Kuoki – prawdopodobnie najszczęśliwsze zwierzęta na świecie

Gdyby przyznawano nagrodę dla najsłodszego i najbardziej fotogenicznego zwierzaka na świecie, to obstawiamy, że trafiłaby do Kuoki. Te urocze zwierzątka można spotkać jedynie w zachodniej Australii oraz na wyspach Rottnest i Bland. To właśnie kuokom wyspa Rottnest zawdzięcza swoją nazwę. Holendrzy, którzy przybyli tutaj w 1696 roku myśleli, że kuoki to olbrzymia odmiana szczura i nazwali wyspę Rotte nest (od holenderskiego rattennest) – czyli szczurze gniazdo.

Kuoki — prawdopodobnie najszczęśliwsze zwierzęta na świecie

Kuoki krótkoognowe (Setonix brachyurus) to bliskie krewniaczka kangurów. Szaro-rude zwierzątka osiągają długość do pół metra i ważą 3-5 kg. Zwierzęta te są torbaczami i uwielbiają klimat lasów tropikalnych. Najbardziej aktywne są w nocy ze względu na swój nocny i ziemny tryb życia. Niestety wycinka drzew i krzaków oraz uprawy rolne pozbawiły kuoki ich naturalnego środowiska, i zwierzęta te są zagrożone wyginięciem. Dodatkowym zagrożeniem są dla nich lisy i koty oraz fakt, iż zwierzęta te rodzą tylko jedno młode naraz. Wprawdzie zapłodnionych zostaje wiele komórek jajowych, jednak tylko z jednej rozwija się zarodek. Ciąża u kuoków trwa około miesiąca, po porodzie młode pozostaje w torbie matki przez około pół roku. Jeżeli nie przeżyje, z jednej z pozostałych zapłodnionych komórek rozwija się kolejny embrion. Młode kuoki osiągają dojrzałość płciową już po roku, a średnia długość ich życia wynosi ok. 5 lat.

Torbacze nie boją się ludzi i bardzo chętnie pozują do zdjęć (selfie z Kuokami było jakiś czas temu bardzo popularnym trendem w Australii). Są przy tym spokojne i robią słodkie miny, idealne do zdjęć. Trzeba jednak pamiętać, że to gatunek dziki i m.in. z tego powodu w Australii występuje zakaz dotykania oraz karmienia kuoków. Nieprzestrzeganie tych zasad może skutkować mandatem w wysokości kilkuset dolarów. Wiele osób nie może się pogodzić z faktem, iż tych mini słodkich kangurów nie można udomowić.

Pierwsza fala internetowego szału na kuoki miała miejsce w 2013 roku. Następnie, jak to bywa z modą, zainteresowanie sporo zmalało, aby dwa lata później uderzyć z podwójną siłą.

Zobaczcie przesłodkie kuoki na zdjęciach poniżej. Jest szansa, że zakochacie się w nich od pierwszego wejrzenia.