Dlaczego warto jeść cukinię? Wykorzystajmy ją w swoim jadłospisie. Kwestia smaku cukinia to pomocne przepisy

Cukinia oznacza po włosku małą dynię. Należy do dyniowatych warzyw, chociaż przypomina raczej wyglądem duży ogórek. Zależnie od konkretnej odmiany ma żółtawą, ciemnozieloną czy też pasiastą skórkę oraz delikatny miąższ. Warto cukinię wprowadzić do codziennego jadłospisu. Gdy nie wiemy jak ją przyrządzić, to zapoznajmy się z przepisami. Kwestia smaku cukinia to pomocna zakładka.

Młoda cukinia

Kwestia smaku cukinia to cała masa różnych przepisów. Pamiętajmy, aby wykorzystywać młode warzywa, ponieważ są one najsmaczniejsze. Nie ma w nich jeszcze pestek. Warto je jeść na surowo ze skórką. Bowiem to pod nią się kryje sporo substancji prozdrowotnych oraz składników mineralnych. Młode cukinie dodawać możemy do surówek. Starsze oraz większe warzywa można przerobić na placki czy też udusić lub upiec na przykład na leczo. Przechowywać ją można przez kilka dni w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu lub w lodówce. Musimy mieć także świadomość, że cukinia nie nadaje się do mrożenia.

Smukła linia

Młodą cukinię możemy pokroić w słupki. Dzięki temu możemy ją chrupać niczym ogórek na surowo. Można ją także podawać z dipami. Jest to zdrowa oraz naprawdę świetna przekąska w odchudzających dietach. Delikatny miąższ ma w stu gramach jedynie 15 kalorii. Wspomaga również przemianę materii i znacznie wzbogaca w potas nasze menu. Potas zapobiega zatrzymywaniu się w organizmie wody, a to się z kolei przekłada na bardzo szybką utratę wagi.

Idealna na trawienie

Warto zrobić także zupę krem z cukinii. Jest to wręcz idealne danie przy nadkwaśności, zgadze, dwunastnicy, wrzodach żołądka czy też przy chorobach wątroby. Warzywo zawiera mało błonnika. Zatem jest lekkostrawne i nie obciąży naszego chorego pokarmowego przewodu.

Wzbogacenie naszego menu w cukinię polecić warto szczególnie tym, którzy jedzą bardzo dużo mięsa, ryb, wędlin, słodyczy oraz żółtych serów. Te produkty powodują zakwaszenie organizmu. Może to zaś wywołać niekiedy zmęczenie oraz potężne bóle głowy. Cukinia działa w sposób odkwaszający. Przywraca naturalną równowagę kwasową i zasadową w organizmie.

Pamiętajmy, aby zakupy robić w sprawdzonych miejscach. Najlepiej od lokalnych rolników. Jeśli nie mamy takiej możliwości, to możemy pokusić się o zakupy na straganach warzywnych. Najczęściej to na nich mamy dostępne warzywa w najniższej cenie, a jednocześnie są to warzywa świeże o wysokiej jakości. Najgorszym pomysłem jest zakup warzyw w supermarketach. Są one wątpliwej jakości i niestety nie są pierwszej jakości. Raczej ich unikajmy.