Psychoterapia online sposobem na poprawę dobrostanu

Terapia online jest złotym środkiem dla wszystkich tych, którzy wymagają wsparcia psychoterapeutycznego, ale z rozmaitych powodów nie chcą lub nie mogą z niego skorzystać w jego tradycyjnej, gabinetowej formie.

Terapia online jest złotym środkiem dla wszystkich tych, którzy wymagają wsparcia psychoterapeutycznego, ale z rozmaitych powodów nie chcą lub nie mogą z niego skorzystać w jego tradycyjnej, gabinetowej formie. W tym artykule spróbujemy poznać bliżej tą tak obecnie dzisiaj popularną formułę spotkań z terapeutą oraz dowiedzieć się czegoś więcej na temat zaburzeń psychicznych, które dla większości społeczeństwa są w dalszym ciągu zagadnieniem owianym wieloma mitami i aurą niewiedzy.

Jakie rodzaje zaburzeń psychicznych wyróżniamy?

Spośród wielu i często bardzo zróżnicowanych zaburzeń psychicznych, w pierwszej kolejności należy wymienić:

  • zaburzenia nastroju do których zaliczamy depresję, depresję dwubiegunową lub manię
  • zaburzenia związane z uzależnieniami od substancji psychoaktywnych, na przykład od alkoholu i narkotyków
  • zaburzenia schizofreniczne
  • zaburzenia lękowe takie jak między innymi fobie
  • zaburzenia behawioralne do których zaliczamy między innymi zaburzenia snu oraz zaburzenia odżywiania

Wszystkie wyżej wymienione przypadłości często wymagają specjalistycznego wsparcia terapeutycznego, dlatego jeśli tylko podejrzewamy wystąpienie któregoś z wyżej wymienionych stanów, zdecydowanie powinniśmy udać się na konsultację do specjalisty, który oceni naszą kondycję psychiczną i w razie zajścia takiej konieczności, nakreśli plan dalszego działania oraz skieruje na ewentualne leczenie.

Kim jest psychoterapeuta?

Psychoterapeuta to specjalista z zakresu zdrowia psychicznego, którego zadaniem jest pomoc ludziom w przezwyciężeniu trudnościach natury emocjonalnej, relacyjnej oraz behawioralnej.

W swoim zawodzie stosuje on rozmaite techniki terapeutyczne do których należą między innymi rozmowa terapeutyczna, terapia poznawczo-behawioralna (CBT), terapia poznawcza, terapia psychodynamiczna oraz wiele innych, dopasowanych do natury problemu z którym zamierzamy się uporać.

Jak i gdzie znajdę właściwego terapeutę?

Kiedy dojdziemy do wniosku, że nadszedł czas aby skorzystać z pomocy psychoterapeuty, kolejnym i niełatwym krokiem będzie znalezienie specjalisty odpowiadającemu naszym potrzebom, osobistym preferencjom oraz oczekiwaniom.

Z uwagi na fakt, że zdecydowana większość z nas nie ma specjalistycznej wiedzy, która umożliwiłaby nam samodzielne dopasowanie właściwego nurtu terapii do specyfiki problemu z którym się mierzymy, w pierwszej kolejności powinniśmy udać się na konsultacje z psychologiem znalezionym dzięki poleceniu znajomych lub wyszukanym w sieci – na podstawie pozytywnych i transparentnych opinii od jego pacjentów.

Niewątpliwie warto również odwiedzić serwisy internetowe oferujące usługi psychoterapii online, które zrzeszają najlepszych i certyfikowanych specjalistów, dzięki czemu łatwiej nam będzie znaleźć specjalistę dedykowanego naszym potrzebom i jednocześnie znacznie skrócić czas oczekiwania na pierwszą wizytę. Jednym z takim miejsc jest portal trzymsie.pl, który istnieje praktycznie od samego początku pojawienia się usług psychoterapii online i w dalszym ciągu poszerza bazy swoich specjalistów oraz stawia na szereg innowacji mających na celu usprawnienie komunikacji w formacie online oraz skuteczniejszą pomoc pacjentom.

Czy terapia online jest w pełni skuteczną formą leczenia i jakie dodatkowe korzyści ze sobą niesie?

Obecnie nie ma żadnych naukowych badań, które nie tylko podważają skuteczności terapii online, ale i nawet wskazują na tradycyjną formę terapii jaką tą o rzekomo wyższych szansach na powodzenie w leczeniu pacjentów.

Dodatkowo, psychoterapia online daje nam szereg innych korzyści oraz udogodnień, których nie doświadczymy w jej gabinetowej formie.

Jako jeden z takich przykładów należy tutaj podać dostępność tej formy terapii dla wszystkich tych, którzy z racji swojego miejsca zamieszkania na terenach podmiejskich lub wiejskich, najczęściej nie mają możliwości dotarcia zarówno do placówek świadczących pomoc tego typu jak i samych terapeutów.

Ponadto, ta forma psychoterapii będzie dostępną również dla wszystkich tych, którzy są ograniczeni przez ciężkie choroby somatyczne i na co dzień nie mają możliwość stacjonarnych spotkań z terapeutą.

Nie można tutaj też zapomnieć o grupie ludzi, którzy z uwagi na intensywność wykonywanej pracy oraz często zmienny grafik, nie mają czasu zaplanować wizyty u specjalisty w regularnych terminach i poświęcić dodatkowy czas na dojazd do gabinetu w którym odbywają się sesje terapeutyczne.

Pamiętajmy, że zaburzenia psychiczne w sposób bardzo negatywny wpływają na nasz dobrostan i nie leczone, prędzej czy później będą eskalować do postaci bezpośrednio zagrażających naszemu życiu.

Dzięki psychoterapii poznamy ich genezę oraz otrzymamy odpowiednie narzędzia, aby z nimi walczyć, dlatego jeśli czujemy, że potrzebujemy wsparcia w odzyskaniu naszej równowagi psychicznej, możliwie szybko wykonajmy pierwszy krok, aby przybliżyć nas do rozwiązania wszelkich problemów w tym zakresie.

Tagged