Szczególnie we wnętrzach, które nie są wiernym odwzorowaniem kolonialnych posiadłości, a jedynie czerpią z tej estetyki. Rattanowy fotel lub krzesło zestawione z ciężkim stołem stworzy kontrastowy, ale ciekawy duet. Rattanowa ława albo brazylijskie krzesło są także dobrym pomysłem na wprowadzenie do kolonialnego wnętrza odrobiny lekkości i nowoczesności.

Meble rattanowe w ogrodzie

Choć krzesła rattanowe świetnie sprawdzają się we wnętrzach, wciąż pozostają jednym z najchętniej wybieranych modeli mebli ogrodowych. Rattanowy zestaw ogrodowy to wybór ponadczasowy i elegancki! Sprawdzi się na tarasach i w ogrodach rustykalnych, a także nowoczesnych. Rattan pasuje do drewna, płytek, cegły, zatem bez problemu dopasujesz go do wszystkich aranżacji tarasu i ogrodu. Wygodny fotel, przestronna sofa i stolik kawowy to podstawowy element architektury ogrodowej, dzięki której spędzanie czasu poza domem jest tak przyjemne!

Artykuł sponsorowany.

Tagged